Sosyal Ağ Tutkunları Dikkat! Satılık Olabilirsiniz!

Sosyal Ağ Tutkunları Dikkat! Satılık Olabilirsiniz!

Uzun zamandır sosyal paylaşım sitesi Facebook’da uygulanan satılık üyeler veya üye üzerinden para kazanma sistemi Twitter’ın popüler olması ile Twitter’a da sıçradı. Bazı ticari zekalı arkadaşlar bu sistem sayesinde sadece sosyal ağlar üzerindeki üyeliklerden dolaylı yolla para kazanıyorlar.

İlgili haberin detaylarını birazdan aşağıda okuyacaksınız ve uzun zamandır var olan bu sistemi belki ilk defa duyacaksınız. Sistemin Facebook’da nasıl işlediğine değinirsek; önce herhangi popüler bir ünlü yada “X” için sayfa açılır, bu sayfaya oto-like yada önerme sistemi ile binlerce üye toplanır. Üye sayısı binleri geçtikten sonra ya sayfa yüksek fiyattan birilerine satılır yada sayfada reklam yayınlatmak isteyenlerin reklamları belirli ücretler karşılığında sayfa duvarında yayınlanır.

Bu sistemin en büyük zararı Facebook üzerinde çekiliş düzenleyen firmalara dokunuyor, firmalar en çok beğeni yarışmaları yaptıklarında bazı uyanıklar bol üyeli sayfalarda linklerini yayınlatıp, kendi paylaşımlarını beğendirip, ödülleri haksız bir şekilde kazanabiliyorlar..

İşte bu yukarıdaki sistem şimdi Twitter içinde kullanılıyor, hatta İnstagram’da da var.

İnternette forumlara ilan veren kullanıcılar, fiyatları kendilerine göre belirliyorlar. Kullanıcıların istediği fiyatı, takipçi sayısındaki kadın/erkek oranı, satın alan kişinin ilgi alanı gibi seçenekler etkiliyor.

Örneğin:

İlgi alanıyla alakalı satılık takipçilerin fiyatı:

100 takipçi: 5 TL 300 takipçi: 15 TL 500 takipçi: 25 TL 1000 takipçi: 50 TL 2000 takipçi: 80 TL

İlgi alanıyla alakasız satılık takipçilerin fiyatı:

500 takipçi: 20 TL 1000 takipçi: 40 TL 2000 takipçi: 65 TL

Takipçi satın almak isteyenler, havale ve EFT yoluyla para gönderiyor. Bu şekilde binlerce kişinin ‘habersiz satışı’ gerçekleşiyor.

Tabi internette sadece ‘satılık takipçi’ ilanları yok. İnternet fenomenleri, ürün reklamı yapmak isteyenler için reklam, takipçi sayısını artırmak isteyen kullanıcılar için de +100 RT garantili ilanlar da veriliyor.

Reklam içerikli Tweet için 75 TL istenirken, takipçi sayısını artırmak isteyenler 50 TL ödüyor. Tabi bu fiyatlar ve yöntemler sürekli değişiyor, gelişiyor.

Ne Yapmalısınız? 

Eğer Facebook, Twittter, İnstagram hesabınız başkalarına para kazandırmasın, satışı yapılmasın istiyorsanız; beğendiğiniz, takibe aldığınız hesaplara dikkat edin ve sosyal medya hesabınızda kullanmak için bağladığınız 3. parti uygulamalara, sitelere dikkat edin. Örneğin unfollow’ları göstermesi için izin verdiğiniz site, sizden habersiz başkalarını takibe alıyor, rt yapıyor, başka sayfaları sizin yerinize beğeniyor veya özel mesaj gönderiyor olabilir.

>> Çocukları İnternetin Tehlikelerinden Korumak
>> Güvenli İnternet İçin Ailelere Uyarılar ve 10 Temel Kural
>> Facebook Hesap Güvenliği ve Hesap Kurtarma 
>> Facebook’da Arkadaşlarımı Nasıl Gizlerim?
>> Facebook Duvarını Yazmaya Açma / Kapatma
>> Facebook Sayfasından Birini Engelleme
>> Facebook Sayfa İsmi Değiştirme
>> Facebook Hesabını Güvenli Hale Getirmek
>> Twitter’dan Telefon Rehberi Kişilerini Kaldırmak
>> Twitter Hesap Güvenliği İçin Telefon Etkinleştirme