WordPress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Dünya üzerinde en çok kullanılan 2 ücretsiz blog servis sağlayıcısından biri WordPress biri de Blogger… Blogger, Google tarafından sağlanıyor bu nedenle Google arama sonuçlarında daha önde çıktığı söyleniyor ki doğruluğu da var…

WordPress ise ücretsiz dağıtılan bir scriptin ücretsiz blog sağlayıcısı konumunda… WordPress.com kullanıcıları hem seo açısından hemde Adsense tarzı reklamlar yayınlayamadıkları için biraz kayba uğruyorlar.. Blogger yada diğer adıyla Blogspot kullanıcıları ise, ücretsiz binlerce tema, adsense tarzı reklamlara izin verilmesi, seosu gibi ekstraları ile WordPress kullanıcılarından daha şanslı konumdalar..

Aslında WordPress scripti seo açısından en iyi scriptlerden biri olmasına rağmen WordPress.com üzerinden ücretsiz host ile faydalanıldığında Blogger’ın gerisine düşüyor.. Eğer bir Host servis sağlayıcısından host kiralayıp buraya WordPress scripti kurarsanız ve eklentilerini kurup ayarlarını yaparsanız tabiki Blogger bloglarını ikiye katlıyor…

Neyse asıl konuya gelelim..Blogspot bloglarından WordPress‘e geçiş yapmanın kolaylığını deneyenler bilir ancak tam tersini yapmaya kalktığımızda yani WordPress blogumuzu Blogger‘a aktarmak istediğimizde bu işin hiçte kolay olmadığını görüyoruz…

Neyseki Google Amcamızın Uygulama geliştirme hizmeti ile geliştirilmiş bir uygulama bizlere WordPress içeriğini Blogger’a aktarmada büyük kolaylık sağlıyor..

Dikkat!:

wordpress2blogger1.appspot.com bağlantısı artık çalışmıyor. Henüz alternatif bağlantı yok. Eğer azimli iseniz bu bağlantıdaki videoya bakarak dönüştürücüyü kendi bilgisayarınıza kurup, çalıştırıp, sonrasında WP to Blogger dönüşümünü yapabilirsiniz. Yada tüm içeriği tek tek kopyala/yapıştır yöntemi ile blogspot blogunuza aktaracaksınız. http://wordpress2blogger1.appspot.com/ adresi üzerinden ulaşılan sayfada Gözat butonuna basarak içeri gönderdiğiniz WordPress Xml dosyanız kısa sürede Blogger uyumlu hale getirilerek size sunuluyor ve bu blogger uyumlu Xml dosyasını blogger blogunuzun panelinden içeri aktararak WordPress içeriğini Bloggera aktarmış oluyorsunuz…

Güncelleme 9 Eylül 2018:

Yazımı 8 sene önce yayınlamıştım ve o zamanlar dönüştürücü araç gayet sorunsuz çalışıyordu. Sonradan o site kapandı. WP > Blogger dönüştürme işi zorlaştı. Yakın tarihte ufak bir araştırma yaptım ve aşağıdaki siteye denk geldim. Denemesini yapmadım ama önceki sistemin aynısı gibi duruyor. İsteyen olursa deneme yapabilir. Eğer işe yararsa içeriğinizi rahatlıkla Blogspot blogunuza aktarabilirsiniz.

http://www.wordpress-to-blogger-converter.appspot.com/

RESİMLİ ANLATIM

Tam olarak ifade etmek gerekirse WordPress.com sitesindeki blogunuza giriş yapıyor, Blogum bağlantısından aktif blogunuza geçiş yapıyor (Blog adının altındaki Başlangıç bağlantısına tıklayıp), sol menüde Araçlar bağlantısı altından Dışa aktar‘a tıklıyorsunuz…

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Ardından yine Dışa Aktar bağlantısına tıklıyoruz..

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Ve şimdi All content seçili iken Aktarım Dosyasını İndir butonuna basıyoruz. (Eğer tüm yazılar, yorumlar ve sayfaları aktarmayacak sadece yazıları aktaracaksanız Yazılar seçeneğini seçin.) Butona basmamızla birlikte xml uzantılı yedek dosyası bilgisayarımıza iniyor ve hemen blog xml dönüştürücü sitesine geçip Gözat butonundan bu xml dosyasını seçiyor ve Convert yazan butona basıyoruz.

Dikkat! Güncelleme:

wordpress2blogger1.appspot.com bağlantısı artık çalışmıyor. Henüz alternatif bağlantı yok. Eğer azimli iseniz bu bağlantıdaki videoya bakarak dönüştürücüyü kendi bilgisayarınıza kurup, çalıştırıp, sonrasında WP to Blogger dönüşümünü yapabilirsiniz. Yada tüm içeriği tek tek kopyala/yapıştır yöntemi ile blogspot blogunuza aktaracaksınız.

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Convert butonuna bastıktan belli bir süre sonra WordPress’ten Blogspot’a uyarlanan XML dosyası bilgisayarımıza inecek ve adı blogger-export.xml olacak.

DİKKAT: Eğer wordpress içeriğiniz fazla ise elinizdeki xml dosyası 1mb’dan büyük olacaktır bu durumda yukarıdaki site dönüştürme işlemi yapamaz çünkü site 1 mb’dan ufak xml dosyaları ile çalışabiliyor. Bu durumda yapmanız gereken şey şu; WordPress.com’da içeriği dışarı aktarırken yazılar seçeneğini seçecek sonra Kategoriler yazan yerden kategori kategori seçerek yazıları ayrı xml’ler olarak dışarı aktaracaksınız bu işlemi tüm kategoriler için ayrı ayrı yapacak ve xml dosyalarının 1 mb’dan ufak olmasına dikkat edeceksiniz.

Örneğin 2 yıldır yazı yazıyorsunuz xml boyutu 2 mb o zaman yazıları tarihe göre dışarı aktaracak ve 1’er mb’lık xml dosyalarına sahip olacaksınız. Bu yöntemle dışarı alacağımız 1’er Mblık XMLdosyalarını sırasıyla Convert ettirip daha sonra da Blogspot blogundan içeri aktararak bu engelide aşmış olacaksınız..

1Mb üstü XML dosyalarını convert işlemini uygulamalı olarak bir wordpress blogunda bizzat denedim..Önce blog içeriğini tarihe göre 2 parçalı indirdim, ardından Convert yapılması için ikisinide siteden aktardım, ardından Blogger uyumlu olarak indirdiğim XML dosyalarını aynı Blogger bloguna aktardım, daha önce içeriğinde yazılar olan blogger bloguna aktardığım her iki XML içeriğide önceki yazılara zarar vermeden başarılı bir şekilde aktarıldı..

Dönüştürülmüş XML Dosyasını Blogger’a Aktarma:

Dönüştürme işlemleri tamam ise şimdi bu xml dosyalarını blogger’a aktarma işlemine geçiyoruz. Blogger panelinize girin, yazıların aktarılacağı blogunuzun yönetim paneline geçin ve soldan Ayarlar > Diğer‘e tıklayın sonra sağdan Blogu içe aktar bağlantısına tıklayın.

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Blogu içe aktar bağlantısına tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki ekran gelecek bu kısımda Gözat butonuna basıp dönüştürülmüş xml dosyasını seçecek, kelime doğrulamayı girecek ve turuncu renkli Blogu İçe Aktar butonuna basıcaz.

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

XML dosyasının boyutu veya çokluğuna bağlı olarak aktarmalar tamamlandığında yazılar sayfasında tüm aktarılan yazıların yerini aldığını göreceksiniz. Eğer yazılar sayfası boş ise F5 tuşuna basıp sayfa yenileyin ayrıca yazılar panelde görünüyor ama sitede görünmüyorsa tüm yazıları seçip yayınla butonuna basın.

Wordpress.com Blogunu, Blogspot Bloguna Aktarma

Konu gayet basit, yukarıda anlatılanlar ve verdiğim bağlantı sayesinde WordPress.com blogunuzun tüm içeriğini Blogger blogunuza aktarabiliyorsunuz..

Ve tabiki Blogger içeriğini Wordpress’e aktarmak içinde WordPress’in kendi eklentilerini kullanıyorsunuz.. Konuya dair sorularınız olursa yorum panelinden yorum olarak gönderebilirsiniz.

>> Blogger’daki Yazılarımızı WordPress’e Aktarmak