Windows 10’da Başlat Menüsünü Kişiselleştirme

Windows 10'da Başlat Menüsünü Kişiselleştirme

Windows 10 ile geri dönen başlat menüsünün rengini ve yerleşik düzenini kişiselleştirebildiğimizi bu yazımda Windows 10 tecrübelerimi aktarırken paylaşmıştım. Kişiselleştirme ekranından ulaştığımız renk ve başlangıç seçeneklerinden istersek rengi değiştiriyor, istersek en son ve en sık kullanılan uygulamaları gizleyebiliyor, yine istersek sağ kutucukların sıralamasını, burada yer alacak kutuları, büyüklüklerini ayarlayabiliyoruz. Nasıl yaptığımıza gelirsek…

Daha Fazlası İçin Curtains ve Start10!

Başlat menüsünü ve görev çubuğunu tümden değiştirmek istiyorsanız, Steam üzerinde 18.50 tl’den satışta olan Curtains yazılımını veya  10.50 tl’den satışta olan Start10 yazılımını satın alabilir ve sisteminize yükleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Başlat menüsü aslında Windows 8’deki Başlangıç ekranının ta kendisi. Tam ekran yaptığınız zaman ne demek istediğimi anlayabilirsiniz ama bu haliyle çok iyi oldu. Gelelim başlat menüsünü kişiselleştirmeye..

1.) Klavyeden Windows tuşu ve I (büyük ı) tuşuna basıyor, Ayarlar ekranını açıyorsunuz.

2.) Kişiselleştirme seçeneğine tıklıyor, ardından sol menüden Renkler ve Başlangıç seçeneklerinden gerekli kişiselleştirme seçeneklerine ulaşıyorsunuz. (Yada masaüstünde sağ tık > kişiselleştir > ..)

Renk değiştirmeyi diğer yazımda anlattığım için onu tekrar etmeme gerek yok. Başlat menüsünde yapmak istediğiniz şey, en çok kullanılan uygulamalar, en son eklenen uygulamalar bölümünü kapatmak ise;

Başlangıç ayarları sayfasındaki ilk iki seçeneği kapatıyor veya tersi için açıyorsunuz.

Başlat menüsünde yapmak istediğiniz şey, menüyü Windows 8’deki gibi Başlangıç ekranına çevirmek ise;

Başlangıç ayarları sayfasındaki üçüncü seçeneği açıyorsunuz.

Eğer en son açılan uygulamalar başlat menüsünde görünmesin diyorsanız da son seçeneği kapatıyorsunuz.

Windows 10'da Başlat Menüsünü Kişiselleştirme

3.) Başlat menüsünün sol alt kısmına fazla müdahale edemiyoruz ancak orada görünecek birkaç klasörü daha belirleyebiliyoruz.

Bu işlem içinde yukarıdaki başlangıç ayarları sayfasında, en alttaki “Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seç” bağlantısına tıklıyor, belgeler, indirmeler, müzik, videolar, resimler, ev grubu, ağ gibi klasörlerin seçeneklerini açık hale getiriyoruz.

4.) Sağ taraftaki kutucuklar içinde; kaldırmak istediğimiz kutucukda sağ tıklayıp “başlangıçtan kaldır” seçeneğini kullanıyor, boyutu ile oynamak için “yeniden boyutlandır” komutu altından istediğimiz boyutu seçiyoruz.

Yine aynı şekilde bir uygulamanın sağ tarafta görünmesini istiyorsak; başlat menüsündeki “Tüm uygulamalar” seçeneğine giriyor, görünmesini istediğiniz kutucuk için sağ tık > başlangıç ekranına sabitle komutunu veriyoruz.