GTA5’de Çökme Sorunu; “Grand Theft Auto V exited unexpectedly.”

GTA5'de Çökme Sorunu; "Grand Theft Auto V exited unexpectedly."

“Yıl olmuş 2019, hala ne GTA5’i?” diyenler olmaz herhalde. Çünkü GTA5, GTA6 gelene kadar popülerliğini korumaya devam edecek ve bu sebeple oyunun her daim desteğe de ihtiyacı olacak. Bakın yine bir sorun; “Grand Theft Auto V exited unexpectedly. Please click Retry below to enter the game again, or click Safe Mode to launch the game with reduced graphics settings. If you continue to have problems playing the game, please contact Rockstar Games Costumer Service at…”

Yani diyor ki; Gta5 beklenmedik bir şekilde çöktü. Lütfen tekrar deneyin yada oyunu düşük grafik ayarlarında ve güvenli mod’da başlatın. Sorun devam ederse bizimle iletişime geçin vs..

GTA5'de Çökme Sorunu; "Grand Theft Auto V exited unexpectedly."

Tabi ki onlarla iletişime geçmeden önce kendi çabalarımızla sorunu çözmemiz gerekiyor! Nerede ne yaptık da böyle oldu?

1) Oyuna mod yüklediyseniz, doğal olarak modifikasyonlardan birisi sorun çıkarıyor olabilir.

Oyunun kurulu olduğu dizine gidin ve scripts klasörünün adını değiştirin. Yada önceden yüklediğiniz mod ana dizinde ise mod dosyalarını bulup silin.

SteamLibrary\steamapps\common\Grand Theft Auto V\scripts

2) Sorunun kaynağı ScriptHookV veya ScriptHookVDotNet olabilir. Script’ler için güncelleme varsa güncellemelerini yapın yada oyunun ana dizininde aşağıda adını verdiğim dosyaları bulup silin yada geçici bir konuma taşıyın..

dinput8.dll
NativeTrainer.asi
ScriptHookV.dll
ScriptHookVDotNet.asi
ScriptHookVDotNet2.dll
ScriptHookVDotNet2.xml

>> GTA5; Script Hook V – Critical Error “Unknown Game Version”

3) OpenIV yazılımını kullanıyorsanız güncel olmadığı için ve Gta5’in güncel sürümüyle çakıştığı için çökmeye sebep oluyor olabilir. OpenIV yazılımınızı bulup, başlatın. Yazılım eğer güncel sürüm varsa size bildirecek ve sonrasında otomatik olarak yüklemesini yapabileceksiniz. Ayrıca Open IV’ü açtıktan sonra yeşil renkle bir mods uyarısı görüyorsanız bu uyarı üzerinden gerekli düzenlemeleri yapmasına da izin verin.

4) Ekran kartınızın sürücüleri güncel olmadığı için oyun çöküyor olabilir. Oyunu güvenli modda başlatıp grafik ayarlarını değiştirerek yada ekran kartı sürücüsünü güncelleyerek deneme yapın. Ve eğer bilgisayarınızda 2 adet ekran kartı varsa (Paylaşımlı + Paylaşımsız) oyunun EXE dosyasında sağ tıklayıp başlatma seçeneklerinden her iki ekran kartı ile oyunu başlatarak denemeler yapın.

5) Oyuna girerken arkaplanda açık olan programları kontrol edin. Kullandığınız programlardan birisi GTA5 ile birlikte çalışıyor ve çakışma yaşanıyor olabilir. (Örneğin Discord! Bende Discord’u sağ alt köşeden tamamen kapatmazsam GTA5 değişik sürelerde çöküyor mesela..)

6) Oyunun bütünlüğünü kontrol ederek eksik yada bozuk dosyalar varsa oyunun onarılmasını sağlayın. Oyunun Steam sürümünde bunun için basit bir çözüm var zaten;

Steam’de kütüphane listenizde GTA5’i bulup adında sağ tıklayın > Özellikler > Yerel Dosyalar > Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula.

Tabi bunu yapınca önceden yüklediğiniz mod’ların patlama ihtimali var. Ayrıca oyunun boyutu 75 GB civarı olduğundan çok fazla eksiğiniz, hasarlı dosyanız varsa Steam’in tekrardan en az 5-10 gb indirme ihtimali var.

7) Sorunu hala bulamadıysanız GTA5’in log kayıtlarına bakın. GTA5’in log kayıtları şu konumda tutuluyor;

Belgeler\Rockstar Games\GTA V\launcher.log

[ ERROR ] * Setting error condition
[ ERROR ] * Category: 1 (ERROR_CATEGORY_LAUNCHER)
[ ERROR ] * Code: 107 (LAUNCHER_ERR_GAME_CRASHED)
[ ERROR ] * Localised: Launcher error. Code: 107

Launcher.log içerisinde yukarıdakine benzer kayıtlar, hata kodları göreceksiniz. Çökmeyle alakalı o hata kodlarını Google’da, Rockstargames forumunda, Steam GTA5 topluluk forumunda aratırsanız işinize yarayacak çözümler bulabilir ve oyunun tekrar eskisi gibi çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri denediğiniz halde sorunu çözemiyorsanız ve korsan değil yasal bir GTA5 sürümü kullanıyorsanız konu altından sorunu benimle de paylaşabilirsiniz. Belki yardımcı olabilirim.

Not: Korsan sürüm genelde hep sorun çıkarıyor ve bu çok normal. Pek bir şey yapamayız. Hatta en son hatırladığım, GTA5’in korsan sürümü son Windows 10 güncellemelerinde çalışmayı tamamen bırakmıştı. Şuan son durumu bilmiyorum.