WordPress Yazıları İçin Revizyon Kayıtlarını Silmek

Wordpress Yazıları İçin Revizyon Kayıtlarını Silmek

WordPress scriptli sitenizi hızlandırmak ve çifte kayıtlardan kurtulmak için revision olarak bilinen düzenlenmiş yazı kayıtlarını silmek çok önemli. Bu işlem sonucunda sql boyutunuz küçülürken diğer taraftan sitenizde de (yazı sayısına bağlı olarak) belirgin bir hızlanma gözlemleyebilirsiniz. Ve korkmayın, mevcut diğer yazılarınız ile revizyon kayıtların orijinalleri zarar görmez.

DİKKAT! Yazı, 23 Eylül 2015 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Bu işlem için sql sorgusu da mevcut ama çoğu kimse phpmyadmin ile uğraşmayı tercih etmeyeceğinden WordPress eklentisi Better Delete Revision’u kullanacağız. Eklenti 2010 yılında yayımlanmış ve en son 2014’de güncellenmiş. Fakat 4.3 sürümlerinde de sorun çıkarmadan işini yapabiliyor.

Better Delete Revision

Eklentiyi bu bağlantıdan yada WP adminde eklenti sayfasından yüklüyor, aktif ediyorsunuz. Ardından Ayarlar > Better Delete Revision yolunu izleyerek eklenti sayfasına gidiyorsunuz.

Eklenti sayfasında herşey çok basit. Check Revision Posts butonuna tıklayıp bekliyorsunuz.

Wordpress Yazıları İçin Revizyon Kayıtlarını Silmek

Yazı sayısına bağlı olarak birkaç dakika sonra sayfanın en altına inerek kaç adet revizyon kaydı bulunduğuna bakıyorsunuz. Revizyon kayıt sayısı mavi renkli “Yes, I would like to delete them!” yazılı butonda görünüyor. Bende 623 kayıt bulunmuş. Hemen bu butona tıklıyor ve kayıtları sildiriyoruz. Bu adımdan sonra eklenti sayfası ilk haline dönüyor ve silinen kayıt sayısı karşımızda görünüyor.

Wordpress Yazıları İçin Revizyon Kayıtlarını Silmek

Eklentiyi test etmeden önce birkaç tane revizyon yazı bağlantısını, sql kayıtlarını ve orijinal yazıların bağlantılarını kıyıya not aldım. Peşinden eklenti ile revizyon kayıtlarını silerek geri kontrolünü yaptım. İlk olarak sitenin biraz hızlandığını söyleyebilirim ve tabiki sql kayıtları silinmiş, orijinal yazılar zarar görmemişti. Ve 632 revizyon silinmesi sonucu sql’da 3 mb’lık bir azalma oldu.

Ayrıca uygulamanın peşinden wp-config.php dosyasında uygun yere aşağıdaki komutları ekleyerek revision kaydını kapatabilir ve autosave özelliğini 300 saniyede bir çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ana dizinden wp-config.php dosyasını bilgisayarınıza indirin ve define(‘WPLANG’, ‘tr_TR’); komutunun hemen altına ekleyin;

define('AUTOSAVE_INTERVAL', 300 ); // seconds define('WP_POST_REVISIONS', false );

Alternatif olarak Simple Revision Delete eklentisini de kullanabilirsiniz.

Ekleme: Yukarıdaki eklentinin yaptığı işi yapan sql sorgusunu aşağıda bulabilirsiniz. Ancak WP 4.3 için deneme yapmadığımdan sorgu sonucunu bilemiyorum.

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = "revision";

Sorularınız, eklemek istedikleriniz olursa yorum panelinden yazabilirsiniz.