Türksat Uydusunda Düşük Maliyetli “SD Mpeg4” Yayın Dönemi

Türksat Uydusunda Düşük Maliyetli "SD Mpeg4" Yayın Dönemi

Bu aralar Türksat uydusunda yoğun bir hareketlilik var. Yerel kanalların bir kısmı frekans değişikliğine gidiyor ve duyurularında “HD yayına başlıyoruz” diyorlar. Fakat işin gerçeği öyle değil. HD yayına başlamıyor, uydu maliyetlerini azaltmaya çalışıyorlar. Tabi bu durumun artıları ve eksileri var. Yazımızın konusu da bu SD Mpeg4 mevzusu. 

Nedir SD Mpeg4?

Mpeg4, bildiğiniz üzere bir video formatı.. Farklı çözünürlükleri var. Çözünürlüğe göre isimleri; SD, HD, UHD..

Yayın içerikleri o formata dönüştürülerek sunuluyor. Örneğin HD kanallar 720p, 1080i, 1080p çözünürlüklü yayın yaparken, ufak çaplı kanallar 480p, 576i düşük çözünürlükte yayın yapıyorlar.

Normal şartlarda SD yayın yapan tv kanalları Mpeg2 formatı ve dvb-s standardını kullanıyorlar ve bu sebeple yayınların aktarım maliyetleri ulusal kanalların belini büküyor. Buna çözüm olarak da artık Mpeg4 ve dvb-s2 kullanılıyor. Yani kullanılmaya başlanıyor.

Sistem şöyle işliyor; tv kanalları özel mpeg4 dönüştürücü cihazlar alıyorlar, yayınlarını bu özel cihazlar ile mpeg2 formatı yerine mpeg4 formatında Türksat’ın dvb-s2 standardı kullanılan frekanslarına aktarıyorlar. Aktarılan verinin boyutu azaldığından ve dvb-s2 standardı dvb-s’ye göre bant genişliğini daha idareli kullandığından küçük tv kanallarına daha düşük maliyetler çıkıyor.

Dvb-s standardı hem sd hem hd uydu alıcılar tarafından destekleniyorken, Dvb-s2 standardı sadece hd uydu alıcılar tarafından destekleniyor.

Mantıklı ama HD değil!

Sistem gayet güzel, ufak çaplı kanallar maliyet azaltabiliyor fakat tüketici açısından bir sorun var. Yukarıda da belirttiğim gibi Mpeg4 Dvb-s2 formatına geçen tv kanalları, Dvb-s destekli SD uydu alıcılardan izlenemiyor!

720p yada 1080i çözünürlükte olmayan bu Mpeg4 SD yayınlar, sırf Dvb-s2 sebebi ile HD uydu alıcıları mecbur kılıyorlar.

(720×576) 576i SD Mpeg4

Türksat Uydusunda Düşük Maliyetli "SD Mpeg4" Yayın Dönemi

Şuan için format bu. HD yayına geçiyoruz diyen ufak kanallar maliyet düşürüyorlar fakat HD yayına geçmiyorlar. Sadece 480p yayından 576i SD formatına yükseltme yapmış oluyorlar. Ancak bu onların ilerleyen süreçte HD yayına geçmeyecekleri anlamına da gelmiyor. Parayı basarlarsa 576i yayınlarını en azından 720p çözünürlüğe yükseltebilirler. Ama onların amacı maliyet azaltmak..

Aradaki Farkı Anlamanın Yolu

Uydu alıcınızda gerçekten HD yayın yapan bir kanal açın ve sonrasında 12685 Dikey/V 30000 frekansından yayın yapan SD kanallardan birini açarak görüntü kalitelerini kıyaslayın. (O paketteki Kablo info tanıtım kanalları HD yayın yapıyor.)

Yada..

HD uydu alıcınızdan aşağıda paylaşacağım frekansları taratın ve cihazınız destekliyorsa yayın formatına bakın. (Samsung smart tv’lerde INFO tuşuna basarsanız kolayca bu bilgiye ulaşabilirsiniz.)

FOX TV HD: 12329 Yatay/H 6666

Çözünürlük 1080i. Yani HD yayın.

Şimdi aşağıdaki frekansı tarafın.

FİL TV HD: 11775 Dikey/V 27500

Çözünürlük 720p. 1080i’ye göre düşük kalite olsa da HD yayın.

Şimdi de HD yayına geçiyoruz diyen küçük kanalların frekansını taratın.

SD Mpeg4: 12685 Dikey/V 30000

Bu paketteki kanalların çoğunun çözünürlüğü 576i. 480p olmasa da bir HD değil.

Türksat Uydusunda Düşük Maliyetli "SD Mpeg4" Yayın Dönemi

Mevzuyu netleştirdiysek sorun yok.

Amacım küçük kanalları ezmek değil fakat tüketicinin kandırılmasını da kabul edemiyorum. Durum böyle olursa neden büyük kanallar 1080i yayın yapsınlar ve daha fazla para ödesinler? Onlarda kaliteyi düşürür, HD yayın yapıyoruz derler ve hiçbir şekilde ilerleme kaydedemeyiz.

Ayrıca tüketiciler HD olmayan yayınlar için HD uydu alıcı almak zorunda kalıyor. HD yayın yapan Ulusal kanalların SD yayınları halen daha devam ediyor iken ufak kanallar doğrudan SD cihazları terk etmiş oluyorlar..

Neyse, hayırlı olsun.

Konuyla alakalı eklemek istedikleriniz olursa, hatalı aktardığım bir bilgi varsa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

>> Türksat 4A Güncel Kanal Frekans Listesi
>> Türksat Uydusundaki Şifresiz HD Tv Kanalları