Yandex Map Editör ile Yandex Harita Düzenleme

Yandex Map Editör ile Yandex Harita Düzenleme

Gelişen teknolojinin en güzel nimetlerinden biride sanırım bu ücretsiz harita hizmetleri. Hatırlarsanız Google Map, Yandex Map yok iken navigasyon hizmetleri para ile satılırdı, herkes bu hizmetlere kolayca erişemezdi. Elimizde bir harita olmadığından da kaybolduğumuzda mecburen sağda solda insanlara adres sorardık. Şimdi herşey gayet basit, harita uygulamasını açarsınız, gps üzerinden konumunuz tespit edilir ve haritadan izleyeceğiniz rotayı bulursunuz. 

Ücretsiz haritaların şuan tek kötü yanı var o da sürekli güncel kalamamaları. Mesela 2015 yılında güncellenmiş bir haritaya bakıyorsanız ilgilendiğiniz rotada 3 sene içinde büyük değişiklikler olmuş olabilir. Yıllarca çıkmaz sokak olarak görünen yol artık bir yola bağlandıysa ve haritada bunun güncellemesi yoksa kafanız biraz karışabilir. Yada aradığınız Eczane artık aynı konumda değilse bulacağım diye aynı rotayı 3 kez turlayabilirsiniz..

Bu sebeple haritaların sürekli güncel olması şart.

Google map’i uzun süredir kullanırım ve defalarca harita güncellemesi yaptığım oldu. 30 yeni konum ekleyip, 10 hatalı konum değiştirdiysem bunların sadece 4-5’i onaylandı. Yani Google güncel kalmamakta inat ediyor.

Fakat bakın Yandex ne yapıyor?

İlk olarak memleketi Rusya’da aktif ettiği map editörü, hemen sonrasında Türkiye’de aktif hale getiriyor. Map editör sayesinde herkes kendi mahallesini, bildiği konumları haritaya ekleyebilir, düzenleyebiliyor.

Ayrıca bunu yapmanız için sizi teşvik ediyor, yol gösteriyorlar. Eğer sizde Yandex haritalarda mahallenizi düzenlemek isterseniz hemen aşağıdaki bağlantıdan Yandex Map Editöre ulaşabilir;

https://mapeditor.yandex.com.tr/

Ve hemen aşağıdaki bağlantıdan da Map Editör kullanımına dair detayları öğrenebilirsiniz.

https://yandex.com.tr/support/mapeditor/

Harita önemli gençler!  Ve teşekkürler Yandex!