Skype ve Outlook Mail Hesabınız Güvende Mi ?

Skype ve Outlook Mail Hesabınız Güvende Mi ?

Evet soru bu; “adresiniz güvende mi?” Güven derken hacklenmekten bahsetmiyoruz! Türlü türlü haller var hiç ummadığınız anda mail adresinizin şifresini unutsanız? Alternatif mail hesabını açamasanız? Gizli soruyu ve diğer bilgileri unutsanız veya geçmişte doğru olarak doldurmamış olsanız sonucu ne olur?

Tabiki hüsran.. Tüm arkadaşlarınız, mailleriniz ve o maile bağlı hesaplarınız elinizden gider..

Peki neler yapabiliriz? Tecrübelerimle sizlere biraz fikir vereyim..

Öncelikle mail adresinizi alırken girdiğiniz bilgileri ciddiye alın, gerçek adınız soyadınızı girmesenizde, gizli soruyu ve cevabını sallasanızda bir yere not edin… Aldığınız mail adresini Skype için de kullanıyorsanız bu hesabınızı çok önem verdiğiniz diğer hesaplar için kullanmayın! Örneğin Facebook hesabınıza çok değer veriyorsanız, Facebook mailiniz Skype adresiniz olmasın. Mail hesabınıza ulaşamadığınızda yada hesabı kaptırdığınızda Facebook hesabınızı da kaybetmeyin!

Madde madde neler yapmanız gerekiyor anlatalım;

 1. Mail hesabı açarken bilgileri doğru girin veya doğru girmeseniz bile not alın.
 2. Alternatif mail adresi kısmına başka bir mail adresinizi girin. (Geçerli aktif bir hesap olsun)
 3. Gizli soruyu ve cevabını sallamayın sallasanız bile not alın.
 4. Mail henüz elinizdeyken bir tane şifre sıfırlama linki alıp saklayın.
 5. Skype açtığınız bilgisayar sizin ise Skype açarken beni hatırla işaretleyin ki şifre bilgisayarda tutulsun böylece mailpv gibi programlarla şifrenizi unutunca sistemden görebilirsiniz.
 6. Mail posta kutunuzda önemli mailler ve bilgileri barındırmayın çok önemliyse bilgisayara indirip daha sonra posta kutusundan tamamen silin.
 7. Gelen maillere dikkat edin tanımadığınız adreslerden gelen ve eklerinde .htm uzantılı dosyalar olan postalara dikkat edin.
 8. Bilgisayarınızda kesinlikle güvenlik yazılımları kullanın. (Örneğin: Norton, Kaspersky)
 9. İnternet üzerinden güvenmediğiniz sitelere mail hesabınızı ve şifresini girmeyin..
 10. İnternet kafelerden Skype açarken beni hatırla kısmı işaretlise kaldırın veya yanlışlıkla işaretlemeyin.
 11. İnternette kullandığınız hesaplarınızın şifreleri birbiriyle aynı olmasın unuturum diyorsanız en azından şifrenin son 2 rakamı her hesapta farklı olsun. (örneğin: şifrem*811,şifrem*822 gibi.)
 12. Kendi bilgisayarınız dışında bir bilgisayardan mail hesabınıza veya Skype’ınıza girdikten sonra eğer içiniz rahat değilse kendi bilgisayarınıza geçtiğinizde şifrenizi değiştirin. mail.live.com adresinden posta kutunuza gidip “Seçenekler > Diğer Seçenekler > Kişisel bilgilerinizi görüntüleyin ve düzenleyin” bağlantısından yapabilirsiniz.

Bu önerilere ek öneriler aklıma geldikçe eklemeye çalışacağım yukarıdaki önlemleri aldığınızda mail şifrenizi unutsanız da, başkası tarafından çalınsa da mail hesabınızı tekrar geri alabilirsiniz..

Mail hesabınızı geri almak için kullanabileceğiniz bağlantı;

https://account.live.com/ResetPassword.aspx?mkt=TR-TR

Uyarı: Yazı Mart 2010 tarihinde yazılmıştır ve yazıyı okuduğunuz tarihte güncelliğini kaybetmiş olabilir…