Sony Pictures Television, Planet TV’lere Ortak Oldu

Sony Pictures Television, Planet TV'lere Ortak Oldu

Sony Pictures Television, Türkiye’de Planet Kanalları Platformunun çoğunluk hissesini alarak Planet tv’lerin sahibi olan Satış Ofisi ile ortaklığa başladığını duyurdu. Anlaşma, Türkiye genelinde ücretsiz yayın yapan mevcut dört televizyon kanalını kapsıyor; Planet Pembe (Türk dizileri ve pembe dizi yayını yapan kadın kanalı), Planet Türk (Türk filmlerini yayınlayan aile kanalı), Planet Mutfak (Türk yemeklerini ünlü şeflerle ekrana getiren ilk Türk yemek kanalı) ve Planet Çocuk (yerel olarak üretilen çocuk programları ve dünyaca ünlü çizgi dizileri yayınlayan çocuk kanalı).

>> Sony Channel Türkiye, Türksat Uydusundan Yayında!

Güncelleme: Sony Channel, Sony Çocuk ve Sony Mutfak kanalları Türkiye’den ayrıldı, yayınlar sonlandırıldı.

Planet kanalları uzun zamandır Türksat uydusu başta olmak üzere birçok platformda kaliteli bir şekilde yayınlarına devam ediyor ve bariz bir açığı kapatıyorlardı. Sony’nin bu ortaklık sonrasında tüm hisseleri alıp kanalları değiştirmesi yada kanalları daha da büyütecek yatırımlar yapması yüksek ihtimal. Bir diğer ihtimal ise Sony’nin kendine özel paralı platform kurması. Tabi bunun için epey bir zaman geçmesi ve Türksat uydusunda yayın yapan birçok tv kanalının daha satın alınması veya yeni tv kanallarının kurulması gerekiyor. Paralı platformlar arası rekabetin çok güçlü olmayışı, tüketicinin paralı kanallara çok sıcak bakmaması, Digitürk ve Dsmart’ın mevcut pazarı neredeyse emmiş olması da bu ihtimali biraz düşürüyor.

Hatırlarsanız yakın zamanda dünyaca ünlü Discovery grubu, Türkiye’de yayın yapan Doğuş grubunun Cnbc-e televizyonunu satın almış ve Cnbc-e tv yerine TLC TV Türkiye, yayın hayatına başlamıştı. Aynı şekilde TNT tv için Turner Broadcasting System ile Doğan medya grubu ortaklık yapmış, fakat sonrasında TBS Türkiye’den çekilmiş, TNT tv’de TV2 adını almıştı. İhlas grubuna ait TGRT tv ise, 2007 yılında Rupert Murdoch’un sahibi olduğu Fox Broadcasting Company’e satılmıştı. Neyseki Fox tv 9 yıldır Türkiye’deki yayın hayatına başarılı bir şekilde devam ediyor.

Bakalım Sony’nin bir sonraki adımı ne olacak? Planet tv’ler paralı platforma mı? yoksa isim değiştirerek karasal bazda yayın yapan büyük ulusal tv kanallarına mı dönüşecekler? Temennim inşallah yeni bir TNT vakası yaşanmaması.. Haberle ilgili yeni gelişmeler olduğunda yazımda güncelleme yapacağım.

Haberle bağlantılı;

SPT Networks, CEEEMA Bölge Yöneticisi Lyle Stewart; “Bu büyük bir ortaklık. Türkiye inanılmaz derecede canlı bir pazar. Yatırım için en doğru ortaklığı arıyorduk ve bizler geniş bilgi ve tecrübelerimizi paylaşarak, Planet TV’ye güçlü uluslararası kanal markaları kurarak, portföyünü daha da güçlendirmek için sabırsızlanıyoruz”

Satış Ofisi ve Planet TV kanallarının Yönetim Kurulu Başkanı Sevin Ergun Sefada; “Planet TV, Türkiye temalı televizyon kanallarına öncülük etti ve serbest kanallar pazarında gerçek bir boşluğu doldurdu. Planet TV kanalları, hem izleyiciler hem reklam verenler arasında mevcut başarıyı yansıtan güçlü bir kimliğe sahip. Sony’nin güçlü marka değeri ve büyük içerik portföyü ile birlikte bu başarıyı daha da büyüteceğimize inanıyoruz”