SCS Workshop Uploader ile Steam’e ATS ve ETS 2 Modları Yükleme!

SCS Workshop Uploader ile Steam'e ATS ve ETS 2 Modları Yükleme!

American Truck Simulator veya Euro Truck Simulator 2 için bir mod geliştirdiniz ve modunuzu artık Steam Atölyesinde yayınlamak istiyorsunuz. Oyun severler modunuzu görsün, bilgisayarlarına yükleyip faydalansınlar. Ancak nasıl yapacaksınız? Scs Workshop Uploader ile! Peki Scs Workshop Uploader nedir? Nasıl kullanılır?! 

Aslında çok zor değil, ama ilk defa yapıyorsanız doğal olarak biraz zorlanıyor insan. Tıpkı benim gibi.

Öncelikle SCS Workshop Uploader’ı tanıştırayım sizlere..

Scs Workshop Uploader, Steam üzerinden indirebildiğimiz ve sadece ATS, ETS 2 modlarını yüklemek için kullanılabilen ücretsiz bir yazılım.

Eğer ATS veya ETS 2 için Steam’e mod yükleyecekseniz onu kullanmak zorundasınız. Ayrıca mod güncellemeleri içinde SCS Workshop Uploader kullanıyoruz.

Henüz SCS Workshop Uploader’ı bilgisayarınıza yüklemediyseniz, Steam’de Kütüphane > Araçlar > SCS Workshop Uploader yolunu izleyerek yazılımı bulabilir, yazılımın adında sağ tıklayıp Oyunu Yükle komutu ile bilgisayara kurulumunu başlatabilirsiniz.

Yazılımı kurdunuz, çalıştırdınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Fakat bu ilk ETS 2 ve ATS modunuz ise sizde görünümünde ufak bir fark olacak.

Numaralandırmadığım Item başlığındaki New yazısı sizde pasif görünecek. Yani oraya tıklayıp seçim yapamayacaksınız. Benimde takıldığım tek nokta bu olmuştu ve sonrasında her şey basit bir şekilde ilerledi.

Peki ne yaptım? Tabi ki Item seçeneğini pas geçerek tek tek gerekli ayarlamaları yaptım ve modumu yükledim. Yani ilk defa mod yükleyenlerde Item kutucuğunun pasif olması normal! Hiçbir sorun yok.

SCS Workshop Uploader ile Steam'e ATS ve ETS 2 Modları Yükleme!

SCS Workshop Uploader’ı Nasıl Kullanıyoruz? 

Öncelikle mod paketimizi doğru şekilde oluşturduğumuzdan emin oluyoruz. Hiçbir sorun olmamalı, mod SCS kurallarına uygun olmalı. Aksi halde Uploader yazılımımız hata verir. Kendinizden eminseniz adımları tek tek sıralayayım.

Not: Mod paketini zip’li veya zip’siz olarak yükleyebilirsiniz fakat mod paketinin yanına version.sii dosyası ve 1 adet 640 x 360px önizleme resmi oluşturmayı sakın unutmayın. Bu detayı bildiğinizi farz ediyorum.

1 Numara: Açılır menüden, hangi oyuna mod geliştirdiyseniz o oyunu seçiyorsunuz.

2 Numara: Mod klasörünün yerini gösteriyorsunuz. Mesela zip’li mod paketi ve version.sii dosyasını My_mod isimli bir klasöre mi yüklediniz? O zaman My_mod klasörünü seçiyorsunuz. Mod paketini değil.

3 Numara: Preview Image, Steam Atölyesinde görünecek resmin ta kendisi. Sonradan atölyede modunuzu bulup yeni resimler ekleyebilirsiniz ama bu görsel küçük önizleme resmi olarak kalır. Yani bu görsele özenmenizi öneririm. Tekrar değiştirmek isterseniz mod güncellemesi yapacaksınız.

Not: Preview Image’ı mod paketi içindeki 276 x 162 px mod görseli ile karıştırmayın. O görsel oyun içinde mod aktivasyonunda görünür, bu görsel Steam Atölyesinde.

4 Numara: Modunuzun Atölye’de görünecek İngilizce ismi. Sonradan atölyeden düzenleyebilirsunuz zaten. Özel karakterler yada noktalama kullanmayın. Türkçe mod adını da yine Atölye’de mod ismi ve açılmasını düzenle seçeneğinden ayarlayabiliyorsunuz.

5 Numara: Oyun modunuzun görünürlük durumu. Herkese açık olacaksa Public seçeceksiniz. Özel bir durum varsa sadece arkadaşlara açık (Friends only) yada özel görünürlük (Private) seçebilirsiniz. Bu seçeneği de sonradan Atölye’den değiştirebilirsiniz.

6 Numara: 8000 karakteri geçmeden mod açıklamasını yazıyorsunuz. Bu kısmı sonradan Atölye’den değiştirebilirsiniz.

7 Numara: Mod tipinizi seçiyorsunuz. Ben Trailer skin geliştirdiğim için Trailer seçtim. Siz tır modeli, tır kaplaması veya başka bir mod seçtiyseniz ona uygun kategoriyi seçiyorsunuz.

8 numara: Modunuz bir tır parçası ise sol taraftan tır parçasına uyan kategoriyi seçiyorsunuz. Ayrıca parçalar hangi tır markasına ait ise sağ taraftan da tır markasını seçiyorsunuz. (Trailer skin yaptıysanız bu seçimleri atlayabilirsiniz. 7 Numaradan Trailer seçmeniz yeterli.)

9 Numara: Her şeyi tam yaptıysanız Upload butonuna tıklayın.

SCS Workshop Uploader ile Steam'e ATS ve ETS 2 Modları Yükleme!

Herhangi bir sorun yoksa mod yüklemesi hemen başlayacak. Eğer bir kaç önemsiz uyarı varsa karşınıza Warning başlığıyla uyarılar gelecek ama halen Continue butonuna tıklayarak modu yükleme şansınız var. (Mesela başlık hatalıdır ama sonradan Atölye’den düzeltirsiniz.)

Continue butonuna bastığınızda mod paketi boyutuna bağlı olarak 5-10 dakika sonra karşınıza aşağıdaki pencere gelecek.

SCS Workshop Uploader ile Steam'e ATS ve ETS 2 Modları Yükleme!

Mod yüklemeniz başarılı bir şekilde tamamlandıysa şimdi gidip mod bilgilerini, mod resimleri ve tanıtıcı videosunu düzenleyebilirsiniz.

Çıkabilecek Sorunlar, Aksilikler!

Upload butonuna bastığınızda karşınıza bir uyarı ekranı gelmiş olabilir. Uyarı ekranında (eğer Error mesajları varsa) Abort butonuna basarak yükleme işlemini durdurursunuz. Buna mecbursunuz zaten.

Abort butonuna bastığınızda karşınıza sorunların listesi gelir. Oradan anladığınız kadarıyla sorunu çözmeye çalışırsınız.

  • Mod paketi yanlış oluşturulmuş olabilir. Mesela zip kabul ediyorlar, açık paket kabul ediyorlar ama .scs uzantısını kabul etmiyorlar. Ama mod komutlarında vb. şeylerde büyük hatalar varsa bunlar içinde error mesajları çıkar. Hepsini çözmelisiniz.
  • Mod bilgilerini hatalı girmiş olabilirsiniz.
  • Türkçe karakter olmaması gereken bir yerde Türkçe karakter kullanmış olabilirsiniz. Mesela manifest.sii dosyasında.. (Gider Türkçe karakteri değiştirir, tekrar modu yüklemeyi denersiniz.)
  • En önemlisi de Steam abonelik sözleşmesini kabul etmemiş olabilirsiniz. Bu sözleşmeyi önceden çoğumuz kabul ediyoruz ama belki size denk gelmemiş olabilir.. Bu durumda sözleşmeyi bulup onay vermeniz gerekir. Sonrasında modunuzu yüklemeyi tekrar deneyebilirsiniz.

Not: Steam yazılımı üzerinden sözleşmeye ulaşmak isterseniz; Profilinize gidin, Atölye Öğeleri‘ne tıklayın ve sağ menüden Yasal Anlaşmaya Bakın bağlantısına tıklayın.

Son Olarak: 

  • Bir kez ATS veya ETS 2 modu yüklediğinizde bundan sonra Uploader yazılımında Item başlığı aktif olacaktır. ATS’de bir modunuz varsa, ikinci mod için Item listesinden New seçeneğini kullanacaksınız. Eski modunuzu güncelleyecekseniz Item listesinden o modun adını seçeceksiniz. Ve eski bir modunuzu atölyeden kaldırmak istiyorsanız, Item listesinden o modu seçip hemen sağındaki Delete butonunu kullacaksınız.

Konuyla alakalı sorularınız olursa bilgim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

>> ATS için Beşiktaş JK Dorse Kaplaması