Winrar’da Dosyayı Parçalara Bölme!

Winrar'da Dosyayı Parçalara Bölme!

En çok merak edilen konu boyutu 100 mb üzerinde olan bir dosyayı nasıl sıkıştırıp turbobit, uploaded gibi dosya paylaşım sitelerine yükleyeceğimiz… Bunun için winrar ile dosyamızı sıkıştırırken ciltler halinde yani parti parti sıkıştırmasını sağlamamız gerekiyor ve bu iş tamamen ücretsiz, kolayca yapılabiliyor..

Winrar kurduğunuzu varsayarak örnek resimli anlatıma Half life üzerinden başlıyorum.. Half life 261 MB civarı bir boyuta sahip. Sizin elinizde 1 gb bir dosya olabilir ve bunu 5 eşit parçaya bölüp yüklemek istiyorsunuzdur.. Hemen ne yapacağınızı anlatmaya başlayalım..

Parçalara bölünecek dosyayı bir klasör olarak tutuyor ve o klasörde sağ tıklayıp seçeneklerden “Arşive ekle” (add to archive)’i seçiyoruz..

Winrar'da Dosyayı Parçalara Bölme!

Winrar arşiv penceresinde Ciltere böl yazan kısmı görüyor olmalısınız, işte oradan dosyanın kaçar mb olacağını seçiyoruz. Bu açılır menüde birkaç hazır seçenek var onlardan birini de seçebilirsiniz yada kendiniz elle bir rakamda girebilirsiniz.. Ben Half life 200 küsür mb olduğu için, 100 mb halinde 3 parti olmasını istedim ve seçimimi yapıp Tamam‘a tıkladım..

Winrar'da Dosyayı Parçalara Bölme!

Dosya sıkıştırması başladığında ilk birinci part görünür ancak onda sayı olmaz, dosya 1. part belirlediğiniz boyuta ulaşınca 2. parta geçer ve ilk dosyanın adı otomatik part1 olur ve bu böyle devam eder.. Tüm dosya sıkıştırması %100’ü bulduğunda da tüm partlar karşınızda olur..

Winrar'da Dosyayı Parçalara Bölme!

Diyelim ki elinizdeki dosya 300-500 mb’dan daha büyük örneğin 1.400 MB (yani 1 gb 400 mb) ve siz bunu 200’er mb 7 parça yada 140’ar mb 10 parçaya bölmek istiyorsunuz, bu durumda cilt baytı seçim bölümünde elle bu boyutu yazmanız gerekiyor..

Aşağıdaki resimde örnek olarak 140’ar mb eşit parçalar düşündüm ve rakam ile 140.000 kb yazdım, 200.000 kb yazsaydınız dosya toplam boyutu 200’er mb’dan eşit parçalar halinde bölünecekti..

Winrar'da Dosyayı Parçalara Bölme!

Winrar'da Dosyayı Parçalara Bölme!

Yukarıdaki son resimde görüldüğü gibi 200 küsür mb olan Half life klasörünün ilk parçası 140 mb olarak sıkıştırıldı ve 2. parçanın sıkıştırması sürüyor.. Örnek dosya 200 küsür mb olduğundan 2. parça 100 küsür mb olacak ve sağlam 2 part dosyamız olacak..

Siz 1,4 gb bir dosyayı 5 parçaya bölmek istediğinizde matematiğinizi çalıştıracaksınız ve 1400’ü 5′ bölüp çıkan sonuç kadar cilt baytı yazacaksınız..

1400 / 5 = 280.. Cilt baytı olarak 280.000 kb yazacak ve tamam butonuna basacaksınız..

Bir başka örnek verelim, elinizdeki dosya 1,3 gb ve siz dosyayı 200’er mb böleceksiniz, bu durumda cilt baytı olarak 200.000 kb yazacak, tamam diyeceksiniz ve winrar size 6 adet 200 mb part, 1 adet de 100 mb part olmak üzere 7 parça dosya sunacak..

Hatırlatma: Winrar ile böldüğünüz dosya partlarının isimlerini sakın değiştirmeyin, eğer partlardan birinin adını değiştirirseniz part çözümü bozulur ve winrar eksik part hatası verir..