LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Windows 10'da Başlat Menüsünü Kişiselleştirme - windows-destek

Windows 10 ile geri dönen başlat menüsünün rengini ve yerleşik düzenini kişiselleştirebildiğimizi bu yazımda Windows 10 tecrübelerimi aktarırken paylaşmıştım. Kişiselleştirme ekranından ulaştığımız renk ve başlangıç seçeneklerinden istersek rengi değiştiriyor, istersek en son ve en sık kullanılan uygulamaları gizleyebiliyor, yine istersek sağ kutucukların sıralamasını, burada yer alacak kutuları, büyüklüklerini ayarlayabiliyoruz. Nasıl yaptığımıza gelirsek…

Başlat menüsü aslında Windows 8’deki Başlangıç ekranının ta kendisi. Tam ekran yaptığınız zaman ne demek istediğimi anlayabilirsiniz ama bu haliyle çok iyi oldu. Gelelim başlat menüsünü kişiselleştirmeye..

1.) Klavyeden Windows tuşu ve I (büyük ı) tuşuna basıyor, Ayarlar ekranını açıyorsunuz.

2.) Kişiselleştirme seçeneğine tıklıyor, ardından sol menüden Renkler ve Başlangıç seçeneklerinden gerekli kişiselleştirme seçeneklerine ulaşıyorsunuz. (Yada masaüstünde sağ tık > kişiselleştir > ..)

Renk değiştirmeyi diğer yazımda anlattığım için onu tekrar etmeme gerek yok. Başlat menüsünde yapmak istediğiniz şey, en çok kullanılan uygulamalar, en son eklenen uygulamalar bölümünü kapatmak ise;

Başlangıç ayarları sayfasındaki ilk iki seçeneği kapatıyor veya tersi için açıyorsunuz.

Başlat menüsünde yapmak istediğiniz şey, menüyü Windows 8’deki gibi Başlangıç ekranına çevirmek ise;

Başlangıç ayarları sayfasındaki üçüncü seçeneği açıyorsunuz.

Eğer en son açılan uygulamalar başlat menüsünde görünmesin diyorsanız da son seçeneği kapatıyorsunuz.

Windows 10'da Başlat Menüsünü Kişiselleştirme - windows-destek

3.) Başlat menüsünün sol alt kısmına fazla müdahale edemiyoruz ancak orada görünecek birkaç klasörü daha belirleyebiliyoruz.

Bu işlem içinde yukarıdaki başlangıç ayarları sayfasında, en alttaki “Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seç” bağlantısına tıklıyor, belgeler, indirmeler, müzik, videolar, resimler, ev grubu, ağ gibi klasörlerin seçeneklerini açık hale getiriyoruz.

4.) Sağ taraftaki kutucuklar içinde; kaldırmak istediğimiz kutucukda sağ tıklayıp “başlangıçtan kaldır” seçeneğini kullanıyor, boyutu ile oynamak için “yeniden boyutlandır” komutu altından istediğimiz boyutu seçiyoruz.

Yine aynı şekilde bir uygulamanın sağ tarafta görünmesini istiyorsak; başlat menüsündeki “Tüm uygulamalar” seçeneğine giriyor, görünmesini istediğiniz kutucuk için sağ tık > başlangıç ekranına sabitle komutunu veriyoruz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 29 Temmuz 2015 tarihinde yayımlanmıştır.


  miraç 03 Ağustos 2015, 22:45

  bende windwos 10 yukledim yukledimden beri ayarlar menusu ve masa üstünde sag tık kişiselleştirmeye tıklaıdmda acılmıyorum  bunun bi çözümü varmı

  admin 05 Ağustos 2015, 12:39

  @miraç; İki bilgisayarda yükseltme yaptım, neyseki böyle bir sorun yaşamadım. Denetim masası > Sistem yolunu izleyip Windows 10'un etkinleştirilip etkinleştirilmediğine bakın. Etkinleştirme olduysa anahtarsız sıfır kurulum yapılabileceği söyleniyor. Bu sayede iso dosyası ile temiz kurulum yaparak sorunu çözebilirsiniz. Yada yabancı sitelerde, Microsoft destek sitesinde sorununuza teknik çözüm aramanız gerekiyor. 

  Ömer 23 Ağustos 2015, 11:18

  Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seç"ekranında sadece ayarlar aktif ve açık diğer seçenekler aktif değiller sönükler yani açıp kapatamıyorum onlarıbunu nasıl çözebilirirm

  admin 24 Ağustos 2015, 00:08

  @Ömer; Şimdi kontrol ettim bende değişiklik yapılabiliyor. Açık oturum yönetici olmayabilir veya Windows 10 sürümü kısıtlı bir sürüm olabilir. Henüz Windows 10 sürümleri arasındaki kısıtlamaları bilemiyorum. Benim kullandığım sürümü Pro.

  Burak 22 Eylül 2015, 20:25

  Benim windows 10’umda @Ömer beyin dediği gibi. Araştırıyorum ama bulamadım ne yazıkki. Ayarlar hariç hepsi pasif durumda.

  admin 22 Eylül 2015, 22:24

  @Burak; Denetim masası > Sistem ve Güvenlik > Sistem seçeneklerinden Windows 10 sürümünü kontrol edin. Muhtemelen sürüm kısıtlamasına takılıyorsunuz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019