Yerel Disk Q Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

Yerel Disk Q Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım bu konuda yardım istedi, “bilgisayarımda aniden üçüncü bir disk belirdi adı “Yerel Disk Q” tıklasam da açılmıyor uyarı ekranı çıkıyor..” dedi. Bende ingilizce içerikli sitelerde az bi araştırma yaparak sorunun kaynağını buldum..

Microsoft’un ofis yazılımı olan Microsoft Office 2010, ilk piyasaya çıktığında beta versiyon olarak hatta bedava dağıtılmıştı, genelde firmalar beta yani deneme aşamasındaki yazılımları bedava dağıtırlar ve bedava kullanıcıları bir nevi kobay yaparlar. Bu nedenle beta yazılımları kullanmamaya özen gösteririm..

Microsoft Office 2010 betası da böyle bir sorun barındırıyormuş ki arkadaşımda patlak verdi.

Sorunun iki tür çözümü var, birinci yöntem Microsoft office 2010 beta yazılımını program ekle kaldırdan tamamen sileceksiniz ve bilgisayarı yeniden başlatacaksınız. Yerel Disk Q’nun kaybolduğunu göreceksiniz yada gereksiz ikinci yönteme geçeceksiniz ve register’dan Yerel Disk Q’yu gizleyeceksiniz..

Yerel Disk Q Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

(Birinci yöntemi uygulamanızı öneririm. Ofis yazılımı bana çok lazım diyenler Microsoft’un ezeli rakibi Open Ofis’i bedava olarak indirebilirler..)

>> Ücretsiz Türkçe Ofis Uygulamaları “OpenOffice.org”

Ben bozuk Microsoft Office 2010 beta’yı kullanmaya devam edeceğim diyenler, ikinci yönteme geçecekler yani register kayıtlarına girip aşağıdaki ayarlamayı yaparak Yerel Disk Q’yu gizleyecekler..

Başlat > Çalıştır > Regedit yazıp Enter‘layın.

Kayıt defteri düzenleyicisi açıldığında sol menüde aşağıdaki sırayı takip ederek ilgili anahtarı bulun.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Explorer anahtarını bulduğunuzda sağ taraftaki boş alanda sağ tıklayıp Yeni komutuna gelin, açılan yeni menüde DWORD (32-bits) değerini işaretleyin. Ad kısmına NoDrives yazıp enterladıktan sonra NoDrives yazısına 2 sol tıklayın ve veri değer penceresini açın..

Yerel Disk Q Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

NoDrives yazısına 2 tıklayarak veri değer penceresini açtırdıysak hemen aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi Ondalık değer işaretleyip soldaki kutuya 65536 sayısını yazın ve tamam tıklayın..

Yerel Disk Q Nedir? Nasıl Kurtuluruz?

Bu işlemi yapıp kayıt defterini kapattıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz, bilgisayar yeniden açıldığında (eğer yanlış bir anahtar üzerinde ekleme yapmadıysanız) Yerel Disk Q’nun kaybolduğunu göreceksiniz.