İphone, İpad ve İpod ile Wifi Üzerinden Dosya Gönderme

İphone, İpad ve İpod ile Wifi Üzerinden Dosya Gönderme

2017 senesinde bir Apple yazısı yayınlamış ve Apple marka cihazlarda medya dosyaları için İtunes zorunluluğunu nasıl atlatabileceğinizi anlatmıştım. Fakat paylaştığım Ace Player isimli uygulama sadece karşıdan dosya indirmeye yarıyordu, cihazınızdaki bir dosyayı wifi üzerinden başka bir cihaza paylaşmak istediğinizde işe yaramıyordu. Bu sebeple fırsat bulduğumda araştırmamı yaptım, sizler için kullanışlı ve pratik bir uygulama buldum. Uygulamanın adı Wifi File Share

Uygulamayı İos 7.0 ve üstü mobil işletim sistemi yüklü iphone, ipod ve ipad’lere kurabiliyorsunuz. Uygulama boyutu 10 mb ve tamamen ücretsiz.

Uygulamanın yaptığı şey ise çok basit; cihazınızdaki medya dosyalarına erişerek bu dosyaları Android sistemli cihazlar, Windows yüklü bilgisayarlar ve internete bağlanabilen çoğu cihaza wifi ağı üzerinden paylaşmak.

Wifi File Share ile Dosya Gönderme

>> Wifi File Share İndir

Uygulamayı yukarıdaki bağlantıdan yada doğrudan Appstore’dan ismiyle aratarak cihazınıza yükleyin, açın ve Send Files butonuna tıklayın.

İphone, İpad ve İpod ile Wifi Üzerinden Dosya Gönderme

Sağ taraftaki Add New butonuna ve ardından yan menüdeki üç seçenekten birisine dokunun. Ses ve müzik dosyası gönderecekseniz Add Audio, video dosyası gönderecekseniz Add Video, resim dosyası gönderecekseniz Add İmage.

İphone, İpad ve İpod ile Wifi Üzerinden Dosya Gönderme

Eğer uygulamaya medya içeriğine erişim izni verdiyseniz karşınıza cihazınızdaki medya içeriği gelecek ve oradan paylaşıma açmak istediğiniz dosyayı seçin. Mesela İphone’unuz ile 300-400 mb boyutlu bir video çektiniz ve hemen Android bir cihaza yada bilgisayarınıza göndermek istediniz; Wifi File Share ile dosyayı seçip, dışarıdan erişime açın.

Tabi bu arada yukarıdaki resme dikkat edin, sol ekranda paylaşım ip adresiniz görüntüleniyor olacak. İşte o adresi kullanarak diğer cihazlardan Apple marka cihaza erişecek ve dosyayı indirebileceksiniz.

Dosya paylaşıma açıldığında ise aşağıdaki gibi bir ekran olacak karşınızda.

İphone, İpad ve İpod ile Wifi Üzerinden Dosya Gönderme

Eğer sol üstteki Leave butonuna dokunursanız paylaşılan dosya iptal edilecek, sağ üstteki Add New butonuna dokunursanız yeni bir dosya daha paylaşıma açabileceksiniz.

Hiç bir şey yapmadığınız sürece o dosya paylaşım ip’si üzerinde erişilebilir olacak. Örneğin Android telefonunuzda web tarayıcısına ip adresini yazıp dosyayı Android cihazınıza alacaksınız yada Windows sistem yüklü bilgisayarınızda Chrome adres satırına ip adresini yazıp dosyayı bilgisayarınıza alacaksınız. Hatta belki akıllı televizyonunuzda web tarayıcısına ip adresini yazıp paylaşılan dosyayı televizyonunuzda görüntüleyebileceksiniz.

Uygulamayı Android telefon, tablet ve Windows yüklü bilgisayarımda denediğimde gayet başarılı sonuçlar elde ettim. Fakat henüz akıllı televizyonda deneme fırsatı bulamadım.

Ancak unutmayın, uygulama ile sadece medya dosyalarını paylaşıma açabilir yada başka cihazlardaki medya dosyalarını Apple cihazınıza indirebilirsiniz. Pdf, word gibi belgeleri yada farklı uzantılı dosyaları Android yüklü cihazlardaki gibi rahatlıkla paylaşabileceğinizi sanmıyorum.

Ufak bir medya dosyası paylaşıyorken bu uygulama yerine mail veya bulut depolama kullanmak daha mantıklı olacaktır fakat internet kotanız varsa yada paylaşılacak dosyanın boyutu 50-100 mb veya daha fazlası ise bu uygulamayı kullanmak size biraz daha fazla yarar sağlayacaktır.

Wifi File Share ile Dosya Alma

Uygulama sadece dosya göndermiyor, dosyada alabiliyor. Ancak uygulamanın kötü yanı da dosyaları Wifi File Share yüklü Apple cihazlardan alabiliyor olması. Durum böyle olunca Android cihazdaki dosyayı Apple cihaza gönderemiyoruz. Bunu yapmak için yine Ace Player kullanmamız gerekiyor.

Anlayacağınız, Ace Player ile Apple cihazınıza dosya aktaracak, Wifi File Share ile de Apple cihazınızdan başka cihazlara dosya göndereceksiniz.

Ace Player, daha önceden uygulama içine indirdiğiniz dosyaları başka cihazlara indirmenize imkan sunmasına rağmen, Apple cihazın hafızasındaki medya içeriğine erişim sunmuyor. Fakat Wifi File Share, Apple cihaza dosya indiremez iken cihazın hafızasındaki medya içeriğine erişim sunarak onları başka cihazlarla paylaşabiliyor.

Konuyla alakalı yeni keşifler yaptığımda sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Uygulamaya dair yada başka uygulamalara dair eklemek istedikleriniz olursa konu altından yorum olarak yazabilirsiniz.

  • Denemelerimde Android cihazı dosya paylaşımı için host olarak gösteremediğimden Wifi File Share ile dosya indiremedim ancak farklı çözüm yolları da olabilir.
  • Wifi File Share ile dosya gönderebilmek için cihazın internete yada bir modeme bağlı olması gerekiyor. Wifi ağına bağlıysanız muhtemelen dosya aktarımları kotadan yemiyor fakat mobil bağlantı üzerinden dosya paylaşırsanız gönderimler internet paketinizden yiyebilir. Mobil bağlantı ile denemesini henüz yapamadım.

>> İtunes Olmadan İphone, İpad ve İpod’a Dosya Atmak
>> İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod’a Mp3 Yüklemek