İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod’a Dosya Göndermek

İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod'a Dosya Göndermek

Apple’ın ürettiği cihazları oldum olası sevmem çünkü kısıtlanmak bana göre değil.. Jailbreak zahmetli ve riskli, halbuki Android kadar özgür olabilmeliydi herkes?!. Android’in özgürlüğüne alışıp, Apple cihazlarda İtunes’a bağımlı kalmadan fotoğraf, video, resim transferi yapmak isteyenler; bu yazım sizler için..

Elinizde Apple marka bir cihazınız var; İpod, İphone yada İpad..

İtunes kullanmadan başka bir bilgisayardan, başka bir telefon yada tablet bilgisayardan cihazınıza dosya göndermek istiyorsunuz!

Nasıl yapacaksınız? 

Appstore’a girecek, AcePlayer Plus uygulamasını cihazınıza kuracaksınız.

>> AcePlayer Plus’a Gider

GÜNCELLEME!

2017 senesinde tanıttığım bu harika uygulama ne yazık ki şuan için Türkiye’den erişime kapalı. Bu sebeple uygulama erişime açılana kadar alternatifleri kullanmanız gerekiyor. Alternatif olarak neleri kullanabilirsiniz?

VLC for Mobile, Simple TransferAir Transfer LitePhone Drive Lite veya İMediaOut

Air Transfer Lite arayüz ve kullanım olarak daha basit bu sebeple ilk önerim o, sonrasında Phone Drive Lite. Merak ettikleriniz olursa konu altından yazabilirsiniz.

Hemen ardından uygulamayı açıp, Media Explorer (Medya Kaşif) seçeneğine dokunacaksınız.

İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod'a Dosya Göndermek

Media Explorer’da sağ üstte bir Wifi simgesi var ona dokunacak, wifi üzerinden dosya gönderme özelliğini aktif edeceksiniz.

İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod'a Dosya Göndermek

Wifi’dan dosya alma aktif olduğunda ise karşınıza aşağıdaki ekran gelmiş olacak. Orada cihazınıza özel ip adresi yazıyor olacak. Şimdi hangi cihazdan Apple cihazınıza dosya göndermek istiyorsanız o cihazınızda web tarayıcısına bu ip adresini girin.

İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod'a Dosya Göndermek

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu ekranda Dosya Seç butonuna basacak, o cihazınızdan Apple cihazınıza aktaracağınız dosyayı seçeceksiniz. Dosyayı seçtikten sonrada hemen sağındaki Submit (Gönder) butonuna basacaksınız.

İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod'a Dosya Göndermek

Dosyanız 1 gb civarında boyuta sahip ise 5-6 dakikada, mp3 vb ufak bir dosya ise saniyeler içerisinde Apple cihazınıza ulaşmış olacak.

Artık dosyalarınıza AcePlayer Plus ana ekranındaki Documents (Belgelerim) seçeneğinden ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Ace Player’a gönderdiğiniz fotoğrafları Medya Kaşifi > Belgeler altında görüntüleyip, sonrasında görselin alt ortasında yer alan fotoğraf makinası simgesine basarak cihazınızın dahili hafızasına kopyalayabilirsiniz. Bu sayede fotoğraflarınız Fotoğraflar uygulaması altında erişilebilir olacak.

AcePlayer Plus Hakkında Merak Edebilecekleriniz;

 1. Türkçe dil desteği var mı? – Evet var.
 2. Tema desteği var mı? – Evet, 4-5 renk seçeneği mevcut.
 3. Hangi dosya formatlarını destekliyor? – Resim; jpeg, jpg, png, bmp – Ses; mp3, wma, acc, ogg, flac –
  Video; avi, mkv, wmv, mp4, flv, xvid – Altyazı; smi, srt, ass, ssa, sub txt – Belge; pdf, txt, rtf, ppt, xls, html.
 4. Dosyaları nasıl görüntülüyoruz? – Dosyalar uygulamanın kendi belgeler klasöründe saklanıyor ve kendi oynatıcıları, görüntüleyicileri sayesinde işlem yapılabiliyor.
 5. Arkaplanda yürütme özelliği var mı? – Evet, var. Mp3 dosyalarını açıp, ana ekrana yada başka bir uygulamaya geçerseniz müzik kesilmiyor. Ancak bu özelliği ayarlar menüsünden açmanız gerekiyor.
 6. Hangi İos sürümleri destekleniyor? – İos 9.3 ve sonrası destekleniyor.
 7. İphone’umdan İpad’ime bu yolla dosya gönderebilir miyim? – Apple cihazlarda katı kurallar uygulanıyor fakat önceden İphone cihazınıza mp3 gönderdiyseniz bunu İpad’inize gönderebilirsiniz diye düşünüyorum. Satın alınan mp3’ler hariç.
 8. Uygulama ücretsiz mi? – Evet, ücretsiz. Ücretsiz sürümde reklamlar bulunuyor.
 9. Dosya transferleri internet kotamı etkiler mi? – Hayır. Dosyalar modem üzerinden bir cihazdan diğerine gönderildiği için internet kotanızı kullanmazsınız. Bu sebeple de gönderim hızı saniyede 2-3 mb civarında.
 10. Başka neler yapabiliyoruz? – Yukarıdaki dosyaları almak ve görüntülemek haricinde cihazınızdaki dosyaları ftp adresi oluşturarak diğer cihazlarla paylaşabiliyorsunuz. Şifreli klasörde özel dosyalarınızı saklayabiliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi gayet pratik ve basit. Kimseye zararı yok! Fakat yıllardır Apple yüzünden harici uygulamalara muhtaç kalıyoruz.

Ne olurdu yerleşik olarak Wifi Direct özelliği sunulsa? Apple, İtunes ve Apple Music üzerinden müzik ve film satamazdı. Yani tamamen duygusal.

Konuyla alakalı sorularınız, eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> İtunes Kullanmadan İphone, İpad ve İpod’a Mp3 Yüklemek
>> İphone, İpad ve İpod ile Wifi Üzerinden Dosya Gönderme