LORDİZ.COM - PAYLAŞMAK GÜZELDİR! | DESTEKLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER!
İletişim | Hakkımda | Gizlilik Politikası | Privacy Policy
Minnetle, Sevgiyle Anıyoruz!
Yazıya Yorum Gönder!

Yerel Disk Q Nedir? Nasıl Kurtuluruz? - windows-destek

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım bu konuda yardım istedi, “bilgisayarımda aniden üçüncü bir disk belirdi adı “Yerel Disk Q” tıklasam da açılmıyor uyarı ekranı çıkıyor..” dedi. Bende ingilizce içerikli sitelerde az bi araştırma yaparak sorunun kaynağını buldum..

Microsoft’un ofis yazılımı olan Microsoft Office 2010, ilk piyasaya çıktığında beta versiyon olarak hatta bedava dağıtılmıştı, genelde firmalar beta yani deneme aşamasındaki yazılımları bedava dağıtırlar ve bedava kullanıcıları bir nevi kobay yaparlar. Bu nedenle beta yazılımları kullanmamaya özen gösteririm..

Microsoft Office 2010 betası da böyle bir sorun barındırıyormuş ki arkadaşımda patlak verdi.

Sorunun iki tür çözümü var, birinci yöntem Microsoft office 2010 beta yazılımını program ekle kaldırdan tamamen sileceksiniz ve bilgisayarı yeniden başlatacaksınız. Yerel Disk Q’nun kaybolduğunu göreceksiniz yada gereksiz ikinci yönteme geçeceksiniz ve register’dan Yerel Disk Q’yu gizleyeceksiniz..

Yerel Disk Q Nedir? Nasıl Kurtuluruz? - windows-destek

(Birinci yöntemi uygulamanızı öneririm. Ofis yazılımı bana çok lazım diyenler Microsoft’un ezeli rakibi Open Ofis’i bedava olarak indirebilirler..)

>> Ücretsiz Türkçe Ofis Uygulamaları “OpenOffice.org”

Ben bozuk Microsoft Office 2010 beta’yı kullanmaya devam edeceğim diyenler, ikinci yönteme geçecekler yani register kayıtlarına girip aşağıdaki ayarlamayı yaparak Yerel Disk Q’yu gizleyecekler..

Başlat > Çalıştır > Regedit yazıp Enter‘layın.

Kayıt defteri düzenleyicisi açıldığında sol menüde aşağıdaki sırayı takip ederek ilgili anahtarı bulun.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer

Explorer anahtarını bulduğunuzda sağ taraftaki boş alanda sağ tıklayıp Yeni komutuna gelin, açılan yeni menüde DWORD (32-bits) değerini işaretleyin. Ad kısmına NoDrives yazıp enterladıktan sonra NoDrives yazısına 2 sol tıklayın ve veri değer penceresini açın..

Yerel Disk Q Nedir? Nasıl Kurtuluruz? - windows-destek

NoDrives yazısına 2 tıklayarak veri değer penceresini açtırdıysak hemen aşağıdaki resimde gösterdiğim gibi Ondalık değer işaretleyip soldaki kutuya 65536 sayısını yazın ve tamam tıklayın..

Yerel Disk Q Nedir? Nasıl Kurtuluruz? - windows-destek

Bu işlemi yapıp kayıt defterini kapattıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz, bilgisayar yeniden açıldığında (eğer yanlış bir anahtar üzerinde ekleme yapmadıysanız) Yerel Disk Q’nun kaybolduğunu göreceksiniz.

Yazıyı beğendiyseniz Facebook, Twitter ve Linkedin üzerinde paylaşabilir, sitemizi sık kullanılanlarınıza (Ctrl+D) ekleyebilirsiniz! Teşekkür ederim!

facebook share
twittershare
linkedin share


Bu yazı 3 Nisan 2011 tarihinde yayımlanmıştır.


  lates 20 Eylül 2011, 02:21

  arkadaşı tanımam ama konuya vakıf:) valla harikasınız sayenizde yerel disk Q artı yok saolun…

  Selim 09 Aralık 2011, 13:00

  aga tüm yol varda explorer diye bişi yok policies in icinde? :(

  admin 09 Aralık 2011, 18:59

  @Selim; Kullandığınız işletim sistemi ne acaba ? Yazılı anlatımı Windows7’ye göre yapmıştım belki XP veya Vista kullanıyorsanız konum farklı olabilir. 2. yöntemi kullanamıyorsanız 1. yöntemdeki gibi Microsoft Office 2010 Beta’yı bilgisayardan kaldırın ve onun yerine Beta olmayan bir Office veya ücretsiz Open Office kurun :)

  postacı 24 Aralık 2012, 02:45

  çok sagol be arkadaş ne yazik ki youtup'tan senin dediğin 2.ci yöntemi uyguladım ordan videosunu seyrederek kademe kademe uyguladım ama çok zor oldu yinede buraya bu bilgileri koyduğun için sana teşekür ederim.

  narli50 09 Mayıs 2013, 01:12

  Mükemmel oldu teşekkürler 

  olcur 12 Mart 2015, 17:44

  teşekkürler. hemen kaldırıyorum

  Ersin 17 Mayıs 2017, 12:50

  Merhaba;
  Emeğine sağlık valla tek seferde gitti,, çok saoll admin,,,

  Lordiz 18 Mayıs 2017, 22:10

  @Ersin; Rica ederim, iyi günler.

  ismail 14 Şubat 2019, 13:28

  internette gezinirken bu Q yu nasıl silerim.size denk geldim.helel olsun tek seferde silindi.teşekkür ederim.artık bir sorunum olursa size yazıcam.seni yer imlerine ekledim..

  Lordiz 14 Şubat 2019, 20:40

  @ismail; Bende teşekkür ederim. İyi günler.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


2008 © 2019