LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Microsoft Edge Dosya İndirme Konumunu Değiştirme - windows-destek

Windows 10 ile hayatımıza giren yeni web tarayıcımız Microsoft Edge’de dosyalar her daim indirilenler klasörüne gidiyor. Benim gibi dosya indirmede masaüstü takıntınız varsa veya dosyalar yerel disk D’deki özel bir klasöre insin vb. düşünceleriniz varsa, aşağıdaki yolu izleyerek Windows 10 için genel dosya indirme konumunu değiştirmeniz gerekiyor. İzlenecek yol gayet kısa ama ilk kullanımda bulmak biraz zor.

Dikkat! Bu konum değişiklik işlemi ile Downloads isimli klasörü silmiş olacaksınız. Bir daha bu klasöre geri dönme imkanı sunulmamış. Bu sebeple eğer indirmeler için her daim masaüstü veya farklı konum kullanmak istiyorsanız bu değişikliği yapın, aksi halde vazgeçin.

Windows + E tuş kombinasyonu ile Dosya gezgini‘ni açıyorsunuz,

İndirilenler klasöründe sağ tıklayıp Özellikleri‘ne gidiyorsunuz,

Konum sekmesine geçip buradaki Downloads klasörü yerine “Taşı” butonu yardımı ile yeni konumunuzu seçiyorsunuz.

Microsoft Edge Dosya İndirme Konumunu Değiştirme - windows-destek

Güncelleme: Konumu bu şekilde değiştirdikten sonra tekrar kullanıcılar altında indirilenler klasörü oluşturmak ve dosyalar buraya insin isterseniz bu bağlantıdaki yazıya göz atmanızı öneririm. Kayıt defteri üzerinde işlemler yapıldığı için buradan anlatmıyorum ancak işiniz düşer ve uygulamayı başaramazsanız yorum yazmanız halinde yardımcı olurum.

Kısaca yapılacak işlem; kayıt defterinde aşağıdaki anahtara gidip,

HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Classes\Local Settings\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\AppContainer\Storage\microsoft.microsoftedge_8wekyb3d8bbwe\MicrosoftEdge\Main

Default Download Directory adında bir dize değeri oluşturmak ve değer verisine C:\Users\Lordiz\İndirilenler benzeri yeni konumu girmek. Daha sonra Edge ile bir indirme işlemi yapacak ve bu konumda otomatik klasör oluşup oluşmadığına bakacaksınız. Eğer klasör oluşmadıysa manuel olarak o konuma gidip boş bir klasör oluşturabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 29 Temmuz 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019