LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma - oyun-indir

Dünyanın en çok kazanan ve kazandıran dijital oyun platformu Steam’e beklenen özellik sonunda geldi.. Artık disk doluluğu sorunlarında ikinci bir seçeneğimiz var; oyunları farklı bir dizine taşıyabiliyoruz. Diyelim ki Yerel Disk C doldu, mecburen başka bir oyunu siliyorduk, artık böyle olmayacak, yeni oyunları yedek diskimize, örneğin Yerel Disk D’ye yükleyebileceğiz. 

>> Steam Hesabına Para Yükleme ve Alışveriş Yöntemleri
>> Steam Platformunun Kaliteli, Ücretsiz Oyunları
>> Steam Kütüphanesindeki Oyunu Kalıcı Olarak Silmek
>> Steam Hesabına Telefon Ekleme ve Kaldırma
>> Steam’de Envanter, Koleksiyon Kartı, Rozet ve Pazar İlişkisi
>> Steam Oyun İndirimlerini Takip Edebileceğiniz Siteler

Uyarı: Yeni oyun taşıma özelliğinden faydalanabilmek için Steam yazılımının 18 Ocak 2017’den sonraki (yani güncellenmiş) sürümünü kullanıyor olmanız gerekiyor. Eğer güncel sürümdeyseniz hemen aşağıdaki yolu izleyerek oyun taşımaya başlayabilirsiniz.

İkinci bir Kütüphane klasörü oluşturalım;

Oyunları farklı bir dizine kurmak yada yüklü oyunları farklı dizine taşımak için öncelikle yeni bir kütüphane dizini oluşturmamız gerekiyor. Bunu yapmazsak oyunları taşıma seçeneği görünmüyor.

Olayı örneklendirerek anlatırsam işiniz daha kolay olacaktır. Bu sebeple örneğimiz şöyle; Yerel Disk C dolmuş, yeni bir oyunu Yerel Disk D’ye yüklememiz ve Yerel Disk C’nin rahatlaması için bazı oyunları Yerel Disk D’ye taşımamız gerekiyor.

Steam yazılımını açıyor, üst menüden Görünüm > Ayarlar yolunu izliyoruz. Karşımıza gelen ayarlar ekranında sol menüden İndirmeler bağlantısına tıklıyoruz.

Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma - oyun-indir

Bu ekranda en üstteki seçenek Kütüphane Klasörlerine tıklıyoruz. Açılan menüde sadece tek dizin görünüyorsa, sol alttan Kütüphane Klasörü Ekle butonuna tıklıyoruz.

Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma - oyun-indir

Klasör oluşturma menüsünde üst açılır menüden Yerel Disk D seçiyor, sol alttan Yeni Klasör butonuna tıklıyor, SteamLibrary adını değiştirmeden tamam butonuna ve sonra Seç butonuna tıklayarak yeni kütüphane dizini oluşturmayı tamamlıyoruz.

Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma - oyun-indir

Sıra geldi oyunları taşımaya; 

Yeni dizini Yerel Disk D’de oluşturduk. Artık Yerel Disk C’de yer açmak için oyunları taşıyabiliriz. Oyun taşımak için Steam Kütüphanemiz karşımızda açıkken sol menüden taşınacak oyunu bulup, adında sağ tıklayarak Özelliklere tıklıyoruz.

Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma - oyun-indir

Özellikler ekranında üst menüden Yerel Dosyalar sekmesine tıklıyoruz.

Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma - oyun-indir

Move İnstall Folder (Yükleme Klasörünü Taşı) butonunu görüyorsanız sorun yok. Tıklıyoruz ve açılır menüden oyunun taşınacağı Yerel Disk D kütüphanesini seçiyoruz. Ardından sol taraftaki Move Folder (Klasörü Taşı) butonuna tıklıyoruz. Oyun klasörü oyunun kapladığı mb ve gb’a bağlı olarak birkaç dakika veya saatte yeni konumuna taşınmış olacak.

Steam Oyunlarını Başka Bir Dizine (Klasöre) Taşıma - oyun-indir

Yeni oyunları yeni dizine kuralım; 

Oyunları taşıdık, Yerel Disk C’de baya yer açtık. Ancak bundan sonra yükleyeceğimiz oyunları da Yerel Disk D’ye kurmak istiyorduk. Ne yapacağız? Bunun içinde herhangi bir oyunda Oyunu Yükle butonuna tıklayacağız, karşımıza gelen ekranda iki seçenek olduğunu göreceğiz. İsterseniz Yerel Disk C seçin, isterseniz Yerel Disk D. Hangisini seçerseniz oyun oraya yüklenecek.

Sorularınız olursa yazı altından yorum olarak olarak yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 26 Ocak 2017 tarihinde yayımlanmıştır.


    Lordiz 23 Temmuz 2018, 22:37

    @deathless; Oyunları önce D’de bir klasöre yedekleyin, Steam’den çıkış yapın, Yerel Disk C’de Steam klasörünü bulun ve steam.exe ile steamapps klasörü hariç tüm dosyaları, klasörleri silin. Ardından Steam klasörünü Yerel Disk D’ye taşıyın ve steam.exe’yi çalıştırın. Yazılım kendisi yeni konum için gerekli güncellemeleri yapacak.. Herşey bittiğinde de oyunları Yerel Disk C’de oluşturacağınız kütüphaneye taşıyabilirsiniz.

    Oyunları yedekleme kısmını atlayabilirsiniz ama Steam’i taşırken oyun dosyaları hasar görürse tekrar büyük boyutlu indirme yapmak gerekebilir.

    https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=7710-tdlc-0426

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019