İnstagram Hikayelerini Gizlice İzleme ve İndirip Kaydetme

instagram - İnstagram Hikayelerini Gizlice İzleme ve İndirip Kaydetme

Birkaç sene önce yayınladığım şu yazımda İnstagram özel mesaj videolarını nasıl indireceğinizi anlatmıştım, şimdi ise hikayelerdeki video ve fotoğrafları görüntüleme bilgisi olmadan izlemenin ve bu hikayeleri indirmenin yolunu paylaşıyorum sizlerle; StoriesWatch.com.

Sitenin kullanımı gayet basit; ilgili web sitesine gidiyor, kullanıcı adı ile hesabı bulup, yayımlanmış hikayeyi görüntülüyor ve istersek tek tıklama ile indiriyoruz.

Üyelik gerekmiyor! Karşı tarafa bilgi gitmiyor!

StoriesWatch’ın en güzel yanı, hikayeyi görüntülediğimize dair hikaye sahibine bilgi iletmiyor olması. Ayrıca siteye üye olmanızda gerekmiyor.

StoriesWatch.com‘a gidiyor, arama kutusuna İnstagram hesabının kullanıcı adını yazıp arama yapıyorsunuz. Aradığınız profil karşınızdaysa ve kilitli değilse, o profilden paylaşılan tüm hikayeleri (fotoğraf, video) bu web sitesi üzerinden izleyebiliyorsunuz ve fotoğrafı/videoyu görüntülediğiniz bilgisi karşı tarafa asla gitmiyor.

Ve tabi sonrasında isterseniz hikayenin sağ altında yer alan Download butonu ile ilgili fotoğraf ve videoyu cihazınıza indiriyorsunuz.

Hepsi bu kadar.

Bu yöntemi kilitli olmayan tüm İnstagram hesapları  ve kendi hesaplarınız için kullanabilirsiniz.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz. Ve iki sene önce yayımladığım eski yöntemi görmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

[ESKİ YÖNTEM] Kendi Hikayelerimizi Nasıl İndiririz? 

Güncelleme: Yazımda paylaştığım eski yöntem bazı cihazlarda artık işe yaramıyor. Ve ayrıca yeni sürümlerde Hikaye arşivleme seçeneği bulunduğundan aslında bu yönteme fazla gerek de kalmıyor. Hikaye göndermeden önce uygulama Ayarlarından Gizlilik ve Güvenlik > Hikaye Kontrolleri  yolunu izleyerek Arşive Kaydet seçeneğinin açık olup olmadığına bakmanız yeterli. Seçenek aktif ise, tüm hikayeleriniz profilinizde arşivlenecek ve istediğiniz zaman Android cihazınızdan bu videoları kopyalayabileceksiniz.

Dikkat! Resimler değil videolar!

1.) Hikayedeki videoyu açıp izleyelim. Önbellek kaydı garantilensin. (İphone kullanıyorsanız; Android yüklü telefon veya tablet bilgisayardan İnstagram hesabınıza giriş yapıp hikayedeki videoyu izleyin. Video yoksa önceden izlemiş olmanız gerekiyor. Süresi dolup izlemeden silindiyse olmaz. )

2.) Google Play’den ES Dosya Yöneticisi‘ni indirip kuralım. (Samsung’un yeni modellerinin çoğunda bulunan uygulama Dosyalarım zaten iş görüyor. Aşağıdakini indirmeniz gerekmiyor.)

>> ES Dosya Yöneticisi

3.) Dosya yöneticisini açarak (veya cihazı bilgisayarınıza bağlayıp Windows gezgininden) dahili hafıza konumunda Android klasörüne gidelim. (Dahili hafıza için Es dosya yöneticisi ana ekranında resimdeki gibi SD 0 seçeneğine dokunun. extSdCard, harici hafıza kartı oluyor. Orasıyla işimiz yok.)

instadm1 zps77ef7goj - İnstagram Hikayelerini Gizlice İzleme ve İndirip Kaydetme instadm2 zpsmvbhcuut - İnstagram Hikayelerini Gizlice İzleme ve İndirip Kaydetme

4.) Android klasöründen sonra DATA, daha sonra com.instagram.android klasörüne, daha sonra cache ve video klasörlerine girelim.

instadm3 zpsex29whyk - İnstagram Hikayelerini Gizlice İzleme ve İndirip Kaydetme

5.) video klasörü içinde journal adında ve karmaşık sayılarla isimlendirilmiş bir sürü dosya göreceksiniz. Doğru dosyayı bulmak için dosya yöneticisinin altındaki menüden Görünüm seçeneğine, dokunacak ardından tarihe göre dizilim seçeneğini seçeceksiniz. (Tarihe göre dizilim seçeneğini resimde işaretledim.)

instadm4 zpshhfe1suf - İnstagram Hikayelerini Gizlice İzleme ve İndirip Kaydetme

6.) Görünümü tarihe göre yapınca en son izlenen videoyu da en üste almış olduk. Journal dosyasını atladıktan sonraki ilk birkaç video bizim aradığımız olabilir. Ancak uzantılarını değiştirmeden hangisi olduğunu bulamayız. Dosyalardan birinde parmağınızı basılı tutup sonrasında alt menüden Yeniden adlandır seçin. Dosya adının sonuna .mp4 eklemesi yapın (nokta eklemeyi unutmayın). Dosya ismi 1231831.mp4 olduğunda artık bu dosyayı video oynatıcılar ile görebileceğiz. Tek tek dosyaları kontrol ettiğinizde doğru dosyayı bulacak, sonrasında istediğiniz yere kopyalayabilecek veya doğrudan ES dosya yöneticisinden mailinize gönderebileceksiniz.

instadm5 zps8lg7a0gh - İnstagram Hikayelerini Gizlice İzleme ve İndirip Kaydetme

Eğer yöntemi normal bilgisayarınızdan deniyorsanız cache klasöründeki tüm dosyaları seçip bilgisayarınıza kopyalayın ve sonrasında tarihe göre en son değiştirilenden başlayarak uzantılarına .mp4 eklemesi yapın. Bu şekilde de aradığınız videoyu bulmuş olacaksınız.

Samsung Dosyalarım uygulamasında işlem daha basit; Dahili depolama > Android > data > com.instagram.android > cache > video yolunu izleyin, boyutu büyük, yeni tarihli dosyaların uzantılarını .clean yerine .mp4 yapın. Aradığınız video orada bir yerlerde olmalı.

İşlem tamamdır umarım.

Özel mesaj ile aldığınız resimlere screenshot yapabildiğiniz için böyle bir yol izlemeniz gerekmiyor. Ayrıca ekran görüntüsü kaydeden uygulamalar ile (örneğin shou.tv) videoyu doğrudan ekran kaydı olarak alma ihtimalide olabilir.. Ama denemediğimden işe yarayıp yaramadığını bilemiyorum.

Yazıyı okuduğunuz tarihlerde İnstagram uygulamasında değişiklik yapılmış veya cache klasörü değiştirilmiş olabilir. Sorularınız ve eklemek istediğiniz birşey olursa yazı altından yorum olarak gönderebilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner