WordPress’de Yeni Özel Sayfa Şablonu Oluşturma

Wordpress'de Yeni Özel Sayfa Şablonu Oluşturma

WordPress’de yeni ve özel bir sayfa oluşturduğumuzda sayfamızı yayınlayabilmemiz için editörde sayfa şablonlarından şablonu seçme gereği duyarız. Örneğin bir eklenti kurduğunuzda yada etiketleri ayrı bir sayfada göstermek istediğinizde yada arşiv sayfası oluştururken bu durumla karşı karşıya kalabilirsiniz…

DİKKAT! Yazı, 23 Eylül 2008 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Özel sayfanızı aktif temanızın single.php yada page.php dosyasından oluşturur, ftp’de yerine gönderir ve Admin panelinde Sayfalar > Yeni Ekle yolundan yayınlamak istersiniz. Fakat sayfayı nasıl çağıracaksınız? Tabi ki Editörde genelde sağ tarafta yer alan Sayfa özellikleri menüsünden!

Sayfa özellikleri menüsünde Şablon açılır menüsünden yeni özel sayfanızın adını seçersiniz. Fakat sayfa şablonunuz orada görünmüyorsa?

Eğer şablon olacak dosyanın başına aşağıdaki kodu eklemediyseniz, php dosyanız sistemde şablon olarak algılanmadığından sayfa şablonları kısmında da görünmez tabi ki.

Php dosyanızı açarsınız, en tepesine şunu eklersiniz;

<?php /* Template Name: iletisim */ ?>

Yukarıdaki kod sisteme bu bir şablondur diyor. Şablonun adı da iletisim. Siz şablonunuza istediğiniz ismi verir, dosyayı ftp’de tema klasörünüze atar ve Sayfa Özellikleri menüsünde, Şablon açılır menüden tekrar kontrol edersiniz.

Wordpress'de Yeni Özel Sayfa Şablonu Oluşturma

Şablonunuz görünüyorsa seçimi yapar, sayfayı yayınlarsınız. Artık özel sayfanız yayında.

>> Web Tasarım ile Uğraşanlar için Faydalı Bağlantılar