Steam’de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

Steam'de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

Bu konu çokca sorulduğu için resimli anlatım hazırlamak farz olmuştu.. Steam’den aldığınız bir oyunu (yazılım yada dlc’yi) kısa süreli denediniz ve beğenmediniz. İade şartları neler? Ne kadar sürede iade edebilirsiniz ve nasıl iade talebi başlatırsınız? Hemen konumuza geçelim. 

>> Epic Games Store’da Oyun İadesi Nasıl Yapılır?

Steam hesabınızdaki bir ürünü iade etmek istiyorsunuz ama iade şartları neler? İlk önce iade şartlarına bakalım, sonrasında iade prosedürünü görelim.

İade şartları: 

Steam üzerinde yaptığınız neredeyse her satın alım için herhangi bir sebeple iade talebinde bulunabilirsiniz. Belki bir oyunu yanlışlıkla aldınız, belki de bir oyunu bir saat oynadınız ve beğenmediniz.

Fark etmez. Valve, help.steampowered.com aracılığıyla oluşturulmuş bir talep üzerine, talep satın alımdan sonraki 14 gün içinde oluşturulduğu takdirde herhangi bir sebep için iade sağlar. İade şartlarının dışında bile olsanız iade talebinde bulunabilirsiniz ve durumunuz Steam ekibi tarafından değerlendirilir.

Steam iadesi, satın alındıktan sonra iki hafta içinde ve iki saatten az oynama süresince Steam mağazasındaki oyunlar ve yazılımlar için geçerlidir.

İadeyi Steam Cüzdanı üzerinden veya satın alma işlemini yaptığınız ödeme yöntemi ile geri alacaksınız. Herhangi bir sebeple, kullandığınız ödeme yöntemi ile Steam tarafından iade işlemi yapılamazsa, iade edilecek miktar Steam Cüzdanınıza eklenecek.

>> Steam ödemeleri iade yöntemleri 
>> Steam iade detayları 

Nasıl İade Başlatıyoruz?

Steam’de iade şartlarına uyuyorsanız yada uymuyorsanız (fark etmez) iade talebi açabilirsiniz. Uygunsa onaylar, paranızı geri iade ederler, uygun değilse bunu size bildirirler. İade için izleyebileceğiniz üç yol mevcut..

Oyun, dlc veya yazılım iade edecekseniz, Steam uygulamasında Kütüphane sekmesine gidecek, iade edeceğiniz ürünü bulacaksınız. Ürünün sayfası karşınızda açıksa hemen sağından Destek bağlantısına tıklayacaksınız.

Steam'de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

Eğer iade süresini geçmediyseniz orada karşınıza iade seçenekleri gelecek.

Eğer süreyi aştıysanız bir sonraki başlığa geçin.

Süreyi Aşmadıysak:

Süreyi aşmadıysanız Destek sayfası altında Umduğum gibi değil, Yanlışlıkla satın aldım seçeneklerini göreceksiniz. Umduğum gibi değil seçeneğine yada diğer seçeneğe tıklarsanız bir sonraki ekranda İade talebinde bulunmak istiyorum seçeneğini göreceksiniz.

Steam'de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

Steam'de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

İade talebinde bulunmak istiyorum seçeneğine tıkladığınızda aşağıdakine benzer bir iade talep formu gelecek. Sebebi seçerek formu göndereceksiniz.

Steam'de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

Süreyi Aştıysak: 

Eğer iade süresini aştıysak Destek sayfası altında yukarıdaki seçenekleri göremeyeceksiniz. Bu durumda diğer iki yolu izleyeceksiniz. Ya satın alımlar sayfasına gidip ürünü bulacak yada doğrudan help.steampowered.com sayfasından giriş yaparak destek talebinde bulunacaksınız.

Satın alımlar sayfasına gitmek bence daha mantıklı..

Steam uygulamasında sağ üstte yer alan kullanıcı adınıza yada bakiyeniz varsa bakiye rakamına tıklayın.

Bakiyeye tıkladıysanız doğrudan Hesap Detayları sayfası açılacak. Ardından Satın alma geçmişini görüntüle bağlantısına tıklayın.

Bakiye yerine kullanıcı adınıza tıkladıysanız açılır menüdeki Hesap Detayları bağlantısına tıklamanız gerekiyor. Yine aynı yere ulaşacaksınız.

Satın alım geçmişi sayfası açıldıysa, şimdi listeden iade etmek istediğiniz ürünü bulun. Ürünü bulduğunuzda da ürün ismine tıklayın, sonuçta iade seçeneklerinin olduğu sayfaya ulaşacaksınız.

Steam'de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

Yine öncekinde olduğu gibi iade seçeneklerinden birine tıklayın, ardından iade sebebi seçip iade talebini gönderin.

Talebi gönderdikten sonra müsait oldukları süreçte talebinizi değerlendirecek ve sonucu size mail ile haber verip, paranızı da en kısa sürede hesabınıza yada ödeme yaptığınız yöntem ile gerisin geriye yollayacaklar. (İade yöntemleri bağlantısını yukarıda paylaşmıştım.)

İade talebiniz iade şartlarına uymuyorsa şöyle bir metin ile size geri dönüş yapacaklar;

İade talebinizi gözden geçirdik.
Steam Cüzdanı ürününüzü şu anda iade alamıyoruz. Bahsi geçen ürünü oynama süreniz 2 saati aşmıştır (iade politika sınırımız).

İade Talebi İptal Etme:

Eğer talebiniz değerlendirilmeden talebi geri çekmek isterseniz (yani oyun bende kalsın derseniz) yine satın alım geçmişinden ürünü bulacak, ve ürün detayından Bir iade talebinde bulunmak istiyorum bağlantısına tıklayacak…

Steam'de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

ve sonuçta İade talebini iptal et bağlantısının yer aldığı ekrana ulaşacaksınız. Son olarak yapmanız gereken şeyde İade talebini iptal et butonuna tıklamak olacak. (Adamlar böyle bir imkan dahi tanımışlar..)

Steam'de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

Herhangi bir şekilde iade talebinizi yaptınız, onaylandı ve paranız geri ödenecek.. Eğer paranız Steam bakiye olarak iade edilecekse bakiye kısmında şöyle bir şey göreceksiniz.

Steam'de Oyun İadesi Nasıl Yapılır? ve Param Ne Zaman Gelir?

Ve birkaç saat sonra para tamamen bakiyenize dahil olacak. Ancak paranız banka hesabınıza geri iade edilecekse bu işlem 1-2 hafta kadar bile uzayabilir.

Ön Sipariş, DLC ve Oyun içi Satın Alım İadeleri:

Oyun yada yazılım yerine ön sipariş, dlc veya oyun içi satın alım iadesi talebinde bulunmak istiyorsanız bu durumda ufak değişiklikler var. Örneğin iade talep edebilmek için şart konulan süre biraz kısalıyor. Yada dlc’yi kullanmamış olmanız gerekiyor vs. O detayları burada detaylıca anlatıyorlar. Detaylara baktıktan sonra yukarıda anlattığım yola benzer bir yol izleyerek iade talebinizi oluşturuyor ve yine ürününüzü iade etmiş oluyorsunuz. (Yada şansınızı denemiş oluyorsunuz.)

NOT: Konuyla alakalı atladığım kısımlar, merak ettikleriniz yada eklemek istedikleriniz olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.