App Store’dan En İyi Park, Yarış, Simülasyon Oyunları

app store zpshfjglpfv - App Store'dan En İyi Park, Yarış, Simülasyon Oyunları

Bundan bir sene önce Android cihazlar için aynı bu şekilde bir yazı yayınlamıştım ve Google Play’deki kaliteli araba oyunlarını listelemiştim. Çok seçmece bir liste olduğundan Apple kullanıcılarının da oyun isimleri üzerinden yararlandıklarını öğrendim. Google Play’deki çoğu oyun App Store’da, App Store’daki çoğu oyunda Google Play’de olduğundan epey geniş kitleye faydam dokunmuş. Ama bununla yetinmek istemedim ve benzer bir yazıyı Apple kullanıcıları için yayınlamak istedim. Bu yazımda güncel olarak kaliteli, seçmece araba park, yarış vb. simülatör oyunlarını paylaşıcam.

Önce Araba Park Etme Oyunları; 

Google Play’de olduğu gibi App Store’da da bir sürü park etme oyunu var fakat geneli dandik, reklam çöplüğü, kalitesiz grafiklere sahip oyunlar. İnşallah kaliteli birşeyler buldukça bu yazı altından paylaşmaya devam edeceğim.

– Driving School 2016: Epey bir zaman severek oynadığım park oyunu. Level sayısı, araç seçeneği çok iyi. Tam bir sürücü kursu simülatörü. Kurallar ve trafik sayesinde de araba sürmek daha eğlenceli hale geliyor.

– Taxi Sim 2016: Yukarıdaki iki oyunun geliştiricilerinden yeni bir oyun daha. Bu seferki oyun görevimiz taksicilik. Apple Appstore’da bu alanda birçok oyun vardı ama bu zamana kadar bunun kadar iyisini ben görmedim. Denemenizi öneririm.

– Car Parking Game 3D: İki senelik bir oyun ama bu da en sevdiklerimden birisi. Bir çoğuna göre en iyi özelliği, uzun süre sıkmadan oynatması.

– Real Car Parking Simulator 2016: Uzun zamandır Google Play’de yer alan ancak Appstore’a yeni dahil olan bir park oyunu. Yapımcının bir önceki oyununu daha çok severim fakat bu da iyi sayılır.

– Skill 3D Parking: Kaliteli bir park oyunu. Bu oyunu beğenirseniz Transylgamia’nın diğer oyunlarına da bakabilirsiniz.

– Car Driver 2: Osman Elbeyi isimli Türk geliştiricinin hazırladığı park oyunu. Osman Elbeyi’nin diğer oyunları için bu bağlantıya bakabilirsiniz.

– Classic Car Parking, Bus Parking ve Bus Parking 2: Hakan Nehir isimli Türk geliştirici tarafından hazırlanan park oyunları.

– Truck Simulator Offroad: Bir önceki versiyonunu sevmemiştim ama yeni versiyonu başarılı olmuş. Engebeli yollarda tır sürüyor ve varış noktasına sağ salim gitmeye çalışıyorsunuz.

– Truck Simulator Offroad2: Önceki paylaştığım oyunun yeni sürümü.

– Trucker: Mountain Delivery: Sağlam bir şekilde, engebeler de takılmadan teslimatı yetiştirmeniz gereken, eğlenceli bir oyun.

– Trucker City Delivery: Bir önceki oyunun geliştiricisinden benzer bir sürüş oyunu daha.

– Park Frenzy 3D, Driving Academy: Games2Win isimli geliştirici hesabından iki park oyunu. Her iki oyunda gayet güzel. Sürüş hissi daha iyi olabilirdi ama olsun. En yeni oyunu 911 Driving School

– Car Parking 3D HD: Grafikleri ve oynanışı gayet yerinde olmuş bir başka park oyunu.

– Car Parking Valet: Barış Kaplan’ın en yeni park etme oyunu. Aynı geliştiricinin eski oyunlarına da göz atabilirsiniz.

– Cargo Transport Simulator: Skisosoft tarafından geliştirilen bir tır simülatörü. Grafikler harika olmasa da oynanırlık başarılı. Ancak bir süre sonrada sıkıcı gelebilir. Aynı geliştiricinin birde bu oyunu var. Otobüs sürüyorsunuz.

– Valet Car Parking: Araç modellemeleri harika fakat level sayısı ve oynanış bakımından biraz ihmal edilmiş bir oyun. Üstünde biraz daha çalışılsa efsane olabilirdi.

– 3D Car Parking Game 2017: Daha önce birkaç kez denk geldiğim ve alışık olduğum bir tema üzerinden geliştirilmiş eğlenceli bir park oyunu. Eğer severseniz geliştiricinin diğer oyunlarına da bakın. Onlarda aynı tema ile yapılmış fakat araçlar farklı. Car Driver ParkingClassic 3D Car ParkingMafia Car 3D ParkingModern Car ParkingSport Car 3D Parking.

– Parking Mania 2: Üstten bakış oyunları sevmesem de diğer örneklerine göre gayet başarılı ve keyifli bir oyun.

– Real Car Parking 2017: Türk yapımı harika grafiklere sahip bir oyun. Aynı oyunun birde yeni versiyonu var, fakat henüz Apple Store’a eklenmedi.

– Driving School 2017: Daha önce birçok oyununu paylaştığım Alexandru Marusac’ın en yeni sürüş oyunu.

– Play With Games Oyunları: Genelde aynı tema üzerine geliştirilen, farklı araçlar sürebileceğiniz, ilerleyen seviyelerde sırf reklam izletmek için zorlaştırılan park oyunları. Ancak yoklukta denenebilirler.

ARABA YARIŞLARI

Liste karışıktır yani en iyiden en kötüye gibi bir dizilim yok. Gördüğünüz eksikler varsa yorum olarak gönderebilirsiniz.

– Asphalt 8Asphalt Xtreme Offroad Racing: Asphalt serisinin ücretsiz oyunları. Yüksek grafik kalitesi ve harika arabalar var.

– Need for Speed No Limits: Önceki Nfs serisi hep paralıydı, No Limits parasız olarak geldi ve bence harika bir oyun olmuş. Bağlantı hemen aşağıda.

– GT Racing 2: Yarış oyunlarını sevenler için iyi bir seçenek daha.

– Real Racing 3: Eğlenceli bir yarış oyunu. Real Racing 2’de var fakat ücretli.

– Carmageddon: 90’lı yılların bilgisayar oyunu.. Eskiden çok oynardım. Ayrıca bu oyunun yeni ve farklı bir versiyonu var, onun da adı Carmageddon Crashers-Drag Race. O oyuna da buradan ulaşabilirsiniz.

– Crash Drive 2: Table Top Racing’e ve Re-Volt’a çok benzeyen bir oyun. Bir süre oynadım ama tabiki Table Top Racing bence daha güzel.

– Redline Rush: En sevdiklerimden, hiç sıkılmadığım, keyifli ve kaliteli grafiklere sahip bir oyun. Ancak Apple App Store’da ücretli.

– Exion Off-Road Racing: Az bölümlü ama gayet kaliteli, gayet keyifli bir yarış oyunu. Kesinlikle oynamalısınız.

– Traffic Tour: Yepyeni ve çeşitliği harika ayarlanmış bir oyun. Hem görev yapıyor, hem sonsuz sürüş seçeneklerinden faydalanabiliyorsunuz.

– Racing Fever: Traffic racer’dan esinlenilerek geliştirilen fakat onun bir adım önüne geçen oyun.

– Traffic Racer: Redline Rush benzeri bir oyun. Türk yapımı fakat grafikler Redline Rush kadar iyi değil.

– Transporters: Volvo’nun iki sene önce çıkardığı sürüş oyunu. Keşke geliştirilseydi.

– Road Racing: Extreme Traffic: Redline Rush ve Traffic Racer benzeri bir oyun daha.

– Blocky Highway: Minecraft ile Traffic Racer’ın başarılı harmanı. Traffic racer seviyorsanız bunu da denemenizi öneririm.

– Road Smash: Grafik kalitesi güzel fakat bakış açısına alışamadığım bir oyun. Tabi ki bu da diğerleri gibi sonsuz koşu tarzında.

– Tokyo Highway Race Drift: Harika değil ama güncellemeler ile diğer benzerlerine yetişebilir.

– Beach Buggy Blitz ve Beach Buggy Racing: Her iki oyunda gayet keyifli ama diğerlerine göre çabuk sıkılabilirsiniz.

– Angry Birds Go: Sinirli kuşlardan Beach Buggy tarzında yarış oyunu.

– Crazy Taxi City Rush: Sega’dan sonsuz koşu tarzında bir araç sürüş oyunu. Masaüstü bilgisayarda oynadığım ilk versiyon Crazy Taxi ise 13 TL.

– Retro Future Racing: Eğlenceli bir başka yarış oyunu. Çok fazla oynadığımı söyleyemem.

– Sports Car Challange: Araç modellemeleri gayet güzel bir yarış oyunu. Ancak çevre modellemeleri çok da iyi değil.

– Gigabit Off-Road: Grafikleri çok harika olmasa da kaliteli ve eğlenceli bir off road oyunu.

– Nitro Punch Car Game: Crash Day oyununun mobil taklitlerinden birisi. Keşke grafikler onun kadar iyi olsaydı ama şimdilik o kaliteyi mobilde bulmak kolay değil. Oyunda rakip araçlarla savaşıyor ve yarışıyorsunuz.

– Traffic: İllegal Road Racing: Traffic Racer benzeri bir oyun daha. Kötü yanı kamera açısı olmayışı. Tepeden yerine biraz arkadan görüntüleme yapabilsek daha iyi olacaktı.

– Extreme Car Driving Simulator: Abuk subuk reklamları olmasa harika bir oyun. Haritası, araba modellemesi ve çeşitleri çok başarılı. İnterneti kapalı oynamak daha keyifli olacaktır.

– Car Stunt Racing: Emre Erkis isimli Türk geliştiriciye ait başarılı bir oyun. En güzel yanı aracın verdiği sürüş hissiyatı.

– 4X4 Jam HD: Zamanında oynadığım bir oyundu. Grafikler çok iyi, oynanışta güzel.

– MadOut Serisi: AppStore’un hayalet oyunları serisi. Birçok Apple kullanıcısı bu oyunlardan haberdar değildir. Grafikler, oynanış harika. Seri içinde en iyisi tabi ki MadOut Open City.

– Rally Point 3, Burnin Rubber Crash n Burn: Kontrolleri düzeltilseymiş her ikisi de çok keyifli oyunlar olacakmış. Aslında paylaşıp paylaşmamak arasında kaldım ama belki oynamayı başaranlar çıkar yada ilerleyen zamanda kontrolleri düzeltilir. Ayrıca oyunun en yenileri ne yazık ki Appstore’da yok, Google Play’de mevcut. Rally Point 4 ve 5’i Google Play’de bulabilirsiniz.

– Armored Off-Road Racing: Grafikleri harika olmasa da oynanabilecek bir yarış oyunu.

– Offroad 4×4 car driving Mountain: Grafikleri, oynanışı ile hoş vakit geçirtecek başarılı bir oyun.

– Rival Gears Racing: Araçların tekerlekleri yok çünkü geleceğin aracı bunlar. Bilim kurgu hoşunuza gidiyorsa tam size göre bir yarış oyunu.

– Highway Getaway: Grafik olarak harika fakat oynanırlık açısından biraz kapalı kutu. Daha özgür olsaydı uzun süre severek oynanayabileceğimiz bir oyun olabilirdi. Yinede denemenizi öneririm.

– SR Racing: Grafikleri ve oynanışı ile başarılı bir yarış oyunu. Fakat grafiklerden olsa gerek düşük donanımlı cihazlarda oyundan atabiliyor.

– Racing Horizon: Bir önceki oyun gibi harika grafikler ve oynanışa sahip bir oyun.

– Rally Championship Free: Sıradan ve eski collin mcrae oyununu hatırlatan bir yarış oyunu. Ancak bu tarzı sevenler, keyif olanlar olacaktır. Oyunu beğenirseniz ücretli sürümünü de alabilirsiniz.

– Assoluto Racing: Lisanslı araçlar sürdüğümüz, kaliteli grafiklere ve oynanışa sahip bir yarış oyunu.

– Race Max: Harika değil ama yinede başarılı bir oyun. Deneyin, beğenmezseniz oynamazsınız.

– DTM Race Simulator 2017: Güzel grafiklere ve iyi bir oynanışa sahip yarış oyunu. Normalde 10 TL’ye satılıyor ancak nadiren bedava olabiliyor. Satın almak istemezseniz bedava yada indirimde olduğu zamanları bekleyin.

FARKLI TARZLAR

– GTA San Andreas & GTA Liberty City & GTA Vice City & GTA Chinatown Wars & GTA 3: Google Play’deki Gta serisi oyunlarını satın alıp oynayabilirsiniz.

– Urban Crime: GTA’nın ücretsiz versiyonu yada taklidi diyebiliriz. Harika bir oyun ve oyunda istediğiniz aracı sürebiliyorsunuz.

– Gangstar New Orleans: Gameloft’un Gta’ya en çok benzetebildiği mobil oyunu. Bir yerden sonra oyun rutine bağlamasa araç sürüşleri gayet keyifli. Vegas Gangsteri‘de iyiydi ancak bu biraz daha iyi.

– Extreme Forklifting: Araba park etmiyorsunuz fakat bir forklift ile kasaları bir yerden başka yere taşıyorsunuz. Gayet eğlenceli bir oyun. Aynı oyunun yeni ve biraz daha gelişmiş versiyonu yakın zamanda yayımlandı. Extreme Forklifting 2’ye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

– Construction Machines 2016 Mobile: Grafikleri ve oynanışı harika bir inşaat simülasyonu. Hemde ücretsiz.

– Construction Simulator 2014: 1 Dolar’a satılsa da parasını sonuna kadar hak eden harika bir oyun.

– Truck Simulation 16: Bir önceki oyunun geliştiricilerinden Euro Truck benzeri harika bir mobil oyun. Grafikler, oynanış harika. Kesinlikle tavsiyemdir.

– Farming Simulator 16: Normal bilgisayar sürümünü oynadığım, sevdiğim bir çiftlik oyunu. Genellikle traktör kullanıyor, bağ bahçe yapıyoruz. Oyunun 2014 versiyonu Appstore’da ücretsiz olmuştu eğer mağazadan kaldırılmadıysa indirip onuda oynayabilirsiniz.

– Thug Taxi Driver: Para ile satılan Crazy Taxi oyununa iyi bir alternatif. Ayrıca ücretsiz Taxi Sim 2016 ve Crazy Taxi City Rush‘da var, onlara da bakmayı unutmayın.

– Gang Of The Auto: Adından anlayacağınız gibi yeni bir GTA taklidi. Bunbo Games tarafından geliştiriliyor ve daha ilk sürüm olduğundan sorunlar var. En başta oyun kasıyor. Eğer düzeltirlerse gayet güzel olacak.

– Construction Crew: Yandan görünümlü oyunları herkes sevmiyor olabilir ama bu oyun kendini sevdiriyor. Uzun zaman, hatta son level’lara kadar oynadığım bir oyundu. Tavsiyemdir.

– 3D Quad Bikes Unlimited: Grafikleri harika bir atv motor oyunu ancak tek kusuru kontrollerin kötü olması. Güncelleme ile buton kontrolleri eklenirse tadından yenmez.

– Firefighter Simulator 3D: Taxi Sim 2016 oyununun geliştiricisinin ilk oyunlarından birisi. Taxi Sim’e göre daha amatör ama başarılı. Görevimiz yangınlara müdahale etmek.

– Demolition Derby: Bilgisayarlarda oynadığımız Crash Day oyununa benziyor. Tabi grafikler, oynanış o kadar iyi değil ve araçlarda silahlar yok. Ancak mobil cihazlar için güzel bir deneme.

– Traffic Rider: Traffic Racer oyununun geliştiricisinden Traffic Racer’ın motorlu versiyonu.

– Highway Traffic Rider: Traffic Rider oyununun başarılı bir taklidi. Diğerini sevmeyenler bunu da deneyebilirler.

– Tanktastic: Online Tank savaşları. Ayrıca helikopterde var fakat oyunun güzel olmasına karşın online’da oyuncu bulmak biraz zor.

– İron Tanks: Bir başka online tank savaş oyunu. Bunda neyse ki hem oynanış daha keyifli hemde istemediğiniz kadar online rakip var.

– Air Combat OL: Uçaklı oyunları uçak sürüşü açısından sevmem fakat bu oyun grafik ve oynanış açısından iyi olduğundan 15-20 dakika oynamışlığım var. Gayet güzel bir oyun. Deneyebilirsiniz.

– Drive Simulator 2016 Lite: Az bölümlü, biraz daha geliştirilmesi gereken bir simülasyon oyunu.

– 32 Secs: Temple run ve Tron karması bir oyun. Süre sınırlaması olmasa aslında daha keyifli olacak ama şimdilik durum bu.

– Pavel Gavrilyuk Oyunları: Park, simulasyon ve yarış tarzında birçok oyunu olan Pavel Gavrilyuk’un Appstore sayfasına bakmanızı öneririm. Tüm oyunları değil ama bazı oyunları gayet başarılı ve eğlenceli. (Google Play’de Oppana Games)

– Mete Kaplan Oyunları: Park, simulasyon ve yarış tarzında birçok oyun olan Mete Kaplan’ın Appstore sayfasına da bakmanızı öneriyorum. Birçok oyunu gayet başarılı, eğlenceli. (Google Play’de Ultra Mad Entertaniers)

– Extreme Trucks Simulator: Taxi Sim 2016 oyununun yapımcısından yeni bir oyun. Ayrıca diğer yeni oyunu Bus Simulator 2017‘ye de bakabilirsiniz.

– Truck Simulator: Open World: Türk yapımı harika bir oyun. Grafikler ve oynanış çok iyi. Engelleri aşarak seviyeleri atlıyorsunuz. Araç tasarımları vs anlatmama gerek yok. Aynı oyunun bir önceki sürümüne de buradan ulaşabilirsiniz.

– Helicopter Rescue Simulator: GTA’da süremediğiniz helikopteri burada süreceksiniz. Çünkü oynanış gerçekten çok iyi olmuş. Denemenizi öneririm.

– Turbo League:  Steam’in çok satanlarında yer alan Rocket League’in mobil taklidi. Onun kadar iyi değil fakat yinede başarılı bir oyun ortaya çıkarmışlar. Belki Turbo Lig 2 daha da iyi olur.

Zombie Offroad Safari: DogByte Games’den harika bir oyun. Hem zombi avlayacak, hem yarışacak, altın, puan toplayarak yeni araçlar alacaksınız.

Off The Road: Zombie Offroad Safari oyununun zombi olmayan versiyonu. Bu oyun diğerine göre daha iyi diyebilirim. Görevler fazla, stres daha az.

Coach Bus Simulator: Oyun geliştiricisi OvidiuPop’un sevilen otobüs sürüş oyunu. Hem çok başarılı, hemde eğlenceli bir otobüs simülatörü. Bazı hataları olabilir ama genel itibari ile çok güzel düşünülmüş.

(Eğer ücretli oyunlardan da tavsiyeler isterseniz ilk önce Need For Speed serisi ile Gta serisine bakmalısınız.)

Eğer ekleme yapmak isterseniz yorum olarak gönderebilirsiniz. App Store’a yeni oyunlar eklendikçe güncellenecek. Google Play’deki Backyard Parking gibi bazı kalite oyunlar ne yazık ki App Store’da yoklar. Eğer App Store için gelirlerse onları da ekleyeceğim.

– Reklamlar –

adbanner