Kullanışsız Windows Yazılımlarının Ücretsiz Alternatifleri

Kullanışsız Windows Yazılımlarının Ücretsiz Alternatifleri

Bir çoğumuz bilgisayarlarımızda Windows işletim sistemi kullanıyoruz fakat onunla birlikte gelen Microsoft yazılımlarını kullanmayı tercih etmiyoruz. Örneğin Windows Media Player, Microsoft Edge, Microsoft Office, Microsoft Fotoğraflar uygulaması vs.. Şahsen iyi bir alternatif olsa Windows dahi kullanmam ama mecburen katlanıyoruz..

Windows ona ne yaparsanız yapın illaki arıza çıkarıyor, Windows media player hantal ve kasıyor, Microsoft Edge kullanışlı değil, Microsoft Office pahalı ve ücretsiz daha iyi bir alternatifi var, Fotoğraflar uygulaması ise tam bir işkence.. Ayrıca Windows Defender‘a güvenmiyor ve alternatif güvenlik yazılımları kullanıyorum.

Halbuki yıl olmuş 2018, kendi işletim sistemin için dahili olarak sağlam bir galeri, müzik, video, web tarayıcısı ve güvenlik uygulaması üretmek bu kadar mı zor?

Ya Microsoft beceriksiz yada biz nankörüz.. 

Şahsen Microsoft’un beceriksiz olduğunu düşünüyorum ve kullanışsız uygulamalarını red edip, onların yerine ücretsiz alternatiflerini kullanıyorum. Bu yazımda da onları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Başlayalım..

Fotoğraflar Uygulaması yerine “İrfan View”

Windows 10 için söylüyorum; Windows 10’un Fotoğraflar uygulaması resim görüntülemek için gerçekten yetersiz ve sorunlu. Bazı resimleri açması çok uzun sürüyor, bazı resimlerde kilitlenip kalıyor. Halbuki İrfan View öyle değil.

Yazılımı ücretsiz olarak aşağıdaki bağlantıdan indirip kuruyorsunuz ve Windows 10’un Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar sayfasından varsayılan fotoğraf görüntüleyici olarak ayarlıyorsunuz.

https://www.irfanview.com/

Güncelleme: İrfan View alternatifi olarak Image Glass yazılımını da kullanabilirsiniz.

Groove Müzik yerine “Pot Player”

Groove Müzik, aşırı gereksiz bir Windows uygulaması. Halbuki Winamp’ın yokluğunda ona benzeyen, basit ve kullanışlı bir müzik çalar geliştirmek çok mu zor? Benimle aynı fikirdeyseniz alın size Pot Player.

Yazılımı ücretsiz olarak aşağıdaki bağlantıdan indirip kuruyorsunuz ve Windows 10’un Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar sayfasından varsayılan müzik çalar olarak ayarlıyorsunuz.

https://potplayer.daum.net/

>> Ücretsiz Son Sürüm Winamp İndir!.. Winamp??

Windows Media Player yerine “Pot Player”

Groove müzik’de olduğu gibi video oynatmak içinde Windows Media Player yerine Pot Player öneriyorum. Çünkü yılların Media Player’ı halen daha hantal ve kullanışsız.

Yazılımı ücretsiz olarak aşağıdaki bağlantıdan indirip kuruyorsunuz ve Windows 10’un Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar sayfasından varsayılan video oynatıcı olarak ayarlıyorsunuz.

https://potplayer.daum.net/

Microsoft Edge yerine “Google Chrome”

Yenilenen Chromium tabanlı Microsoft Edge’ye lafım yok! İsterseniz yeni Microsoft Edge’yi kullanabilirsiniz.

Bunu paylaşmama gerek yok ama yinede atlamamak gerek. İnternet Explorer’ı sevmezdim, Windows 10 ile hayatımıza giren Microsoft Edge’yi de sevmiyor, kullanmıyorum. Halbuki yıllarca Firefox ve Opera kullanmış birisiyim.

Google Chrome’u henüz denemediyseniz aşağıdaki bağlantıdan indirip kuruyorsunuz ve Windows 10’un Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan Uygulamalar sayfasından varsayılan web tarayıcısı olarak ayarlıyorsunuz.

https://www.google.com/chrome/

Microsoft Office yerine “Open Office”

Yıllardır Microsoft Office kullanmıyorum. Ücretli diye mi? Hayır. İstesem G2a üzerinden yada N11 üzerinden uygun fiyata satın alabilirim fakat Microsoft’un böyle bir ofis paketini para ile satmasını kabul edemiyorum, uzun süredir ücretsiz alternatifini kullanıyorum. (Ki zaten Open Office, Microsoft Office’den daha hızlı ve kararlı çalışıyor.)

Open Office paketini aşağıdaki bağlantıdan ücretsiz olarak indirip kuruyor, hemen kullanmaya başlıyorsunuz. Varsayılan olarak ayarlamanıza gerek yok.

http://www.openoffice.org/tr/

Windows Defender yerine “Malwarebytes”

Windows Defender iyi güzel ama sistemi ne kadar koruyor? Bence yeterli değil. Çoğu zararlı için Malwarebytes’ın daha etkili olduğunu gördüğüm için uzun zamandır ücretsiz seçenek olarak Malwarebytes kullanıyorum.

İsterseniz Malwarebytes kurup Defender’ı kapatın yada bırakın ikisi birden çalışsın.

https://www.malwarebytes.com/pricing/

Windows Dosya Sıkıştırıcı yerine “7-Zip”

Biliyorsunuz, Windows dosya sıkıştırma ve açmada hep başarısız. Bir çoğumuz Winrar kullanıyoruz ama onunda ücretsiz sürümü sinir ediyor insanı. Bu sebeple uzun zamandır 7-zip kullanıyorum.

7-Zip’i aşağıdaki bağlantıdan ücretsiz olarak indirip kuruyor, hemen kullanmaya başlıyorsunuz. Zip, rar, tar gibi dosyaları otomatik olarak tanımıyorsa dosyada sağ tıklayıp birlikte aç diyor, sonrasında C:\Program Files\7-Zip konumundan 7zFM.exe dosyasını seçiyorsunuz.

https://www.7-zip.org/

Ekstradan İki Ücretli Alternatif:

Yukarıdakiler olmazsa olmazlarım. Onlara ek olarak ikide ücretli yazılım kullanıyorum. Windows’un kullanışsız masaüstü ve başlat menüsünü daha kullanışlı hale getirmek için biri Fences, diğeri Start10.

Masaüstü düzeni için “Fences” 

Fences ile masaüstü simgelerini şeffaf klasörler içinde gruplandırıyorum. Bu sayede masaüstü daha güzel görünüyor ve masaüstü çok dolu olmadığı için sistem daha kararlı çalışıyor.

Yazılımın fiyatı 10 dolar. Ancak Steam üzerinden indirimleri takip etmenizi öneririm. Bu sayede daha ucuza satın alabilirsiniz.

http://store.steampowered.com/app/607380/Fences/

Kullanışsız Windows 10 Başlat Menüsü yerine “Start10”

Windows 10’un başlat menüsüne hiç ısınamadım ve gözlerim hep eski Başlat menüsünü aradı durdu.. Start10’u keşfedene kadar. Start10 ile hem başlat menüsünü eski haline çevirebiliyorsunuz hemde görev çubuğuda dahil tümüne arkaplan ekleyebilir, ekstra özelleştirmeler yapabiliyorsunuz.

Yazılımın fiyatı 5 dolar. Ancak Steam üzerinden indirimleri takip ederek daha ucuza satın alabilirsiniz.

http://store.steampowered.com/app/620050/Start10/

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Sizinde bildiğiniz reklamsız, zararsız ve kullanışlı alternatif yazılımlar varsa konu altından yorum yazarak ekleme yapabilirsiniz.