Samsung Galaxy Telefonlarda Tam Ekran Uygulamalar Sorunu

Samsung Galaxy Telefonlarda Tam Ekran Uygulamalar Sorunu

Samsung’un kavisli ekrana sahip telefonlarında alt ve üst kıvrımlardan ötürü bazen tam ekran uygulamalar sorunu yaşayabiliyoruz. Tabi bu durum özel olarak optimize edilmemiş uygulamalar ve oyunlarda yaşanıyor. Bu tarz uygulamalar, kavisler ve kıvrımlar hesaba katılmadığından ve kavisli telefonların çözünürlükleri de desteklenmediğinden kötü bir görünüme sebep olabiliyorlar. Örneğin Dirt Rally Driver HD oyunu.. 

Bu oyun aynen yukarıda belirttiğim gibi ekranın kıvrımlarına uyarlanamadığından alttan üstten siyah girintiler bırakıyor.

Samsung bunun için iki adet çözüm sunuyor bize;

  1. Navigasyon menüsünde bir bildirim çıkıyor ve buraya dokunursanız uygulama tam ekrana yükseltiliyor.. (Genelde bu çözüm gayet iyi iş görüyor.)
  2. Fakat bazı uygulamalarda böyle bir seçenek görünmüyor ve bu durumda telefonumuzda Ayarlar > Ekran > Tam Ekran Uygulamalar yolunu izleyerek ilgili uygulamayı tam ekrana zorlamamız gerekiyor.

Samsung Galaxy Telefonlarda Tam Ekran Uygulamalar Sorunu

Dirt Rally Driver oyununda bu seçeneği açarak oyunu tam ekrana geçmeye zorladığımızda oyunumuz tam ekrana geçiş yapıyor, fakat oyunumuz çözünürlük olarak da optimize edilmediğinden grafikler yana doğru genişliyor, oyunun görüntüsü rahatsız edici bir hale geliyor. Sonuç olarak uygulamayı tam ekrana geçirmiş oluyoruz ancak uygulamanın standart görünümü bozulmuş oluyor.

Bu tarz bir durum yaşadığınızda, yani bir uygulamayı kıvrımlı ekran telefonunuzda tam ekran kullanamadığınızda önce yukarıdaki seçenekleri denemeniz, eğer bunlar soruna tam çözüm olmuyorsa, bu sorunu doğrudan uygulama geliştiricisine Google Play’deki mağaza sayfasında yer alan mail adresinden bildirmeniz gerekiyor. Geliştirici halen uygulamasını güncel tutuyorsa muhtemelen çözünürlük ve tam ekran optimizasyonlarını yaparak, uygulamayı kıvrımlı ekranlara uyarlayacaktır. Bu sayede uygulamadan doğru ve sorunsuz bir şekilde yararlanabileceksiniz.

Aksi halde tam ekran sorunu devam eden uygulamaları kullanması sizin için hiç keyifli olmayacak.

Konuyla alakalı sorularınız varsa yorum formundan yazabilirsiniz.