VPN Kullanırken Dikkatli Olun!

VPN Kullanırken Dikkatli Olun!

Türkiye’deki birçok kullanıcı engellemeler yüzünden internet sitelerine girmek için değişik yöntemler deniyor. Kimisi dns değiştirirken kimisi vpn kullanıyor. Basitliği sebebi ile en yaygın olanı ise VPN uygulamaları. Bu uygulamalar kullanıcıların farklı bölgelerdeki sunucular üzerinden internete bağlanarak kendi coğrafi bölgelerinde erişimi kısıtlı olan içerikleri görüntülemesini sağlıyor. Fakat VPN hizmetini sağlayan uygulamalar, servis sağlayıcıları güvenilir değillerse kullanıcılar için büyük bir tehlike doğmuş oluyor.

Hizmet sağlayıcısı belli olmayan VPN servislerine dikkat!

Başta Trend Micro olmak üzere çoğu internet ve veri güvenliği şirketi, kullanıcılarını bu noktada uyarıyor. Çünkü kullanıcıların internet üzerindeki bütün trafiği VPN sunucusu üzerinden geçtiğinden hizmeti sağlayan taraf bu trafiği rahatlıkla izleyebiliyor. Dolayısıyla VPN ağı üzerinden sosyal medya hesaplarınıza girdiğinizde kullandığınız şifreler kolayca görüntülenebiliyor. Ayrıca Vpn aktif iken online bankacılık ve internetten alışveriş gibi işlemlerde yapıyorsanız finansal bilgilerinizin de kötü niyetli kişilerin eline geçme ihtimali ortaya çıkıyor.

Eğer özel bilgileriniz güvende olsun istiyorsanız bu hizmetleri kullanırken VPN servisini devre dışı bırakmalı ve çoğunluğun kullandığı, güvenilir vpn hizmetlerini tercih etmelisiniz.

Kişisel tavsiyem;

Dns kullanın. Dns olmadığında vpn hizmetleri Opera VPNZenmate ve Tunnelbear’dan yararlanabilirsiniz.

(Tabiki dns’lerde de güvenilir dns adreslerini tercih etmeniz gerekiyor. Dns tavsiyem 8.8.8.8 / 8.8.4.4 veya 4.2.2.2 / 4.2.2.1)

>> Türkiye’den Erişime Kapatılan Sitelere Giriş Yolları