Çalınan, Giriş Sorunu Yaşanan İnstagram Hesabını Kurtarmak!

Çalınan, Giriş Sorunu Yaşanan İnstagram Hesabını Kurtarmak!

Bir süredir İnstagram’da hesap kurtarma işi çok sancılıydı. İnstagram hesabınızı çaldırdıysanız yada giriş sorunları yaşıyorsanız hesabınızı geri almak için epey bir çaba harcamanız gerekiyordu. O kadar çabanın sonucunda da hesabınızı kurtarmanız garanti değildi. Nihayet İnstagram yönetimi bu soruna bir çözüm üretti ve şuan itibari ile kullanıma açtı. İnstagram’a dahil olan yeni güvenlik çözümü ile artık hesapların çalınması hem daha zor, hem de geri kurtarması daha kolay.

Yeni güvenlik çözümü şunları içeriyor; İnstagram’ın mobil uygulamalarının giriş formunda artık yeni bir hesap kurtarma seçeneği sunuluyor ve ayrıca hesabınızda büyük bir değişiklik yapıldıysa hesabınızı bir süreliğine erişime kapatarak korumaya alıyorlar. Böylece İnstagram hesabınızı birileri çalmış olsa da, bir süreliğine hesabınızı kullanamayacaklarından olaya müdahale edip hesabınızı geri almanıza imkan tanınmış oluyor. Sizde durumdan haberdar olduğunuzda yeni yardım sayfası üzerinden hesabınızı kurtarma adımlarını başlatıyorsunuz.

Güncelleme: Aralık 2022 itibari ile çalınan hesapları kurtarma adımları daha da basitleştirildi ve yenilenen destek talep formu instagram.com/hacked sayfası altından erişime açıldı.

Aşağıda anlattığım yolun bir benzerini yukarıdaki formda izleyerek kısa sürede destek talebinizi gönderebilirsiniz.

Peki Hesabımızı Nasıl Kurtaracağız? 

İnstagram’ın hem Android, hem İos uygulamasının giriş formuna bir adet Giriş yapmayla ilgili yardım al seçeneği eklenmiş durumda. Bu seçeneği güncel İnstagram uygulamasında, hesabınıza giriş formunda görebiliyorsunuz.

Çalınan, Giriş Sorunu Yaşanan İnstagram Hesabını Kurtarmak!

Hesabınızla ilgili bir sorun varsa, bu seçeneğe dokunuyor, kullanıcı adı, email adresi yada telefon numaranızı girerek devam ediyorsunuz.

Karşınıza mail ve sms ile kurtarma seçenekleri geliyor.. Bu seçeneklerden birine erişiminiz varsa, bu yol üzerinden ilerleyip hesabınızı kurtarıyorsunuz.

Çalınan, Giriş Sorunu Yaşanan İnstagram Hesabını Kurtarmak!

Eğer bu seçeneklere erişiminiz yoksa, hemen alt tarafta yer alan Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var? seçeneğine dokunuyorsunuz ve karşınıza detaylı yardım talep formu geliyor.

Çalınan, Giriş Sorunu Yaşanan İnstagram Hesabını Kurtarmak!

Formu doğru bir şekilde doldurup gönderiyor ve beklemeye geçiyorsunuz.

Form iletildikten bir süre sonra İnstagram’dan bir mail alıyorsunuz. Bu mail ile sizin o hesabın gerçek sahibi olduğunuzu görmek için sizden şunlardan birini talep ediyorlar.

  • Size gönderdikleri kodun el yazısıyla yazıldığı bir kağıdı tutarken çekilmiş bir fotoğrafınız,
  • İnstagram’a kaydolurken girdiğiniz e-posta adresi veya telefon numarası ve kaydolurken kullandığınız cihaz türü (ör. iPhone, Android, iPad, Nokia 500, Samsung Galaxy S8 vb.) bilgisi.

Bu bilgilerle tekrar İnstagram’a geri dönüş yaptığınızda ise (eğer bilgiler doğru ise) hesabınıza geri erişim sağlamanız için gereken talimatları size bir mail olarak gönderiyorlar.

Bu talimatları izlediğinizde artık hesabınıza geri erişim sağlamış oluyorsunuz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum formundan yazabilirsiniz.

Not: Yeni özelliği şimdilik sadece güncel İnstagram uygulamalarında kullanabilirsiniz. İnstagram’ın web sürümünde böyle bir seçenek henüz yok. Eğer İnstagram’ın web sürümünden şifre sıfırlama yapacaksanız bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.