Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Lineage 13 (Android 6.0.1)

Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Lineage 13 (Android 6.0.1)

Daha önce şu yazımda paylaştığım CM13 Android 6.0.1 işletim sisteminin güncellemeleri Kasım 2016 itibari ile sona ermiş ve aynı romun geliştiricisi AndroidAndi resmi LineageOS geliştirmelerine başlamıştı. Uzunca bir süre Lineage güncellemelerini kontrol etmedim çünkü önceki rom gayet güzel çalışıyordu ve Lineage 13’ün daha sorunsuz hale gelmesini bekliyordum. Nihayetinde rom gayet sağlıklı bir hale geldi ve son resmi güncellemesini 12 Ağustos 2017 tarihinde aldı. Yani Android 7.0 olmasa da elimizde sağlam ve güncel bir Android 6.0.1 oldu. 

Galaxy Tab2 için Android 7.0 gelmeyecek mi? dediğinizi duyar gibiyim. Bildiğim kadarıyla Lineage 14.0 şuan için sorunlu durumda. Xda-developers’da Tab2 için bir deneme yapılmış fakat Android 7 geliştirmeleri Nisan 2017’den sonra sürdürülememiş.

Bu sebepledir ki, Android 6.0.1 ile yolumuza devam ediyoruz. Resmi Lineage sürümü olduğu içinde lineageos.org adresinden tabletimize uygun rom paketini ve güncellemelerini her daim indirebiliyoruz.

Nasıl Yapıyoruz?

Önce tablet bilgisayarımızı rootluyor, ardından TWRP kurtarma modunu kuruyoruz. (CWM kurmayın, sorun yaşarsınız.) Sonrasında ise rom ve gapps paketini yükleyerek işlemleri tamamlıyoruz.

Malzemeler: 

  1. Odin, Root ve Twrp paketi
  2. Lineage Os Rom paketi
  3. Google Play için Gapps Arm > 6.0 > Pico

(Bu işlerden anlıyorsanız güncel root paketini buradan, Twrp paketini buradan indirebilirsiniz. Twrp’yi Odin ile yükleyebilmek için md5 uzantılı olanı indirmelisiniz.)

Root için aşağıdaki bağlantıya bakabilirsiniz. Twrp yükleme aşaması da root ile aynı sayılır. Odin ile PDA tuşundan md5 uzantılı TWRP sürümünü seçip, Start diyerek yüklemeyi başlatacaksınız.

>> Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 Nasıl Root Edilir?

Root işlemini diğer yazımda güzelce anlattım ama özetlersek; 

Tabletinizi download moduna alıyor, bilgisayarınıza kablosu ile bağlıyor, ardından Odin uygulamasını bilgisayarınızda çalıştırıp, PDA butonundan root paketini (CF-Auto-Root-espressowifi-espressowifixx-gtp3110.tar.md5) yükletiyorsunuz.

Tablet bilgisayar, siyah fonda kırmızı Android cini olan ekrana geçer, yüklemeler bitince tablet normal bir şekilde açılır. Eğer uygulamalar listesinde SuperSu isimli uygulama varsa root başarılı.

Root tamamlandıktan sonra TWRP kuracaksınız.

TWRP bir kurtarma modu uygulamasıdır. Bunu kurmazsanız rom ve gapps paketini yükleyemezsiniz.

Tabletinizi download moduna alıyor, bilgisayarınıza kablosu ile bağlıyor, ardından Odin uygulamasını bilgisayarınızda çalıştırıp, PDA butonundan TWRP paketini (espresso-common_TWRP_3.1.0-2.tar.md5) yükletiyorsunuz.

Tablet bilgisayar, yükleme işlemi bitince normal bir şekilde açılır.

ROOT ve TWRP sonrası..

Root ve TWRP tamam ise rom ve gapps yüklemesine geçebilirsiniz.

Yukarıda malzemeler bölümünde verdiğim linklerden indirdiğiniz güncel zip’li rom paketini ve gapps pico paketini tablet bilgisayarınızın dahili hafızasına yükleyin.

Tablet bilgisayarı kapatıp, kurtarma modunda (TWRP) açın ve sırası ile aşağıdaki adımları uygulayarak rom ve gapps yüklemesini tamamlayın.

  • Kurtarma modu mavi renkli bir ekranda açılacak. Kırmızı renk uyarı olacak. Sağ taraftaki allow modification butonunu sürükleyip izin ver.
  • Karşına İnstall, Wipe, Backup, Restore, Mount, Settings, Advanced, Reboot seçenekleri gelecek.
  • Wipe > Advanced Wipe > Dalvik, System, cache, Data (4ünü seç) sağdaki butonu sürükle (Swipe to Wipe) Back butonuna bas. Geri butonuna bas. Geri butonuna bas.
  • İnstall – Soldan > (Up A Level) > external_sd – Sağdan > lineage-13.0-20171210-nightly-espressowifi-signed.zip – Sağdan > Swipe to confirm Flash – Yükleme bitince geri tuşuna bas.
  • Sağdan > open_gapps-arm-6.0-pico-20170817.zip – Sağdan > Swipe to confirm Flash – Yükleme bitince geri tuşuna bas. Tekrar geri bas.
  • Sağ alttan Reboot > System.> Do Not Install

Tablet bilgisayar yeniden başlayacak. 5-10 dakika sürebilir. Sonrasında dil seçimi, wifi ayarı, gmail kurulumu gibi adımları da bitirince tableti kullanmaya başlayabilirsiniz.

Lineage 13 Android 6.0.1’den Görseller:

Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Lineage 13 (Android 6.0.1)

Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Lineage 13 (Android 6.0.1)

– Lineage 13 bende gayet hızlı çalışıyor. Tema seçme özelliği mevcut, kendi dosya yöneticileri, müzik ve galeri uygulamaları var.

– Gapps olarak Pico kurduğumuzdan sadece Google Play geliyor ve gereken uygulamaları oradan kuruyoruz. Eğer mini, micro gibi Gapps paketlerini kurmaya kalkarsanız TWRP’de aşağıdaki hata mesajı ile karşılaşırsınız.

Error code: 70 
unmounting /system

– Tabletin ilk açılışında dil seçim, wifi bağlantısı ve gmail kurulumu ekranlarında kurulum sihirbazı hata verebilir. Sorun çıkmaz kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

– Google Play’e ilk girişinizde uygulama sizi ana ekrana atabilir çünkü kendini güncelleyecek. Sonrasında güncel sürümünden kullanmaya başlayabilirsiniz.

– Tableti kablosu ile bilgisayara bağlı tutarsanız download ve kurtarma modlarına giremeyebilirsiniz. Bu sebeple download ve kurtarma moduna girerken kabloyu çıkarın.

– Uygulamalar bölümü dikey şekilde gelecek. Bu görünümü sevmezseniz ana ekranda boş yerde parmağınızı basılı tutup sonrasında altta beliren menüyü yukarı doğru çekin. Orada seçenekler arasında Çekmece Stili Bölümler seçeneğini göreceksiniz. Bölümler kısmını Kompakt yapın.

– Performans olarak stock Android 4.2.2’den daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Bu karşılaştırmayı 4.2.2’de kurulu iken kasan birkaç oyun üzerinden yapıyorum ve tabiki ana ekran, uygulamalar arası geçişlerden. Lineage 13 gayet hızlı ve takılma yaşatmıyor. (Android 4.2.2’ye göre.)

Konuyla alakalı sorunuz, sorununuz olursa yazı altından yazabilirsiniz.

>> Samsung Galaxy Tab 2 p3110 İçin Android 4.2.2 Rom
>> Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin CM 13
>> Samsung Galaxy Tab2 7.0 P3110 İçin Lineage OS 14.1