WordPress’de (daha&helliip;) Hatası ve Çözümü

Wordpress'de (daha&helliip;) Hatası ve Çözümü

Sorunumuz WordPress’de sürüm güncellemesinden sonra anasayfada, konu özetlerinde aniden beliren mesaj (daha&helliip;).. Normal şartlarda (dahası..) gibi birşey olacak ama orijinal ingilizcesi de hatalı olan çeviri nedendir öylece duruyor ve bizimde sinirimizi bozuyor.. Çözüm nedir? Eğer WordPress ile aranız iyiyse scriptin dil dosyasını açacak ve tr_TR.mo dosyasındaki hatayı düzelteceksiniz. Hepsi bu..

DİKKAT! Yazı, 6 Mayıs 2014 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

“Hepsi bu” dedik ama .mo (Machine Object) dosyası nasıl düzenleniyor? Tabiki NotePad++ ile değil PoEdit ile.

Ücretsiz yazılımı indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Ardından;

Ftp alanına bağlanıp /public_html/wp-content/languages dizinindeki tr_TR.po dosyasını bilgisayarımıza çekiyor, PoEdit ile açıyor, Ctrl + F ile “(daha&helliip;)” çevirisini arıyor ve hatayı bulup istediğimiz şekilde değiştiriyoruz. (Mesela ben “(Devamını Oku // Continue..)” yaptım.)

Değiştirme işlemi tamamsa .po dosyasının .mo çıktısını alıyor ve ftp’deki eski dosyanın üzerine yazdırıyoruz. .po’nun .mo çıktısı PoEdit yazılımı sayesinde basitçe hazırlanıyor. Tek yapmanız gereken şey Kaydedin butonuna basmak. tr_TR.mo masaüstünde sizi bekliyor olacak.

Wordpress'de (daha&helliip;) Hatası ve Çözümü

Not: Aynı sorunu çözmenin bir başka yoluda temamızın index.php dosyasına excerpt kısa kodu ekleyip, ek olarak functions.php’ye de excerpt kodunu tanımlamak. Ama anlattığım yöntem daha kesin ve aslına bakarsanız çok da zahmetli değil. Tek sorun, bir daha dil dosyalarında güncelleme olursa aynı sorunun yeniden hortlama ihtimali.

Not 2: Sorun her güncellemede tekrar çıkıyorsa sorunun kaynağını yani temanızın index.php dosyasındaki content veya excerpt kodunu bulup, değiştirmelisiniz. Sorununuza çözüm olacaksa aşağıdaki kodu deneyebilirsiniz. Bazı temalarda content yada excerpt farkları yazıların, resimlerin görünmesi yada görünmemesine sebebiyet verebiliyor. Böyle bir şey olursa eski koda geri dönecek, alternatif seçenekler arayacaksınız.

 <?php the_content('<span><b>'.__('..Yazının Devamı..','habitat').'</b></span>'); ?>

Sorularınız olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz.