Samsung Link Sharing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Samsung Link Sharing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeni model bir Samsung akıllı telefonunuz varsa, sizlere faydalı bir Samsung uygulamasını, bu uygulamanın ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını paylaşacağım. Uygulamanın adı Link Sharing. Normalde bu uygulama yeni model Samsung’lar da var fakat dikkat etmediğimiz için varlığından haberimiz yok yada kullanımını bilmediğimizden kullanmayı tercih etmiyoruz. Peki nedir bu Link Sharing? 

Samsung Link Sharing, dosyalarımızı kolay bir şekilde linkleyerek paylaşmamızı sağlayan bir uygulama. Paylaşmak istediğiniz dosyayı (belge, resim, müzik, video, zip, rar) Link Sharing‘e veriyorsunuz, sizin yerinize Samsung sunucularına yükleyip bir paylaşım linki oluşturuyor.

Tabi bunu sizi uğraştırmadan, basit bir şekilde yapıyor. Yoksa Link Sharing’in yaptığını Google Drive, Microsoft One Drive, Yandex Disk gibi bulut depolama uygulamalarıyla da yapabilirsiniz.

Cihazımıza Link Sharing Yükleme 

Uygulamanın yeni model Samsung akıllı telefonlarda mevcut olduğunu söylemiştim fakat varlığını nasıl kontrol edeceğiz? Cihazımızda yüklü değilse nasıl yükleyeceğiz?

Telefonunuzda dosya yöneticisine gidip bir belge, resim, müzik yada video dosyasına parmağınızı basılı tutun, ardından Paylaşıma Aç (Paylaş) komutu verin. Paylaş menüsünde Link Sharing seçeneği varsa uygulama telefonunuzda yüklüdür.

Samsung Link Sharing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eğer bu seçeneği göremiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan Link Sharing uygulamasını telefonunuza yükleyin.

>> Link Sharing Apk İndir

Uygulamanın eski adı Basit Paylaşım idi, sonradan adını Link Sharing yaptılar. Uygulama Android 6.0 ve üstü işletim sistemi yüklü Samsung Galaxy cihazlarda çalışıyor. Uygulamanın yeni sürümü ise tüm Android yüklü cihazlarda Android 6.0 ve üstü sürümlerde çalışıyor. Uygulamayı Google Play’den indiremezsiniz, çünkü oradan kaldırdılar. Fakat Apkmirror sitesinden Apk olarak indirebilirsiniz.

Ayrıca uygulamayı Windows 10 işletim sistemi olan bilgisayarlarınıza da yükleme şansınız var. Bu sayede bilgisayarınızdan telefonunuza yada bir arkadaşınıza kolaylıkla dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

>> Link Sharing Windows 10 Store Bağlantısı

Uygulamayı yüklediniz, peki nasıl kullanacaksınız?

Link Sharing Kullanımı

Öncelikle telefonunuzda Samsung hesabınıza oturum açmanız gerekiyor. Yani Samsung hesabınız yoksa da yeni bir Samsung hesabı açmanız gerekiyor. Sonrasında uygulama paylaşımları otomatik olarak Samsung hesabınız üzerinden gerçekleşecek.

Telefonunuzda bir kez Samsung hesabı ekleyip uygulamayı aktif ettiyseniz, bilgisayarınızda yeniden Samsung hesabına giriş yapmanız gerekmeyecek. Bilgisayarınızda Link Sharing uygulamasını açacak, bilgisayar adını belirleyip, telefon numaranızı girip, telefon üzerinden bilgisayarın size ait olduğunu doğrulayacaksınız. Sonrasında uygulamayı bilgisayarınızdan da kullanmaya başlayabilirsiniz.

Telefonda Kullanım

Uygulamayı telefonda kullanmak için paylaşıma açılacak dosyayı bulacağız (dosya yöneticisine girin), dosyayı bulduysanız (apk dosyası olmasın) parmağınızı basılı tutup sağ üstten Paylaşıma Aç (yada menü açıldıysa bu menüden Paylaş) seçeneğine dokunun. Sonrasında da Link Sharing seçeneğine dokunun.

Link Sharing seçeneğine dokunduğunuzda karşınıza bir sürü paylaşım seçeneği gelecek;

Kişilere gönder, Kod oluştur, Bluetooth, Android Beam, Whatsapp, Gmail, E-posta, Direct, Tweet, Samsung Connect, Mesajlar, Samsung Notes, Direkt Mesaj vb. 

Samsung Link Sharing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Seçeneklerden hangisini seçerseniz paylaşım yolu ona göre değişecek.

Örneğin Kişilere gönder seçtiyseniz rehberiniz açılır, buradan bir kişiyi seçersiniz ve seçtiğiniz dosyanın indirme linki (s.amsu.ng/..) o kişiye kısa mesaj olarak gider.

Not: Kısa mesaj doğrudan gidiyor ve 70 kuruş olarak ücret yansıtılıyor. Karşı tarafın aldığı sms’de ise;

Dosyanın Link Sharing ile yollandığı, indirme bağlantısı ve indirilir kalacağı son tarih yazıyor. Dosya o tarihten sonra siz yenilemezseniz indirilemiyor ve o bağlantıya sahip olmayanlarda bu dosyayı indiremiyorlar.

Kod oluştur seçeneğini seçtiyseniz, dosya Samsung hesabınıza upload ediliyor ve karşınıza benzersiz bir kod geliyor.

Samsung Link Sharing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kodu, 10 dakika içerisinde dosyayı Link Sharing ile indirecek olan kişiye iletiyorsunuz. Karşıdaki kişi uygulamanın kod girme alanına kodu girip, indirme işlemini başlatıyor.

Samsung Link Sharing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Eğer kodun süresi dolarsa tabi ki kod işe yaramayacak ve karşınıza bir uyarı mesajı çıkacak; “Hatalı veya süresi geçmiş kod girildi.”

Diğer paylaşım seçeneklerini zaten tahmin edersiniz.. Linki Whatsapp’dan indirecek olan kişiye yollamak, Gmail’den mail ile yollamak, dahili E-posta uygulaması ile yollamak, İnstagram’dan direk mesaj olarak yollamak,  Twitter’dan tweet olarak paylaşmak, geçici olarak not defterine kaydetmek vb.

Anlayacağınız üzere paylaşım linkini Samsung oluşturuyor, dosyayı otomatik yüklüyor, sizin gösterdiğiniz yol ile karşı tarafa yolluyor, süresi dolduğunda indirmelere kapatıyor. Karşı tarafın illaki Link Sharing kullanması gerekmiyor. Linke tıkladıklarında doğrudan da indirme işlemi başlatabiliyorlar.

Bir seferde en fazla 1 gb boyutlu dosya yükleyip, paylaşabiliyorsunuz. Tabi ki upload ve download işlemleriniz mevcut internet paketinizden yiyor. Bu sebeple de internet kotanız varsa kotanıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Uygulama Kısayolu

Uygulama normalde telefonumuzda ana ekranda yada uygulamalar listesinde görünmüyor. Fakat ilk kullanımda karşınıza bir ayar seçeneği geliyor. Bu ayarlar seçeneğine giderseniz oradan ana ekrana uygulama kısayolu ekleyebiliyor ve tüm yüklemeleri, paylaşımları doğrudan Link Sharing uygulaması üzerinden de kontrol edebiliyorsunuz.

Samsung Link Sharing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Örneğin kısayol oluşturup uygulamaya doğrudan ulaşırsanız daha önce paylaştığınız dosyaları görebilir, doğrudan silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ayarlar altından dosyaları yükleme ve indirme için sadece Wifi kullanılması seçeneğini aktif ederseniz, yanlışlıkla mobil internet paketi kullanımlarını da önlemiş olursunuz.

Bilgisayarda Kullanım

Link Sharing’in bilgisayar uygulamasının kullanımı da mobil uygulaması kadar kolay..

Sağ taraftaki Paylaş butonuna tıklıyor, açılan menüden dosyayı seçiyor, 3 paylaşım yolundan birini seçip, Paylaş butonuna tıklıyorsunuz.

Samsung Link Sharing Nedir? Nasıl Kullanılır?

Resimde gördüğünüz gibi 3 seçenek var; Kişilere gönder, Bağlantı oluştur, Kod oluştur.

Kişilere gönder seçerseniz arama kutusuna telefon rehberinizdeki isimlerden birini girmeniz gerekiyor. Dosyanın indirme bağlantısı, bilgisayarınız yolu ile telefonunuz üzerinden sms olarak, seçtiğiniz kişilere gönderiliyor. Sms ücreti telefon hattınızdan kesiliyor.

Bağlantı oluştur yada Kod oluştur seçeneklerinden birini seçerseniz, dosya Samsung sunucularına upload ediliyor ve indirme yapacak olanlara göndermeniz gereken link yada kod karşınıza çıkıyor. Linki yada kodu alıyor, istediğiniz kişiye istediğiniz yoldan gönderiyorsunuz. Onlarda dosyayı bağlantıya tıklayarak yada kodu girerek indirmeye başlıyorlar.

Konuyu kısa tutmaya çalıştığım için belki atladığım yerler olabilir, bu sebeple sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.