Siyasi Parti Üyelik Sorgulama ve Üyelik İptal Başvurusu

Siyasi Parti Üyelik Sorgulama ve Üyelik İptal Başvurusu

Malum son birkaç senenin popüler hilelerinden birisi siyasi parti üyesi olmayanları kendi partilerine üye gibi göstermek.. Onlar için ne tür çıkarlar içeriyor tam olarak bilemiyorum ancak bizim açımızdan güvensizlik, endişe ve rahatsızlık yarattığı gerçek. İlk olarak insan haklarına aykırı bir durum, ikincisi sizin yerinize işlem yapanların, sizden habersiz başka işlemlerde yapabileceği, başınıza her tür belayı açabileceği korkusu doğuyor.

Bu sebepledir ki eğer bu tarz konularda süpriz yaşamak istemiyorsanız belirli aralıklarla kontroller yapmak yararınıza.

Hemen aşağıdaki bağlantı Yargıtay Cumhuriyet başsavcılığı sitesine ait. TC numarası ve anne genç kızlık soyadı ile parti üyelik durumlarını sorgulayabilirsiniz. Sizden habersiz parti üyeliğiniz çıkarsa da aynı sayfada en altta yer alan dilekçe ile üyelik silinmesini talep edebilirsiniz.

>> ÜYELİK SORGULA 

GÜNCELLEME: 

Artık e-devlet sitesi üzerinden de e-devlet şifreniz ile giriş yapıp parti üyeliğinizi sorgulayabiliyor ve eğer bir partide üyeliğiniz varsa doğrudan turkiye.gov.tr üzerinden üyelik iptal başvurusu yapabiliyorsunuz. Siyasi parti üyeliği sorgulama ve üyelik iptal başvurusu bağlantılarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/yargitay

Ayrıca yeri gelmişken paylaşayım;

Aşağıdaki bağlantıdan da; Nerede oy kullanacağınızı sorgulayabilirsiniz.

Nerede oy kullanacağımızı sorgulamak için;

https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp