Yazıya Yorum Gönder!

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi

Eskiden “Yandex.Kurumlar” adıyla bildiğimiz ve kurum.yandex.com.tr adresi üzerinden kullandığımız ücretsiz Yandex servisi, şimdi Yandex.Connect adı ile connect.yandex.com adresi altından hizmet veriyor. Bu değişim sonrası tabi ki bildiğimiz bazı şeyler değişiyor; örneğin yeni web sitesi ekleme, eski sitelerin ns ayarlarını yönetme vb.. Peki nasıl oluyor Yandex.Connect’in işleyişi?

Öncelikle merak edilen soruyu yanıtlayayım; Yandex.Kurumlar taşındı fakat Yandex.Connect kullanıyoruz diye para ödememiz gerekmiyor. Yandex.Connect’de bir ücretsiz plan var, birde ücretli plan.. Ücretsiz plan Yandex.Kurumlar’dakinin aynısı. Ücretli planda ise reklamlar kalkıyor ve Yandex.Disk için ekstra fonksiyonlar ekleniyor.

Asıl mevzuya gelirsek; Yandex.Connect’i Nasıl Kullanıyoruz? 

Yandex.Connect ana sayfamız şurası; 

https://connect.yandex.com/portal/home

Yönetim sayfası şurası; 

https://connect.yandex.com/portal/admin

Yönetim sayfasına ana sayfadan gitmek için ana sayfa da Yönetici Araçlarına tıklıyorsunuz.

Eğer servise yeni bir web sitesi ekleyecekseniz, yönetim sayfasında sol üstteki açılır menüye tıklıyor, ardından en altta yer alan artı işaretine tıklıyorsunuz. (Eğer sol menüde doğrudan Alan Adları başlığının sağındaki artı işaretine tıklarsanız, bu alt mail domaini gibi bir şey olur ve onu sadece ana domainle birlikte kullanabilirsiniz. Bu ayrımın detaylarını yazımın sonunda bulabilirsiniz.)

Açılan form kutucuğuna web site adresinizi yazıyor, sol altta yer alan sarı butona tıklıyorsunuz.

Adresimiz sisteme eklendiğinde doğrulamasını yapmadığımız için tüm seçenekler kapalı oluyor. Bu sebeple doğrulama yapmak için web adresimize tıklıyoruz, sağ tarafta doğrulama seçeneklerinin çıkmasını bekliyoruz. Doğrulama seçenekleri çıktığında hangisi işimize geliyorsa onu kullanarak adresin sahipliğini doğruluyoruz. (Ben html dosya yöntemini seviyorum.)

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi

Doğrulama tamamsa, şimdide mx kayıtlarını güncellememiz gerekiyor. Bunun için host sağlayıcınızın paneline (Cpanel, Plesk, Direct Admin vs.) giriyor, dns yönetiminden mevcut mx değerini siliyor ve onun yerine aşağıdaki gibi Yandex mx‘ini giriyoruz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi

Yandex mx; mx.yandex.net. Öncelik ise; 10

Artık iş Yandex’e kaldı. Eski kurum.yandex.com.tr’deki gibi mx kontrol butonu olmadığından beklemek zorundayız. Bu süreçte sol bölümden Alan Adlarına tıkladığınızda sağ bölümde domain için “Bu alan adı için MX kayıtları ayarlanmadı” yazdığını göreceksiniz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi

Ne zaman ki Yandex mx’i görür, o zaman alan adı için ücretsiz mail adresi eklemeye başlayabilirsiniz.

Panelde mx ayarlanmadı yazmasına çok da aldırmayın. 30-40 dakika sonra eklediğiniz mail adresine test maili gönderin. Eğer mail geliyor ve gidiyorsa işlem başarılı demektir.

Yandex.Connect Mail Ekleme!

Yandex.Connect‘de mail ekleme sistemi de biraz farklı. Sol menüde Kurumsal Yapı başlığını görüyor olmalısınız. Ona tıklayacaksınız, ardından sağdaki panelde en altta yer alan artı işaretine tıklayacaksınız. Artı işaretinden menü açılacak, Çalışan Ekle seçeneğine tıklayacaksınız.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi

Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

Soyad, isim, cinsiyet vs. işinize gelen yerleri ve mail adresinin ön adını, mail adresinin şifresini girip, kaydedeceksiniz.

Artık mail hesabını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Mail girişleri bu taraftan;

https://mail.yandex.com/

Detay: Yukarıda parantez açıp belirtmiştim, domain eklerken iki seçenekten birini seçmemiz lazım. Peki hangisini seçeceğiz? Eğer bağımsız mail servisi ekleyeceksek, yani o domainin kendi mailleri olacaksa, açılır menüyü kullanmalıyız. Ancak yeni domaini başka bir domainin parçası gibi kullanacaksak, işte o zaman sol altta Alan Adlarının yanında yer alan artı işaretini kullanmalıyız.

O şekilde ekleme yaptığınızda yeni eklenen domain, daha önceden ekli domainin altına gelir. Örneğin önceden Yandex.Connect’de sitemiz1.com ve ceren@sitemiz1.com maili mevcut ise, alt adres ekleyerek aynı maili ceren@sitemiz2.com şeklinde de kullanmaya başlayabilirsiniz.

Denemesini yapmadım fakat sanırım sistem bu.

Yandex Connect’ten Alan Adı Silme;

Yandex Connect’e eklediğiniz bir alan adını oradan silmek istiyorsanız, ilk olarak alan adı doğrulamasını iptal etmelisiniz. Önceden eklediğiniz meta etiketi, html dosyası yada dns kaydını siler, birde mx’i host panelinizden kaldırırsanız, birkaç saat sonra Connect altında alan adları başlığında doğrulama hatasını göreceksiniz. Tabi bu sayede sil seçeneğinin de aktif olduğunu göreceksiniz. Artık sil butonu ile alan adını Yandex Connect üzerinden kaldırabilirsiniz.

Alan Adı Destekli Ücretsiz Mail Servisi

Güncelleme: Yukarıdaki yöntem ile eklenen domain silinmez ise; sol menüden Kurum Profili bağlantısına tıklayın, açılan sayfada sağ üstte yatay 3 nokta menüsü göreceksiniz, oraya tıklayın ve seçeneklerden Kurumu Sil yazana tıklayın. Onay ekranında da onay verdiğinizde o alan adını Yandex Connect’den kaldırmış olacaksınız.

Konuyla alakalı sorularınız olursa yazı altından yorum olarak yazabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiyseniz ve bana destek olmak isterseniz; henüz yeni açmış olduğum Youtube kanalıma abone olabilir yada yazımı Facebook ve Twitter'da paylaşabilirsiniz.

facebook share
twittershare


Teşekkür ederim!


  Sadettin 13 Kasım 2018, 16:51

  Merhaba Kolay Gelsin,

  Daha önce yandex kurumlar kullanıyordum orda dns kaydı yapınca mx kaydı otomatik oluyordu şimdi yeni doiman aldım dns1.yandex.net,dns2.yandex.net yönlendirdim kaydı tamamladım yandexteki dns ayarlarından hosting firmasının ip ini girdim site açıldı buraya kadar normal ancak hala mx kaydı yapılmadı diyor ama daha önce dns yi yandex e taşıyınca herşey otomatik hal oluyordu şimdi nasıl yapacam bunu yardımcı olur musunuz.

  Lordiz 13 Kasım 2018, 22:24

  @Sadettin; Merhaba, teşekkürler. Kendi hostunuz varsa dns’leri taşımanız gerekmiyor. Host alanına Yandex’in html dosyasını atın, mx’i ayarlayın. Bu kadar.

  retimash 14 Kasım 2018, 09:34

  spf mx ve cname kayıt yapıldı
  spam sorunu devam ediyor.

  Lordiz 14 Kasım 2018, 16:15

  @retimash; Alan adınız bir hosta bağlı ise host firmasının ns adresleri spam olarak algılanıyor olabilir. Daha önceki host firmamda benimde mailler bir süre spam klasörüne gidiyordu.

  retimash 14 Kasım 2018, 16:39

  ihs kullanıyorum yandex kurumsala geçtim 2 gündür gmaile gönderilenler alıcı tarafında “Gmail bu iletinin bir spam yapan tarafından değil de gerçekten divaisib.com alanından gönderildiğini doğrulayamadı. ” uyarısı alınıyor.

  Lordiz 14 Kasım 2018, 17:22

  @retimash; Birden fazla spf kaydınız görünüyor. İp odaklı olan spf kaydını silip tekrar deneyin. Ayrıca dkim sorunu da görünüyor ama spama sebep olan hangisi bilemiyorum. Kontrol için aşağıdaki url’yi kullanabilirsiniz.

  https://toolbox.googleapps.com/apps/checkmx/
  retimash 14 Kasım 2018, 17:30

  HOSTING SERVISIM IHS
  v=spf1 redirect=_spf.yandex.net
  BU SPF KAYDI MI YOKSA ALTTAKİ Mİ GİRİLMELİ

  v=spf1 ip4:213.180.192.0/19 ip4:87.250.224.0/19 ip4:77.88.0.0/18 ip4:93.158.128.0/18 ip4:95.108.128.0/17 ip4:178.154.128.0/17 ip4:130.193.32.0/19 ip4:84.201.128.0/18 include:_spf.yandex.net ~all

  Lordiz 14 Kasım 2018, 18:02

  @retimash; İlk olan kalacak. İkinci olanda bir sürü ip var spam olarak tanımlanması normal bence. Tüm ip’ler size aitse, onlardan da trafik olacaksa ikinci olan kalabilir tabi. Kaynak.

  ahmetksoku 18 Kasım 2018, 00:48

  merhabalar yandex connect e domain ekledim doğrulama yaptım olmadı sonrada kodları sildim yenilemek istedim. şu anda domaini silemiyorum kurumu sildiğimdede tekrar eklediğimde kodlar görünmüyor dolayısıyla tekrar doğrulama yapamıyor ne yapmam lazım.

  teşekkürler

  Lordiz 18 Kasım 2018, 01:15

  @ahmetksoku; Merhaba. Domaini silmek yerine kurulumu eksiksiz olarak yapın ve gerisini Yandex’e bırakın. İlk 48 saat içinde siteyi göremeyebilir ama sonradan görmeye başlıyor. Ayrıca domain silme için yazı sonunda bir not var ona bakabilirsiniz.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2008~2018