LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Zebra Balığı Kalp Hastalarına Umut Oldu - saglik-yazilari

Independent gazetesi, Ganj nehrinde yaşayan ve hemen her akvaryumda bulunan zebra balığının kalp hastalıklarının tedavisi için umut olabileceğini ve kalp nakli ameliyatlarınının ortadan kalkabileceğini yazdı. Akvaryumunuzdaki sıradan balık amansız kalp hastalıklarının çözümü olabilir. Bilim adamları zebra balığının kalp kasını yenileme yeteneğinden ilham alarak üretilecek yeni ilaç ve tedaviler sayesinde bir gün insan kalbinin de kendini yenileyebileceğine inanıyor.

Araştırmacılar şimdiden balığın zarar görmüş kalp kasını yenilemesinde kritik rol oynayan küçük bir protein keşfetti. Zebra balığı bir hafta içinde kaybettiği kalp kasının yüzde 20’sini yenileyebiliyor. Bu araştırmanın hayati önem taşıdığını söyleyen kalp uzmanları, eğer başarılırsa rejenerasyonun kalp nakillerine güçlü bir alternatif oluşturarak binlerce hasta için umut olabileceğini düşünüyor.

İngiltere’deki kalp araştırmalarının en büyük destekleyicisi olan İngiliz kalp vakfı BHF, bu araştırmanın da içinde olduğu rejenerasyon tıbbı çalışmaları için 50 milyon sterlinlik bütçe ayırdı.

Hem zebra balığı hem de insan omurgalı ve kalpleri benzer karakteristik özelliklere sahip ancak insan kalbi 4 odacıktan oluşurken zebra balığında sadece iki odacık var. Buna rağmen araştırmacılar balıkta yenilenmeyi sağlayan etkenlerin insanda da benzer bir şekilde tetiklenebileceğini umuyorlar.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 7 Şubat 2011 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019