Web Siteleri İçin Google+ Takip Rozeti Oluşturma

Web Siteleri İçin Google+ Takip Rozeti Oluşturma

Google+ şimdilik pek popüler olmasa da Facebook için ciddi bir rakip olduğunu ve ayrıca Google’un Google+’da paylaşılan içeriklere ayrıcalık tanıdığını düşünüyorum. Bu sebeple eğer web siteniz varsa kesinlikle bir sayfa açıp Google+’da yerinizi almanızı öneriyorum.

Google+ Kapanıyor: Google+ hizmeti Nisan 2019 tarihinde kapanıyor, fakat diğer yandan kurumsal sayfalar açık kalıyor. Bu sebeple Google + kapandıktan sonra aşağıdaki anlatımın bir bölümü yada tamamı geçersiz hale gelebilir. Konuyla alakalı yardıma ihtiyacınız olursa lütfen konu altından yorum yazın.

Google+’da nasıl sayfa açacağınızı daha önce bu yazımda anlatmıştım. Eğer henüz sayfanız yoksa o yazımdan yardım alarak sitenize sayfa açabilir ve sayfa açtıktan sonra aşağıdaki yolu izleyerek kolay bir şekilde sitenize Google+ takip rozeti ekleyebilirsiniz.

Google+ sayfamızın takip rozetini (bileşenini) iki yolla sitemize ekleyebiliyoruz.

Birinci yol; Google+ rozet kodu almak ve sitemize yerleştirmek,

İkinci yol ise; WordPress scripti kullanıyorsak sitemize Google+ eklentisi kurmak.

Birinci yolu izleyecekseniz; Google hesabınızda oturum açarak aşağıdaki bağlantıya gidiyorsunuz.

>> Google+ Rozet Oluşturma

Sayfaya Google’da oturum açıp gittiğinizde rozet için önerilen sayfalarınız çıkacak. Yani açılır listeden aktif sayfalarınızdan birini seçip, ayarlamaları kafanıza göre yapıp, rozet kodunu alacaksınız. Sonrasını zaten biliyorsunuz, kodu sitenizde uygun yere gömeceksiniz.

Web Siteleri İçin Google+ Takip Rozeti Oluşturma

Eğer oturum açmadıysanız yada kendi yönettiğiniz bir sayfaya değil, başka bir sayfaya rozet oluşturacaksanız; açılır listeden Diğer seçeneğini seçeceksiniz. Ekranda hemen bir kutucuk belirecek. O kutucuğa ilgili Google+ sayfasının tam url’sini yapıştıracak ve yine ayarlamaları tamamlayıp, size verdiği kodu web sitenize yerleştireceksiniz.

Eğer bir Koleksiyon yada Topluluk sayfanız varsa, o sayfa için diğer seçeneğinden sayfanın url’sini kullanmanız gerekiyor.

İkinci yolu izleyecekseniz;

“Yok ben önceki yöntemi sevmedim, bu işin daha kolay yolu lazım” diyorsanız ve WordPress scripti kullanıyorsanız bu bağlantıdaki eklentiyi yada bu bağlantıdaki eklentiyi sitenize kuracak, aktif edecek ve bileşenler menüsü altından ufak ayarlarını yapıp kullanmaya başlacayaksınız.

WordPress’de acemiyseniz eklenti kurulumunu da kısaca özetleyeyim; Admin paneline giriyorsunuz, sol taraftan Eklentiler başlığına geliyor, açılan menüden Yeni ekle‘ye tıklıyor ve açılan sayfada arama kutusuna Google Plus veya Google+ Follow Box yazıp aratıyorsunuz. Arama sonucunda karşınıza çıkan weblizar veya Manivannan eklentilerinden istediğiniz hangisi ise Hemen Yükle butonuna tıklayarak sisteme kuruyor ve ardından bileşenler altından eklentiyi aktifleştirip kullanmaya başlıyorsunuz.

Sorularınız olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

>> Google+’da Marka Sayfası Oluşturma

>> Google+’da Koleksiyon ve Topluluk Sayfası Oluşturma