GAMELOOP ile Google Play Üzerinden Android Oyunları Bilgisayara Yüklemek!

GAMELOOP ile Google Play Üzerinden Android Oyunları Bilgisayara Yüklemek!
Call of Duty Mobile oyununu geliştiren Tencent Games’in uzun zamandır piyasada olan bir Android emülatörü var, adı Tencent Gaming Buddy. O emülatör yakın zamanda isim ve logo değiştirerek GameLoop oldu. GameLoop, Call of Duty Mobile oyununu da bünyesine katarak, daha güçlü bir hale geldi. Bu sayede birçok kişi de daha önce bilmediği bu emülatörden haberdar olmuş oldu. Fakat GameLoop’u sadece istediğimiz 1-2 oyunu oynamak için kullandığımızdan bir detay gözümüzden kaçtı; aslında GameLoop sadece seçili oyunlara değil, Google Play’deki tüm uygulamalara erişim imkanı tanıyordu!

NOT: GameLoop’dan beklediğiniz performansı alamazsanız ve Google Play yüklemeleri için uğraşmak işinize gelmiyorsa alterantif emülatör Bluestacks‘ı deneyebilirsiniz.

>> Google Play Games Artık Bilgisayarlarda!

Peki Bu Nasıl Oluyor?

Gameloop, bildiğiniz üzere bir Android emülatörü. Bu sebeple içinde doğal olarak Android (Sürüm 4.4.2) işletim sistemini barındırıyor. Android oyunlarını tek tıklama ile yükleyip, bu oyunları Windows yüklü bilgisayarımızda oynamamıza imkan sağlıyor. Bunu da bizim göremediğimiz Google Play üzerinden yapıyor! Yani ona erişirsek, Google Play’deki çoğu uygulamaya erişim sağlamış oluyoruz. (Her ne kadar bazısı yüklendiği halde kapanmaya zorlasa da yada grafik sorunları yaşatsa da..)

Peki Google Play’e Nasıl Erişiyoruz?

GameLoop Üzerinden Google Play’e Erişmek!

Google Play, GameLoop’da doğrudan görünmüyor. Muhtemelen bunu bilerek gizliyorlar fakat arkaplanda olduğunu biliyoruz. Görünür olması için ise bir kısa kurulum yapıyor ve ardından ona çıkan yolu takip ediyoruz! Bunu da bize hazır halde sunuyorlar zaten.

Aşağıdaki video, kısa bir özet halinde ne yapmanız gerektiğini gösteriyor. O yolu izlediğinizde, GameLoop içerisine Google İnstaller’ı kurmuş ve ardından Google Play erişmiş oluyorsunuz. Geriye sadece Google Play’deki cevherleri keşfetmek kalıyor!

Videonun yazılı özeti;

 • GameLoop‘u resmi web sitesinden indirip, yükleyin,
 • GameLoop’un Oyun Merkezi yada Oyunlarım sekmesinden Google İnstaller‘ı bulup, yükleyin,
 • GameLoop’u yeniden başlatın ve Oyunlarım sekmesinden Google Play Oyunlar uygulamasına giriş yapın.
 • Google Play Oyunlar’da ise Arcade sayfasında en alta inip  Visit the Play Store yazısına tıklayın ki Google Play karşınıza gelsin.

Google Play’e artık bu yoldan ulaşabilirsiniz! Her seferinde ya Google Play Oyunları kullanırsınız yada Google Play’den Shortcut to My apps uygulamasını yükleyerek emülatör arayüzünde bir Google Play kısayolu oluşturursunuz. Bu kısayoldan da direk Google Play içine dalış yaparsınız.

Minimmum Sistem Gereksinimleri;

 • En az 3 GB Ram,
 • En az 1 GB boş alan,
 • İntel dual core yada AMD 1.8 GHZ işlemci,
 • Nvidia Geforce 8600 yada AMD Radeon HD2600 ekran kartı,
 • Windows 7 veya üstü,
 • DirectX 9.0c veya üstü,

NOTLAR!

 • GameLoop masaüstüne ne yazık ki Google Play kısayolu eklenemiyor. Birkaç yol denedim fakat başaramayınca özellikle engellediklerini düşünmeye başladım. Bu nedenle de alternatif çözüm buldum; Shortcut to My Apps..
 • GameLoop masaüstüne Launcher yüklenemiyor. Birkaç launcher denedim, fakat hata mesajı gösterip kapandılar.
 • GameLoop masaüstünde normalde web tarayıcı ve ayarlar ikonları var, ancak gizlenmişler. Klavyeden F9 tuşuna basarak görünür kılabiliyorsunuz.
 • GameLoop’a Google Play’deki çoğu oyunu, uygulamayı yükleyebiliyorsunuz, fakat hepsi düzgün çalışacak diye bir şey yok. Bazısı grafik hatası verebiliyor, bazısı sistemi kastırabiliyor, bazısı da sürekli çöküyor. Bunların sebebi GameLoop’un Android sürümü, GameLoop’un çözünürlük ayarları yada bilgisayarımızdaki ekran kartı olabilir.
 • GameLoop’a web tarayıcısı üstünden apk indirerek uygulama yükleyebiliyoruz, fakat detaylı kurulumlar yapmanız gerekiyorsa ekstradan bir dosya yöneticisi yüklemeniz gerekebilir.
 • Son olarak; GameLoop içindeki Android işletim sistemi Root izinlerini sağlıyor. Yani root gerektiren uygulamaları sorunsuz yükleyebiliyorsunuz.

Konuyla alakalı yeni keşiflerim yada yenilikler olursa yazımda güncelleme yapacağım. Ayrıca sorularınız, eklemek istedikleriniz veya oyun önerileriniz olursa, konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.