“Microsoft .Net Framework 3” Sorunu ve Çözümü

"Microsoft .Net Framework 3" Sorunu ve Çözümü

Başta Windows Live Mail ve Greex yazılımı olmak üzere bazı eski yazılımlar Windows 8’de çalışabilmek için .Net Framework 4’ü yeterli bulmuyor ve bizden eski sürüm .Net Framework 3’ü yüklememizi isteyebiliyorlar. İyi güzel diyoruz NFM 3’ü bulup yüklemeye kalkıyoruz bu seferde bilgisayarınızda yeni sürüm .Net Framework yüklü uyarısı çıkıyor ve istediğimiz yazılımı bilgisayarımıza kuramıyoruz.

"Microsoft .Net Framework 3" Sorunu ve Çözümü

Peki bu sorunu nasıl aşıyoruz? 

Çözüm çok basit ve Windows 8 yüklü bilgisayarların çoğunda bu yöntem işe yarıyor. (Eğer anlatılan yöntem bilgisayarınızda çalışmaz ise bilgisayarda yönetici hesabı ile oturum açmadınız demektir. Bu durumda ya yönetici yetkisi olan hesapta oturum açmalı yada cmd komut istemcisinden kod çalıştırarak aşağıdaki aç/kapat işlemini tamamlamalısınız.)

Charm menüsünden yani sağ tarafta saklanan Windows + C tuşları ile açılan menüden Ayarlar > Denetim masasına gidiyoruz.

"Microsoft .Net Framework 3" Sorunu ve Çözümü

Denetim masasında Programlar başlığına tıklıyoruz.

"Microsoft .Net Framework 3" Sorunu ve Çözümü

Programlar menüsünde Windows özelliklerini aç veya kapat bağlantısına tıklıyor ve açılan özellikler menüsünden .Net Framework 3.5‘un soluna tik koyup tamam butonuna tıklıyoruz.

"Microsoft .Net Framework 3" Sorunu ve Çözümü

.Net Framework 3.5’un açılması bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak 10 dakika bile sürebilir bu süreçte bekleyin ve karşınıza işlem tamamlandı ekranı geldiğinde bilgisayara kuramadığınız Windows Live Mail yada diğer yazılımları kurmayı tekrar deneyin.

(.Net Framework 3.5 özelliği açılırken bilgisayar hata verirse yazımın başında da dediğim gibi yönetici olarak oturum açmanız yada özelliği cmd komut istemcisinden kodlar yardımı ile açmanız gerekir. Kodları yazımda paylaşmıyorum fakat ihtiyaç halinde yorum yazarsanız yardımcı olabilirim.)

.Net Framework 3.5 indirme sayfası:

https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=21

.Net Framework 4.5 indirme sayfası:

https://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=30653