LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK'e Online Şikayet - basin-medya

Ülkemizde özel radyo ve televizyon yayınları 1990 yılından itibaren herhangi bir yasal düzenlemeye tabi olmaksızın başlamış, 1993 yılında yapılan Anayasal değişiklik ile radyo ve televizyon yayınları üzerindeki kamu tekeli ortadan kaldırılmış ve özel radyo – televizyon yayınlarının yapılmasına olanak sağlanmıştır.

Özel yayınlara izin veren değişikliğin hemen ardından ise özel radyo ve televizyon yayınlarını düzenleyen Mülga 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanunun 1994 yılında yürürlüğe girmesiyle, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kurulmuş.

RTÜK günümüzde bazı yayınlara gereksiz hassasiyet gösterse de olayın bütününe odaklandığınızda radyo ve televizyon yayıncılığı için varlığının önemini kimse inkar edemez. Örneğin gereksiz şiddet içeren diziler, gereksiz uzun reklamlar, yalan yanlış haberler, sahte pazarlama kanalları ve ürünleri.. Rtük varken dahi ortalık toz duman, birde olmasa ne hale gelirdi bilemiyorum..

Çok şükür evlendirme programları ve bal satan lisanssız tv kanalları şimdilerde yok gibi birşey.

Konumuza dönersek, gün gelirde memnun olmadığınız bir yayını Rtük’e şikayet etmek yada kuruma bir öneride bulunmak isterseniz bunu nereden, nasıl yapacağınızı düşündünüz mü?

Rtük şikayet ve önerileri için kurumun 444’lü telefon hattını, mobil uygulamalarını ve web sitesindeki online formunu kullanabiliyorsunuz. Ve şimdi bu seçeneklere bir alternatif daha eklendi, e-devlet sitesi turkiye.gov.tr..

Rtuk.gov.tr’deki formun aynısı artık Turkiye.gov.tr’de de yer alıyor ve şikayetlerinizi, önerilerinizi buradan da iletebiliyorsunuz. Turkiye.gov.tr’de oturum açmanıza da gerek yok.

RTÜK Şikayet Hattı: 444 1 178

RTÜK Mobil Uygulamaları: Google Play | Apple İos

RTÜK Web Sitesi: Şikayet ve Öneri Formu

Turkiye.gov.tr: Şikayet ve Öneri Formu

(RTÜK Apple uygulaması Appstore’dan kaldırılmış. İleride tekrar eklenirse yazımda güncelleme yapacağım.)

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 8 Aralık 2017 tarihinde yayımlanmıştır.


  Cengiz sür 06 Şubat 2018, 20:29

  Tv8 de yayınlanan aile yapınına uygun olmiyan yarışmaların sevvervoy gibi yarışmaları TÜRK VE AİLE YASINA UYGUN DEĞİLDİR KALDIRILMASI GEREKİR.

  Olcay 05 Haziran 2018, 20:07

  Aleyna tilkinin kliplerinin kaldırılmasını istiyorum Pedofililigi meşrulaştıran klipler lütfen dikkate alınız

  Mefharet Gürdeniz 10 Haziran 2018, 02:19

  ATV’de yayınlanan Esra Erol’un programı artık çok mahrem konular,yani birisi yengesine sonra kızına tecavüz etmiş! Maalesef ensest ilişkiler var ama çok alenen anlatıldı .

  eymserkan 27 Temmuz 2018, 02:32

  Tv programlarında son zaman larda yaz dizileri ni hiç uygun bulmuyurum çünkü hepsinde aynı konu 1 kız 2 kardeş o kıza aşık oluyor bu diziler bizim orf ve adet ve gelenek lerimize uygun delil bunların kaldırılmasını talep ediyorum

  Selen 05 Ekim 2018, 01:25

  Sen anlat karadenizi kadına yönelik şiddeti çok anlattığı için kaldırılmasını istiyorum !

  Eda çakıroğlu 05 Ekim 2018, 17:45

  Sen anlat karadeniz dizisi acilen yayından kaldırılmalı şiddet ahlak dışı yayınlara artık son verin kötü örnek sacmasapan yayınları kaldırın artık

  NİSAN DENİZ 17 Ekim 2018, 11:06

  Allah rızası için şu reklamcılarla hiç mi ilgilenİLmez .? İnsanların iğrenç koltuk altını ve kıllarını temizlerken görmekten ya otobüslerde adamı soyup yıkamak ne o kokuyor diye midemiz bulanıyor. Ya o çikolata reklamları yazıktır günahtır. Ve bebekleri bez ve krem de ..göstermek bunca olaydan sonraki çocuklara istismar olurken.!, dizileri saymıyorum bir ülkede silah  serbestse dizilerde gösteriliyorsa    bu ülkede bu yazdıklarımdan sonra hala insanların bazılarının iyi kalması mucize. Sadece oturuyorsunuz ne dizi, ne reklamları, uyarıyorsunuz sizce vazifenizi yapıyor musunuz.? Biz bir avuç kalmış kişiler olarak merak ettm! Eğer gönlünüz rahatsa yaptığınız vazifeden. O zaman vah ülkemin haline  şart şart şart yoksa gelecek nesilden RTÜK sorumlu.

  NİSAN DENİZ 17 Ekim 2018, 11:10

  ŞİKAYETİMİ YAZARKEN BİR ÇOK KELİMEMİ KÜFÜR OLMADIĞI HALDE KIRMIZI GÖSTERİYORSUNUZ AMA REKLAM VE DİZİLERDE BU ÖZENİ GÖSTERMİYORSUNUZ ..!! DENETİM ŞART LÜTFEN OTURMAYIN ÇİKOLATA VE İTİCİ REKLAMLARI 24 TEN SONRA YAYINLAYIN. BAYANLARIN O KÖTÜ KOLTUK KILLAINI TEMİZLEMESİNİ MİLYONLAR GÖRMEK ZORUNDAMI..YAPMAYIN ALLAH AŞKINA ..TŞKL.

  Döndü Erdoğan 11 Aralık 2018, 17:56

  Zaten son zamanlarda TV de izlenecek bişey yok ama,bi yarışma izleyelim diyoruz onlar bile vasat.Yemek içerikli yarışmaların kaldırılmasından yanayım,yemekler çok eleştiriliyor,karşısındaki insan ın rencide olmasıda cabası,nimettir yazık günahtır bir yemek ne kadar kötü olabilir ki,israf olmasıda şurada kalsın,okadar aç bitir Nisan varken yemeklerin acımasızca eleştirilip ziyan olması,lütfen yayından kalksın bu nacizane benim fikrim

  Erhan yanak 16 Ocak 2019, 19:27

  Fox Tv de yayınlanan yemek programını şiddetle kınıyorum şu 80 milyon nüfuslu müslüman bir ülkede yok bunun tadı yok yok bu çiğ yok bu damak tadima uymamis gibi kelimeleri tüketen bu insanların açligin yoklugun yaşandığı bir ülkede böyle konuşmalarını ben doğru bulmuyorum RTÜK un bunlara bir el atmalarini istiyorum gerekirse kaldırsın RTÜK çalışanları buna nasıl göz yumuyor ben anlamış degilim

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019