Windows 10’da One Drive’ı Kapatmak veya Tamamen Kaldırmak

windows sorunlar cozumler - Windows 10'da One Drive'ı Kapatmak veya Tamamen Kaldırmak

Windows 8’de varmıydı hatırlamıyorum ama Windows 10’da kıl olduğum bir durum One Drive. Kullanmıyorum ama sürekli kendini başlatıyor ve bazen ekrana oturum açma sayfası geliyor. Sizde bu durumdan şikayetciyseniz aşağıdaki adımlardan birini tercih ederek onu kapatabilir veya tamamen sistemden kaldırabilirsiniz.

One Drive’ı Kapatmak:

Hani olurda ileride tekrar açıp kullanmak isterseniz tamamen silmek yerine kapatma seçeneği size cazip gelebilir. Sistem saatinin oradaki ok işaretinden One Drive simgesinde sağ tıklar, Ayarlar‘a tıklarsınız.

one drive kapat1 zpsigm33av4 - Windows 10'da One Drive'ı Kapatmak veya Tamamen Kaldırmak

Ardından One Drive Ayarlar sekmesindeWindows’ta oturum açtığımda One Drive’ı otomatik olarak başlat” seçeneğinin yanındaki tiki kaldırıp, tamam butonuna tıklarsınız.

one drive kapat2 zpsgryezl0h - Windows 10'da One Drive'ı Kapatmak veya Tamamen Kaldırmak

Artık bilgisayar açıldığında One Drive otomatik başlamayacağından sinir eden oturum açma ekranı karşınıza gelmez.

One Drive’ı Tamamen Kaldırmak: 

Güncelleme: Windows 10’un güncel sürümlerinde One Drive’ı doğrudan Ekle Kaldır üzerinden yani Ayarlar > Uygulamalar sayfasında uygulama listesinden bulup kaldırabilirsiniz. Eğer uygulamalar listesinde One Drive yoksa eski yöntemi, yani yazının devamında anlattığım yöntemi deneyebilirsiniz!

Güncelleme 2: One Drive’ı kaldırmış olmanıza rağmen One Drive kısayolu halen daha Windows Gezgininde sol listede görünüyorsa bu bağlantıdaki registry dosyalarını kullanabilirsiniz. One Drive simgesi gitsin diyorsanız 32 bit sistemlerde 32-bit Hide.., 64 bit sistemlerde ise 64-bit Hide… isimli dosyayı çalıştırın. Onayınızdan sonra One Drive simgesi kaybolmuş olacak. Lanet simgeyi geri getirmek isterseniz ayrıca 32-bit Restore…, 64-bit Restore… dosyalarını da kullanabilirsiniz.

Benim ne işim olur One Drive ile?” diyenlerdenseniz, aşağıdaki tüm komutları kaldir.bat uzantılı bir not defteri belgesine kaydeder, sonrasında bu belgeyi çalıştırırsınız. Otomatik olarak One Drive kaldırılır ve bir daha karşınıza gelmez.

@echo off
cls
set x86="%SYSTEMROOT%\System32\OneDriveSetup.exe"
set x64="%SYSTEMROOT%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe"
echo Closing OneDrive process.
echo.
taskkill /f /im OneDrive.exe > NUL 2>&1
ping 127.0.0.1 -n 5 > NUL 2>&1
echo Uninstalling OneDrive.
echo.
if exist %x64% (
%x64% /uninstall
) else (
%x86% /uninstall
)
ping 127.0.0.1 -n 5 > NUL 2>&1
echo Removing OneDrive leftovers.
echo.
rd "%USERPROFILE%\OneDrive" /Q /S > NUL 2>&1
rd "C:\OneDriveTemp" /Q /S > NUL 2>&1
rd "%LOCALAPPDATA%\Microsoft\OneDrive" /Q /S > NUL 2>&1
rd "%PROGRAMDATA%\Microsoft OneDrive" /Q /S > NUL 2>&1 
echo Removing OneDrive from the Explorer Side Panel.
echo.
REG DELETE "HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f > NUL 2>&1
REG DELETE "HKEY_CLASSES_ROOT\Wow6432Node\CLSID\{018D5C66-4533-4307-9B53-224DE2ED1FE6}" /f > NUL 2>&1
pause

one drive kaldir1 zpstllqngbb - Windows 10'da One Drive'ı Kapatmak veya Tamamen Kaldırmak

Not: Kaldir.bat dosyası oluşturmak için yukarıdaki komutları yeni bir not defteri belgesine yapıştırın, kaydet diyerek adını kaldir.txt olarak kayıt edin. Ardından windows gezgininden dosya uzantılarını açarak txt uzantısını bat olarak değiştirin. Dosya uzantıları için bu yazımdaki bilgilerden yada buradan kopya çekebilirsiniz. Uygulama Windows 10 Home 64 bit ve Windows 10 Pro 64 bit’de denenmiştir. Ama yinede sorumluluk sizin. Son yöntemi uygulamadan önce sistem geri yükleme noktası oluşturmayı unutmayın.

– Reklamlar –

adbanner