Windows 10 Version 1803 Güncelleme Hatası “0x800706be”

windows sorunlar cozumler - Windows 10 Version 1803 Güncelleme Hatası "0x800706be"

İki hafta önce Windows 10’un 1709 numaralı güncellemesinde yaşadığım sorunu ve çözüm yolunu şurada sizlerle paylaşmıştım. Aradan iki hafta geçti ve Nisan güncellemesi 1803’de de yeni bir sorunla karşılaştım. Bu sefer ki güncelleme, yüklenecek gibi yapıyor ama bir türlü yüklenemiyordu. En kötü tarafı da öyle bıraksanız günlerce aynı şeyi yapabilecek olması idi.. %91’e kadar geliyor, başa alıyor, bazende 0x800706be kod hatasını gösteriyordu. 

Evet, Windows’dan nefret ediyorum ama şimdilik sağlam bir alternatifimiz yok. Bu sebeple sorunlarıyla mücadele ediyoruz.

1803 numaralı güncellemenin sorununu da aşmamız gerekiyordu. Sorunu çözmem en az 7-8 saatimi aldı, hep bir umut kendi kendine yüklenir dedim fakat olmadı. Sorunu çözünce de ayrı bir yazı olarak yazmak istedim. Muhtemelen bu yöntemi bundan sonraki güncelleme hatalarında da kullanabiliriz.

Öncelikle Hizmetler altından Windows Update hizmetini durdurun!.

Hizmetler uygulaması için; Windows + R tuşlarına basın, çalıştır kutucuğuna services.msc yazın, Hizmetler uygulamasında en alt sıralarda, X harfinden hemen önce Windows Update’i bulacaksınız.

Sonrasında C:\Windows\SoftwareDistribution klasörü altındaki tüm güncelleme dosyalarını silin.

Dosyaları sildikten sonra aşağıdaki sayfaya gidin, Windows Update aracını indirin ve bilgisayarınızda çalıştırın. Uygulama otomatik olarak gerekli güncelleştirmeyi bulacak, indirmeye başlayacak ve yüklemesini yapacak.

https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

Sitede Update Now yazan butona tıklayın. Windows10Upgrade.exe isimli güncel bir araç inecek.

Aracı çalıştırın, gerisini ona bırakın. Biraz uzun sürebilir, takılmış gibi yapabilir ama sabredin. Sonuçta güncellemeyi tamamlayacak.

Güncelleme aracı işinize yaramaz ise, diğer yazımda paylaştığım catalog üzerinden eksik yada yüklenemeyen güncellemeleri bulun ve el ile yüklemelerini yapın.

>> Windows 10 Version 1709 04 Güncelleme Hatası

Tabi eksik güncellemeleri bulmak için güncelleme numaralarını bilmeniz gerekiyor. Eğer güncelleme numaralarını bilmiyorsanız Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik > Güncelleştirme Geçmişini Görüntüle seçeneğinden eski güncelleme numaralarına bakın. Örneğin 1803 numaralı güncelleme yüklenmiyorsa o listede en üstte numarası ile birlikte yükleme başarısız yazdığını görürsünüz. Şimdi o güncelleme paketini bulup el ile yüklemeyi deneyin. Yanlış paketi indirirseniz zaten cihazınızla uyumsuz der ve yüklenmez.

Ben sorunu bu araç ile çözdüm, inşallah sizinde işinize yarar.

Konuyla alakalı katkı yapmak, soru sormak isterseniz yorum olarak yazabilirsiniz.

– Reklamlar –

adbanner