Facebook Yayınlarında Kullanılabilen Sohbet Komutları!

Facebook Yayınlarında Kullanılabilen Sohbet Komutları!

Twitch ve Youtube’dan sonra en çok tercih edilen üçüncü canlı yayın platformu haline gelen Facebook, Facebook Watch servisine her gün yeni bir özellik eklemeye devam ediyor. Amaç yayıncıların elini güçlendirmek ve izleyicinin canlı yayınlarda daha çok vakit geçirmesi, eğlenmesi. Facebook Watch canlı yayınlarında sohbet penceresine eklenen sohbet komutları bu yeniliklerden bir başkası.. Artık izleyiciler yayın sırasında özel sohbet komutları da kullanabiliyorlar. Bakalım neymiş bunlar? 

Facebook canlı yayınlarında kullanılabilen komutların listesini görmek için ilk olarak sohbet penceresine şunu yazmanız gerekiyor;

!commands

Sohbet penceresinde, mesajınızın içinde bir liste görünüyor. İşte orada gördüğünüz komutları o sohbet penceresinde kullanabiliyorsunuz.

Peki Nedir Bu Komutlar ve Neler Yapabiliriz?

!whatgameisthis: Yayıncının o anda oynadığı oyunu gösteren komut. Bu komut canlı yayına sonradan giren ve oynanmakta olan oyunun adını bilmeyenler için epey kullanışlı.. Birilerine sorup cevap beklemek yerine hemen komutu yazıp o an oynanan oyunun adını öğrenebilirsiniz. Tabi yayıncı oyun adını etiketlediyse..

!notifyme: Yeni bir yayın ve yayıncı keşfettiniz, yayınları hoşunuza gitti. Bu yayıncıyı takip etmek ve yayına başladığında bildirim almak istiyorsanız işte bu komutu kullanabilirsiniz. Sohbet penceresine komutu yazdığınız gibi hem yayıncıyı takibe almış olacaksınız hemde sonraki yayınlarında Facebook size bildirim gösterecek. (Tabi düzgün olarak çalışabilirse..)

!followage: Yayıncıyı ne kadar süredir takip ettiğinizi merak ediyorsanız işte size güzel bir komut. Komutu yazın ve o an yayında olan yayıncıyı ne zamandan beri takip ettiğinizi öğrenin.

!supportage: Bu komuttan tam emin değilim fakat deneme fırsatım olduğunda emin olacağız. Söylendiği gibi çalışıyorsa bu komut ile yayıncıya sunduğunuz desteğin süresini görebiliyorsunuz. Sanırım destek dediği Facebook yıldızları ile bağış yapmak. (Bu komut şuan için düzgün çalışmıyor.)

!clip: Bu komut, komutu girdiğiniz andan geriye doğru 30 saniyelik bir klip oluşturmaya yarıyor. Yayın sırasında oyuncu harika bir vuruş yaptıysa, bu komut ile o anın klibini kaydedebilirsiniz. Fakat 30 saniyenin çok kısa olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

!stickers: Yayın sırasında sohbet penceresinde kullanılabilen çıkartmaların komutlarını gösteren ana komut. Fakat yayıncılar ve izleyiciler stickerları sevmediği için pek kullanmanızı önermem.

!roll: Sohbet ekranında zar atmaya yarayan bir komut. Sanırım zar atmanın espirisi yayın sırasında bir rakam tutmak. Bu rakam herşey için olabilir. Mesela bir sonraki yıldız bağışında yayıncıya kaç yıldız bağışlayacaksınız? gibi. (Örnek kullanım: !roll d6 – 4, 6, 8, 10, 12 ve 20 rakamları kullanılabilir. Çok bir aksiyonu yok ama.)

>> Facebook’da Videolar ve Canlı Yayınlardan Para Kazanmak!
>> Facebook’da Bedava Yıldız Kazanma ve Yıldız Satın Almak!