LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Windows 10'da Gizlilik Ayarlarını Düzenleme - windows-destek

Teknoloji iyi güzel de hayatımız hep takip altında. Mesela akıllı telefonlarda uygulamaların konuma, kamera, rehber ve mesajlara erişim sağlaması, özel hayatımızın “özel” olmadığının en güzel kanıtı. Windows 10’da da bu tarz birkaç gizlilik ayarı ve erişim hakkı varmış, standart olarak açık geldiğinden de Windows 10’da gözetlenme ihtimalimiz doğuyormuş. Benim tavsiyem birazdan paylaşacağım seçenekleri kapalı konuma getirmeniz. Belki hala tamamen güvende olmayabiliriz ama azda olsa hayatımızın gizliliğini sağlamış oluruz.

Başlat menüsünden Ayarlar‘a tıklayın (veya Windows + I tuşlarına basın) ve ardından Ayarlar ekranında en alttan Gizlilik seçeneğine gidin.

Windows 10'da Gizlilik Ayarlarını Düzenleme - windows-destek

Gizlilik ekranında bir sürü kategori ve bir sürü seçenek göreceksiniz. İsterseniz tek tek okuyarak istemediklerinizi kapalı konuma getirin, isterseniz sadece aşağıda önerdiklerimi kapatın.

Genel kategorisinde “Gelecekte yazı ve el yazısı özelliklerini iyileştirmemize yardım etmek için Microsoft’a yazma şeklimle ilgili bilgi gönder.” seçeneğini kapatın.

Konum kategorisinde “Konum” seçeneğini kapatın.

Kamera kategorisinde “Uygulamaların kameramı kullanmasına izin ver” seçeneğini kapatın veya altındaki listede hangi uygulamaların kameraya erişebileceğini kontrol edin. İşinize gelmeyen uygulama varsa iznini iptal edin.

– Aynı şekilde; Mikrofon kategorisinde “Uygulamaların mikrofonumu kullanmasına izin ver” seçeneğini kapatın veya altındaki listede hangi uygulamaların kameraya erişebileceğini kontrol edin. İşinize gelmeyen uygulama varsa iznini iptal edin.

Konuşma, mürekkep oluşturma ve yazma kategorisinde ise Windows ve Cortana’nın sizi tanımak için bilgi toplamasını durdurun. Yani Beni tanımayı durdur butonuna tıklayın.

Güncelleme: En yeni Windows 10 güncellemeleri ile aynı menüye Bildirimler, Hesap Bilgileri, Kişiler, Arama Kaydı, Eposta, Mesajlaşma, Diğer Cihazlar gibi seçenekler eklendi. İsterseniz bu seçenekleri de gözden geçirip istediklerinizi kapatabilirsiniz.

Eklemek veya sormak istedikleriniz olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 20 Mart 2018 tarihinde yayımlanmıştır.


    Sglbl 18 Eylül 2015, 17:40

    Sağol

    blackdick 10 Ekim 2015, 12:37

    sağol

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019