Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK’e Online Şikayet

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK'e Online Şikayet

Ülkemizde özel radyo ve televizyon yayınları 1990 yılından itibaren herhangi bir yasal düzenlemeye tabi olmaksızın başlamış, 1993 yılında yapılan Anayasal değişiklik ile radyo ve televizyon yayınları üzerindeki kamu tekeli ortadan kaldırılmış ve özel radyo – televizyon yayınlarının yapılmasına olanak sağlanmıştır.

Özel yayınlara izin veren değişikliğin hemen ardından ise özel radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen Mülga 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 1994 yılında yürürlüğe girmesiyle, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kurulmuş.

RTÜK günümüzde bazı yayınlara gereksiz hassasiyet gösterse de olayın bütününe odaklandığınızda radyo ve televizyon yayıncılığı için varlığının önemini kimse inkar edemez. Örneğin gereksiz şiddet içeren diziler, gereksiz uzun reklamlar, yalan yanlış haberler, sahte pazarlama kanalları ve ürünleri.. Rtük varken dahi ortalık toz duman, birde olmasa ne hale gelirdi bilemiyorum..

Çok şükür evlendirme programları ve bal satan lisanssız tv kanalları şimdilerde yok gibi birşey.

Konumuza dönersek, gün gelirde memnun olmadığınız bir yayını Rtük’e şikayet etmek yada kuruma bir öneride bulunmak isterseniz bunu nereden, nasıl yapacağınızı düşündünüz mü?

Rtük şikayet ve önerileri için kurumun 444’lü telefon hattını, mobil uygulamalarını ve web sitesindeki online formunu kullanabiliyorsunuz. Ve şimdi bu seçeneklere bir alternatif daha eklendi, e-devlet sitesi turkiye.gov.tr..

Rtuk.gov.tr’deki formun aynısı artık Turkiye.gov.tr’de de yer alıyor ve şikayetlerinizi, önerilerinizi buradan da iletebiliyorsunuz. Turkiye.gov.tr’de oturum açmanıza da gerek yok.

RTÜK Şikayet Hattı: 444 1 178

RTÜK Mobil Uygulamaları: Google Play | Apple İos

RTÜK Web Sitesi: Şikayet ve Öneri Formu

Turkiye.gov.tr: Şikayet ve Öneri Formu

(RTÜK Apple uygulaması Appstore’dan kaldırılmış. İleride tekrar eklenirse yazımda güncelleme yapacağım.)