Yazıya Yorum Gönder!

İnstagram Hikayelerini İndirip Kaydetme [Hikaye Arşivleme]

İki sene önce yayınladığım şu yazımda İnstagram özel mesaj videolarını nasıl indireceğinizi anlatmıştım, şimdi hikayelerdeki videoları nasıl alacağınız, kaydedeceğinize sıra geldi. Aslında yöntem aynı fakat yazı eski olduğundan ve birisi dm videosu, diğeri hikaye video olduğundan yazıyı uyarlayıp yayınlamakta yarar gördüm. Anlatıma geçmeden uyarayım, yöntemden yararlanmanız için Android cihaz kullanmanız gerekiyor. 

Güncelleme: Yazımda paylaştığım yöntem bazı sürümlerde artık işe yaramıyor. Ve ayrıca yeni sürümlerde Hikaye arşivleme seçeneği bulunduğundan aslında bu yönteme fazla gerek de kalmıyor. Hikaye göndermeden önce uygulama Ayarlarından Gizlilik ve Güvenlik > Hikaye Kontrolleri  yolunu izleyerek Arşive Kaydet seçeneğinin açık olup olmadığına bakmanız gerekiyor. Seçenek aktif ise, tüm hikayeleriniz profilinizde arşivlenecek.

Nasıl Yapıyoruz?

Adım adım ilerleyelim. Anlayamadığınız konu olur da sorularınızı yorum olarak yazarsanız yardım ederim.

Dikkat! Resimler değil videolar!

1.) Hikayedeki videoyu açıp izleyelim. Önbellek kaydı garantilensin. (İphone kullanıyorsanız; Android yüklü telefon veya tablet bilgisayardan İnstagram hesabınıza giriş yapıp hikayedeki videoyu izleyin. Video yoksa önceden izlemiş olmanız gerekiyor. Süresi dolup izlemeden silindiyse olmaz. )

2.) Google Play’den ES Dosya Yöneticisi‘ni indirip kuralım. (Samsung’un yeni modellerinin çoğunda bulunan uygulama Dosyalarım zaten iş görüyor. Aşağıdakini indirmeniz gerekmiyor.)

>> ES Dosya Yöneticisi

3.) Dosya yöneticisini açarak (veya cihazı bilgisayarınıza bağlayıp Windows gezgininden) dahili hafıza konumunda Android klasörüne gidelim. (Dahili hafıza için Es dosya yöneticisi ana ekranında resimdeki gibi SD 0 seçeneğine dokunun. extSdCard, harici hafıza kartı oluyor. Orasıyla işimiz yok.)

İnstagram Hikayelerini İndirip Kaydetme [Hikaye Arşivleme] İnstagram Hikayelerini İndirip Kaydetme [Hikaye Arşivleme]

4.) Android klasöründen sonra DATA, daha sonra com.instagram.android klasörüne, daha sonra cache ve video klasörlerine girelim.

İnstagram Hikayelerini İndirip Kaydetme [Hikaye Arşivleme]

5.) video klasörü içinde journal adında ve karmaşık sayılarla isimlendirilmiş bir sürü dosya göreceksiniz. Doğru dosyayı bulmak için dosya yöneticisinin altındaki menüden Görünüm seçeneğine, dokunacak ardından tarihe göre dizilim seçeneğini seçeceksiniz. (Tarihe göre dizilim seçeneğini resimde işaretledim.)

İnstagram Hikayelerini İndirip Kaydetme [Hikaye Arşivleme]

6.) Görünümü tarihe göre yapınca en son izlenen videoyu da en üste almış olduk. Journal dosyasını atladıktan sonraki ilk birkaç video bizim aradığımız olabilir. Ancak uzantılarını değiştirmeden hangisi olduğunu bulamayız. Dosyalardan birinde parmağınızı basılı tutup sonrasında alt menüden Yeniden adlandır seçin. Dosya adının sonuna .mp4 eklemesi yapın (nokta eklemeyi unutmayın). Dosya ismi 1231831.mp4 olduğunda artık bu dosyayı video oynatıcılar ile görebileceğiz. Tek tek dosyaları kontrol ettiğinizde doğru dosyayı bulacak, sonrasında istediğiniz yere kopyalayabilecek veya doğrudan ES dosya yöneticisinden mailinize gönderebileceksiniz.

İnstagram Hikayelerini İndirip Kaydetme [Hikaye Arşivleme]

Eğer yöntemi normal bilgisayarınızdan deniyorsanız cache klasöründeki tüm dosyaları seçip bilgisayarınıza kopyalayın ve sonrasında tarihe göre en son değiştirilenden başlayarak uzantılarına .mp4 eklemesi yapın. Bu şekilde de aradığınız videoyu bulmuş olacaksınız.

Samsung Dosyalarım uygulamasında işlem daha basit; Dahili depolama > Android > data > com.instagram.android > cache > video yolunu izleyin, boyutu büyük, yeni tarihli dosyaların uzantılarını .clean yerine .mp4 yapın. Aradığınız video orada bir yerlerde olmalı.

İşlem tamamdır umarım.

Özel mesaj ile aldığınız resimlere screenshot yapabildiğiniz için böyle bir yol izlemeniz gerekmiyor. Ayrıca ekran görüntüsü kaydeden uygulamalar ile (örneğin shou.tv) videoyu doğrudan ekran kaydı olarak alma ihtimalide olabilir.. Ama denemediğimden işe yarayıp yaramadığını bilemiyorum.

Yazıyı okuduğunuz tarihlerde İnstagram uygulamasında değişiklik yapılmış veya cache klasörü değiştirilmiş olabilir. Sorularınız ve eklemek istediğiniz birşey olursa yazı altından yorum olarak gönderebilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook ve Twitter üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare


Bu yazı 28 Temmuz 2017 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019