Zebra Balığı Kalp Hastalarına Umut Oldu

Zebra Balığı Kalp Hastalarına Umut Oldu

Independent gazetesi, Ganj nehrinde yaşayan ve hemen her akvaryumda bulunan zebra balığının kalp hastalıklarının tedavisi için umut olabileceğini ve kalp nakli ameliyatlarınının ortadan kalkabileceğini yazdı. Akvaryumunuzdaki sıradan balık amansız kalp hastalıklarının çözümü olabilir. Bilim adamları zebra balığının kalp kasını yenileme yeteneğinden ilham alarak üretilecek yeni ilaç ve tedaviler sayesinde bir gün insan kalbinin de kendini yenileyebileceğine inanıyor.

Araştırmacılar şimdiden balığın zarar görmüş kalp kasını yenilemesinde kritik rol oynayan küçük bir protein keşfetti. Zebra balığı bir hafta içinde kaybettiği kalp kasının yüzde 20’sini yenileyebiliyor. Bu araştırmanın hayati önem taşıdığını söyleyen kalp uzmanları, eğer başarılırsa rejenerasyonun kalp nakillerine güçlü bir alternatif oluşturarak binlerce hasta için umut olabileceğini düşünüyor.

İngiltere’deki kalp araştırmalarının en büyük destekleyicisi olan İngiliz kalp vakfı BHF, bu araştırmanın da içinde olduğu rejenerasyon tıbbı çalışmaları için 50 milyon sterlinlik bütçe ayırdı.

Hem zebra balığı hem de insan omurgalı ve kalpleri benzer karakteristik özelliklere sahip ancak insan kalbi 4 odacıktan oluşurken zebra balığında sadece iki odacık var. Buna rağmen araştırmacılar balıkta yenilenmeyi sağlayan etkenlerin insanda da benzer bir şekilde tetiklenebileceğini umuyorlar.