Gta 4 ve Gta: Episode from Liberty City’i Windows 10’da Çalıştırmak?!

Gta 4 ve Gta: Episode from Liberty City'i Windows 10'da Çalıştırmak?!

Bu mümkün mü? Evet mümkün! Fakat biraz uğraşmanız gerekiyor ve sonrasında kesin sonuç alacağınızı garanti edemiyorum. Bu yazımda sizlere sadece sorunumu ve çözüme ulaşmak için izlediğim yolları anlatacağım. Fakat sizde sonuç ne olur bilemiyorum. Bende oyun çalıştı, deneme amaçlı birkaç görev dahi bitirdim. Peki nasıl yaptım? 

Öncelikle sorunun ne olduğuna bakmamız gerekiyor. Sorun; Gta 4 ve Gta: EFLC’den kaynaklanıyor. Oyunlar Windows 10’da ekran kartları ile sorun yaşıyorlar. Bu sebeple her iki oyunda açılışta kilitleniyor. Yani suç biraz Microsoft’un, birazda Rockstar Games’in. Ama bilgisayarınızın suçu yok.

Rockstar Games sorunu biliyor ama düzeltmiyor. Çünkü Gta 4 onlar için Gta 5’i başarıya götüren bir başarısızlık. Başarısızlıklarını görmezden geliyor, onun yerine Gta 5 oynamamızı istiyorlar. Bazı yerlerde Gta 4’ün methedildiğini görebilirsiniz ama buna inanmayın. Gta 4 ve Gta: Eflc, ruh kapayıcı atmosfere sahip, araç sürüşleri başarısız (hele ki EFLC), optimizasyon sorunlu iki sakat oyun. (4 GB ekran kartına rağmen oyunda grafik sorunları yaşıyorum, yol kayboluyor vs.)

Ama tabi ki bana inanmayanlar olacaktır. Bu sebeple kendiniz görün diye oyunu nasıl çalıştıracağınızı paylaşmak istiyorum.

Oyunları Çalıştırmak için Neler Yaptım? 

1) Önce yama paketleri yükledim.

Oyunlar yama paketlerinden sonra açılsa da görevlere başlarken geçiş ekranında yine kilitli kaldık. Ayrıca oyunun çözünürlüğü en düşükte idi, ekran kartım 122 mb görünüyordu. (Böyle bir durumda, böyle bir oyunun çalışmaması gayet normal.)

Gta 4 ve Gta: Episode from Liberty City'i Windows 10'da Çalıştırmak?!

2) Oyun exe dosyasında değişiklikler yapıp, Steam üzerinden oyun başlatma seçeneğine ekran kartı ram miktarını tanımladım.

Bunları yaptıktan sonra oyun çözünürlüğünü ve grafik ayarlarını en yüksek seviyeye getirebildim, görevlere girebildim.

Yüklediğim yamalar şunlar;

GTA: Episode from Liberty City için 1.1.2.0 ve Patch 3

https://support.rockstargames.com/articles/200145386/Grand-Theft-Auto-Episodes-from-Liberty-City-Title-Update-1-1-2-0-Patch-2
https://support.rockstargames.com/articles/235650888/Grand-Theft-Auto-IV-Patch-8-Title-Update-Notes-PC-Only

GTA IV için Patch 8

https://support.rockstargames.com/articles/235650888/Grand-Theft-Auto-IV-Patch-8-Title-Update-Notes-PC-Only

Ardından yaptığım değişiklikler şunlar; 

GTA: Episode from Liberty City için

Oyunun yüklü olduğu dizine gidip, LaunchEFLC.exe dosyasını bulun, sağ tıklayıp Özelliklerine gidin. (LaunchGTAIV.exe yoksa yamayı yüklemediniz demektir.)

C:\...\steamapps\common\Grand Theft Auto IV Episodes from Liberty City\EFLC

Özelliklerde Uyumluluk > Yönetici Olarak Çalıştır ve Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırak seçeneklerini tikleyin.

Steam’de oyununuzu bulun, isminde sağ tıklayıp Özellikler > Başlatma Seçeneklerini Ayarla

Komut kutusuna şunu ekleyin;

-nomemrestrict -norestrictions -availablevidmem 4096

Ben ekran kartım 4 gb olduğu için 4096 yazdım, sizin ekran kartınız 2 gb ise 2048 yazın, 1 gb ise 1024 yazın.

Gta 4 ve Gta: Episode from Liberty City'i Windows 10'da Çalıştırmak?!

GTA IV için

Oyunun yüklü olduğu dizine gidip, LaunchGTAIV.exe dosyasını bulun, sağ tıklayıp Özelliklerine gidin. (LaunchGTAIV.exe yoksa yamayı yüklemediniz demektir.)

C:\...\steamapps\common\Grand Theft Auto IV

Özelliklerde Uyumluluk > Yönetici Olarak Çalıştır ve Tam Ekran İyileştirmelerini Devre Dışı Bırak seçeneklerini tikleyin.

Steam’de oyununuzu bulun, isminde sağ tıklayıp Özellikler > Başlatma Seçeneklerini Ayarla

Komut kutusuna şunu ekleyin;

-nomemrestrict -norestrictions -availablevidmem 4096

Ben ekran kartım 4 gb olduğu için 4096 yazdım, sizin ekran kartınız 2 gb ise 2048 yazın, 1 gb ise 1024 yazın.

Eğer sorununuz sadece ekran kartı uyumsuzluğu ve oyunun Windows 10 ile çakışması ise bu adımlardan sonra oyuna girebileceksiniz.

İlk oyuna girdiğinizde muhtemelen çözünürlük çok düşük olacak ama Options menüsüne gidip Graphics seçeneklerinden bu ayarları arttırabileceksiniz.

Fakat sorununuz daha kapsamlı ise muhtemelen aşağıdaki bağlantılarda anlatılan yöntemleri de denemeniz, bazı yüklemeler daha yapmanız gerekecek.

Mesela bilgisayarınızda Microsoft .NET Framework 3.5 yüklü değil ve oyun SecuLauncher: Failed To Start Application gibi bir hata mesajı gösteriyorsa aşağıdaki sayfadan Microsoft .NET Framework 3.5 indirip yükleyeceksiniz. Hatta ek olarak Visual Studio C++ redistributable yüklemenizde gerekebilir. (Bunlar yüklü ise Launch exe üzerinde gerekli ayarlamaları yapmamış olabilirsiniz.)

https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=25150

Oyununuz .dll hatası veriyorsa, Play tuşuna basınca kapanıyorsa, aşağıdaki Steam sayfasında paylaşılan bağlantılardan iki adet dll dosyası indirecek ve oyunun ana dizinine atacaksınız.

https://steamcommunity.com/app/12210/discussions/0/2906376154334355645/

Eğer oyunun dosyaları üstünde daha önce deney yaptıysanız, önce Steam üzerinden oyun dosyalarının doğruluğunu denetleyip, orijinal dosyaları bilgisayarınıza çekip, sonrasında yukarıda anlattığım yüklemeleri ve değişiklikleri yapacaksınız.

Sonuç olarak oyun açılmış olacak.

Tabi bu anlatım Gta IV ve Gta: Episode from Liberty City oyunlarının yasal Steam sürümleri için geçerli. Korsan sürümlerde bu sorunlara ek bir sürü sorun olması gayet normal.

Ayrıca ilk giriş ekranında yazılar görünene kadar yada Rockstar R logosu görünene kadar biraz siyah ekranda bekletebilir. Sabredin, arada görev yöneticisinden oyun kilitlendi mi diye kontrol edin. Eğer oyun açılacaksa rahatlıkla masaüstüne inebilirsiniz, açılmayacaksa masaüstüne dahi gidemiyorsunuz. (Oyun kilitlendiğinde kapatamıyorsanız klavyeden Windows tuşuna basın, Başlat menüsünden Oturumu Kapat komutu verin ve sonra İptal butonuna tıklayın. Oyun kapanmış olacak.)

Offline Oyun Kaydetme!

Aklıma gelmişken bu konuya da değineyim. Oyuna girdiğinizde evde yatağın yanına gelince F tuşuna basarak kayıt alabiliyorsunuz. Fakat oyun sizden Xbox Live hesabına giriş yapmanızı istiyor. Bu sorunu çözmek için Xbox live için oturum açma ekranına ilerleyin, Create Xbox Live account gibi bir seçenek olacak ona tıklayın ve karşınıza gelen sözleşme sayfasında aşağıya inip Create Local Account bağlantısına tıklayın. Bu sayede internetsiz offline hesap oluşturmuş olacaksınız ve oyunu rahatlıkla oturum açmadan kayıt edebileceksiniz.

Konuyla alakalı sorularınız yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> GTA 4 Oyununa %100 Bitmiş Save Game Yüklemek!