LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Wordpress Yazıları İçin Revizyon Kayıtlarını Silmek - web-master

WordPress scriptli sitenizi hızlandırmak ve çifte kayıtlardan kurtulmak için revision olarak bilinen düzenlenmiş yazı kayıtlarını silmek çok önemli. Bu işlem sonucunda sql boyutunuz küçülürken diğer taraftan sitenizde de (yazı sayısına bağlı olarak) belirgin bir hızlanma gözlemleyebilirsiniz. Ve korkmayın, mevcut diğer yazılarınız ile revizyon kayıtların orijinalleri zarar görmez.

DİKKAT! Yazı, 23 Eylül 2015 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bu işlem için sql sorgusu da mevcut ama çoğu kimse phpmyadmin ile uğraşmayı tercih etmeyeceğinden WordPress eklentisi Better Delete Revision’u kullanacağız. Eklenti 2010 yılında yayımlanmış ve en son 2014’de güncellenmiş. Fakat 4.3 sürümlerinde de sorun çıkarmadan işini yapabiliyor.

Eklentiyi bu bağlantıdan yada WP adminde eklenti sayfasından yüklüyor, aktif ediyorsunuz. Ardından Ayarlar > Better Delete Revision yolunu izleyerek eklenti sayfasına gidiyorsunuz.

Eklenti sayfasında herşey çok basit. Check Revision Posts butonuna tıklayıp bekliyorsunuz.

Wordpress Yazıları İçin Revizyon Kayıtlarını Silmek - web-master

Yazı sayısına bağlı olarak birkaç dakika sonra sayfanın en altına inerek kaç adet revizyon kaydı bulunduğuna bakıyorsunuz. Revizyon kayıt sayısı mavi renkli “Yes, I would like to delete them!” yazılı butonda görünüyor. Bende 623 kayıt bulunmuş. Hemen bu butona tıklıyor ve kayıtları sildiriyoruz. Bu adımdan sonra eklenti sayfası ilk haline dönüyor ve silinen kayıt sayısı karşımızda görünüyor.

Wordpress Yazıları İçin Revizyon Kayıtlarını Silmek - web-master

Eklentiyi test etmeden önce birkaç tane revizyon yazı bağlantısını, sql kayıtlarını ve orijinal yazıların bağlantılarını kıyıya not aldım. Peşinden eklenti ile revizyon kayıtlarını silerek geri kontrolünü yaptım. İlk olarak sitenin biraz hızlandığını söyleyebilirim ve tabiki sql kayıtları silinmiş, orijinal yazılar zarar görmemişti. Ve 632 revizyon silinmesi sonucu sql’da 3 mb’lık bir azalma oldu.

Ayrıca uygulamanın peşinden wp-config.php dosyasında uygun yere aşağıdaki komutları ekleyerek revision kaydını kapatabilir ve autosave özelliğini 300 saniyede bir çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ana dizinden wp-config.php dosyasını bilgisayarınıza indirin ve define(‘WPLANG’, ‘tr_TR’); komutunun hemen altına ekleyin;

define('AUTOSAVE_INTERVAL', 300 ); // seconds define('WP_POST_REVISIONS', false );

Ekleme: Yukarıdaki eklentinin yaptığı işi yapan sql sorgusunu aşağıda bulabilirsiniz. Ancak WP 4.3 için deneme yapmadığımdan sorgu sonucunu bilemiyorum.

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = "revision";

Sorularınız, eklemek istedikleriniz olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 23 Eylül 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


    Gökhan 08 Ocak 2016, 13:13

    Arkadaşlar merhaba, wordpress 4.4.1 versiyonunu kullanıyorum. Ana sayfayı düzenlerken hata yapıp sayfayı güncelledim. Revision özelliği yani sayfanın geçmişteki kayıtları butonunu göremiyorum. Bu özelliği nasıl görebilirim? Phpmyadmin’den örneğin 06.01.2016 – 17.00 tarihine ”Anasayfayı geri yükleyebilirmiyim” yardımlarıız için şimdiden çok teşekkürler.

    Lordiz 08 Ocak 2016, 21:54

    @Gökhan; Merhaba. Söylediğiniz şey farklı bir mevzu sanırım. Anasayfa dediğiniz nedir? Revizyon anasayfayı eski haline getirmez, her yazı için yazıdaki değişimleri gösterir, geri getirmenizi sağlar. En son yayınlanan yazıyı sildiyseniz çöpten getirebilirsiniz veya yazıyı bozduysanız yazıyı editörde açıp revizyon kaydı varsa ona geri dönebilirsiniz.

    Önceden revizyon iptal edildiyse phpmyadmin’de kayıtları bulamazsınız. Elinizde eski sql yedeği varsa onu yükleyebilirsiniz veya host alanı sağlayacınız da bir gün öncesinin yedeği varsa onu talep edip yükleyebilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019