Geri Dönüşüm Kutusuna Komut, Kısayol veya CMD Komut İstemi ile Erişmek

Geri Dönüşüm Kutusuna Komut, Kısayol veya CMD Komut İstemi ile Erişmek

Her zaman lazım olacak bir şey değil ama olur da çöp kutusu simgesini kaybederseniz, herhangi bir sebepten geri dönüşüm kısayolunu göremezseniz, bu yöntem işinize yarayabilir. Ama tabi ki sorun virüs veya explorer.exe kaynaklı ise bu yöntemde işinize yaramayabilir. Ne olur ne olmaz diyerek kenarda bulunduralım. En azından şansınızı denersiniz.

Geri dönüşüm kutusuna ulaşmanız lazım, silinen bir veriyi geri getireceksiniz ancak geri dönüşüm kutusu kısayolu kayıp.. Ne yapabilirsiniz?

Sadece WİNDOWS işletim sistemi için!

Windows + R tuşlarına basıp Çalıştır uygulamasını açarsınız, çalıştır kutusuna aşağıdaki komutu yazarsınız.

shell:RecycleBinFolder

Veya; Komut istemcisini (CMD) açarsınız, komut satırına aşağıdaki komutu yazarsınız.

start shell:RecycleBinFolder

Olmadı son seçenek olarak; masa üstünde boş bir yerde sağ tıklar, Kısayol > Yeni yolunu izler, kısayol komutu olarak aşağıdakini girersiniz.

explorer ::{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}

Masa üstünde belirecek kısayol klasörüne tıklayarak geri dönüşüm kutusuna girebiliyor olmalısınız.

İşi Biraz İlerletelim! 

CMD Komut İstemi

Yukarıdaki yollardan geri dönüşüm kutusunu açtık. Peki CMD üzerinden geri dönüşüm kutusu içeriğini görmek ister misiniz?

CMD Komut İstemini Yönetici olarak başlatın. CMD’de aşağıdaki komutu girin.

cd $Recycle.Bin

Ardından içeriği listelemek için aşağıdaki komutu girin.

dir /a/s

Karşınıza uzun rakamlar demeti ile geri dönüşümdeki dosya isimleri gelecek. Hangi rakam demetinde dosyalar çoksa o rakamlar demeti ile o klasöre geçiş yapın.

Örneğin:

cd S-1-5-21-1984997213-2026759759-217553340-1001

Rakamları yazmak zor geliyorsa öncesinde aşağıdaki komut ile tüm listelemeyi C: dizini altına log.txt dosyasına yazdırın.

dir /a /s > C:\log.txt

Rakamlar demetinden oluşan doğru klasöre girdiyseniz şimdi dir komutu ile tekrar dosya isimlerini listeleyin.

dir

Geri dönüşüm kutusu içeriği karşınızda..

Dosyalar orijinal isimleriyle görünmeyecek fakat uzantılarından ne olduklarını çıkarabilir, isterseniz hepsini masa üstüne, istediğiniz bir konuma kopyalayabilirsiniz.

Örneğin birinin adı $RZVCSMY.mp3 olsun, aradığınız mp3 dosyası bu! Ne yapacaksınız? Aşağıdaki komutun benzeri ile dosyayı C dizinine kopyalayacaksınız.

copy $RZVCSMY.mp3 c:\

Dosya Yerel Disk C altına kopyalanmış olacak.

Dikkat! Eğer CMD’yi yönetici olarak çalıştırmazsanız veya rakamlar demetinden oluşan doğru klasöre giriş yapmazsanız işleminiz başarılı olmaz. Mesela dosyayı kopyalamak istediğinizde “Sistem belirtilen dosyayı bulamıyor.” hata mesajını görürsünüz. Yada yazma izinleri olmadığına dair bir mesajda görebilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızda sistemsel bir hata varsa yine Geri Dönüşüme erişemez yada dosyaları kopyalayamazsınız. Bu durumda önerim Ccleaner ile sistem taraması veya SFC /SCANNOW

Paylaştığım yöntemleri virüs yada sistem hatası sebebi ile açılmayan Geri Dönüşüm Kutusu üzerinde denedik ve son CMD yöntemi ile olumlu sonuç alabildik. İnşallah sizinde işinize yarar.

Sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.