Şu anda Görüntülemektesiniz;  Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı
Tarih: 
Google Özel Arama Yükleniyor..
YukarıYazıya Yorum Gönder!
facebook share twittershare

Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı

Samsung Link nedir? Nasıl kullanılır? Yeni konumuz Samsung Link ve kullanımı.. Samsung Link, aynı ağa bağlanan cihazların birbiri ile hızlı ve kolayca dosya paylaşmasını sağlayan bir sistem. Mevcut internet ağını kullanan bu sistem, önceden kayıt altına aldığımız cihazların dosyaları hızlı ve kolay bir şekilde paylaşmalarını sağlıyor. Bunu yaparken de mevcut internet ağınızı kullanarak internet kotanızı olumsuz etkilemiyor. Samsung Link destekleyen akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı televizyonlarda başarılı bir şekilde kullanılabiliyor. Tabi ilk olarak cihazınızı Samsung sistemine kayıt etmeniz gerekiyor.

Nasıl Yapıyoruz?

– İlk iş elimizdeki cihazların Samsung Link ile uyumlu olup olmadığına bakıyoruz.

Telefon ve tabletler: Samsung markalı yeni model akıllı telefon ve tabletlerin çoğu sistem ile uyumlu, Samsung Link uygulaması da cihazınızda kurulu olarak geliyor. Fakat uygulama cihazınızda yoksa Google Play mağazasından indirip kurmanız gerekiyor. (Samsung Link, diğer marka telefon ve tabletlerin çoğunda kullanılamıyor.)

Bilinen uyumlu modeller;

Galaxy Duos, Galaxy Express, Galaxy Grand, Galaxy Nexus, Galaxy Note, Galaxy Note 2, Galaxy Note 3, Galaxy Player 5.8, Galaxy Premier, Galaxy S, S Plus, S2, S3, S4, Galaxy Note tablet serisi, Galaxy tab tablet serisi ve Galaxy Camera. (Ve Samsung Link uygulaması olan diğer modeller.)

Masaüstü ve Dizüstü bilgisayarlar:

Masaüstü, dizüstü bilgisayarlarda marka, model sınırlaması bulunmazken sistemin çalışması için Samsung Link yazılımının bilgisayara kurulmuş olması ve paylaşım yaparken Samsung hesabına oturum açılması gerekiyor. Eğer Samsung Link yazılımı bilgisayarınızda kurulu değilse link.samsung.com bağlantısından Samsung hesabınıza giriş yapıp hem cihazı kayıt edebilir hemde yazılımı indirebilirsiniz.

Akıllı televizyonlar:

Samsung markalı yeni nesil çoğu akıllı televizyonda dahili olarak Samsung Link desteği bulunuyor ve herhangi bir yazılım kurmanız gerekmiyor. Televizyonun ayarlarından Samsung hesabınızda oturum açıyorsunuz hepsi bu.

– Cihazların hepsi aynı yerde..

Telefon ile bilgisayara bağlanıp dosya mı indiricez? Aynı Samsung hesabına kayıtlı, aynı wifi ağını kullanan iki cihazdan aynı anda Samsung'da oturum açıyoruz. Tabiki bunu Samsung Link ile yapıyoruz. 

Bilgisayarımızdaki bir videoyu geniş ekran televizyonumuzda mı izleyeceğiz? Bilgisayarımızdan Samsung Link aracılığıyla oturum açıyor ve aynı şekilde televizyonumuzdan da oturum açıp media içeriğinden izleyeceğimiz videoya ulaşıyoruz. 

Sistemin istediği şey açık. Uyumlu cihazlar, aynı wifi ağına bağlı olmak, Samsung Link ile Samsung hesabında oturum açmak. Zaten daha sonrasını şiir gibi çözüyorsunuz.

Sorunlar olmuyor mu?

Genelde çok fazla sorun olmuyor.. Uyumlu cihazlarda oturum açmayı unutmadıysanız ve wifi ağınızda bir sorun yoksa cihazları link.samsung.com altında ve tabiki Samsung Link uygulamasında görüyor, paylaşımları başarıyla gerçekleştiriyorsunuz. Nadiren akıllı telefonunuzdaki Samsung Link uygulamasını resetlemeniz, bilgisayarınıza tekrar Samsung Link yazılımını kurmanız yada paylaşım klasörlerini yeniden ayarlamanız gerekebiliyor..

Paylaşım klasörleri nedir?

Paylaşım klasörleri sizin paylaşım için izin verdiğiniz klasörlerdir. Örneğin bilgisayarınızda Samsung Link kurulduğunda paylaşım klasörünüz C:\Kullanıcılar\Kullanıcı adı\Samsung Link\samsunghesap@mail.com klasörüdür. Tahmin ettiğiniz gibi bu klasör otomatik ayarlanır ve buraya kopyaladığınız dosyalar Samsung hesabındaki diğer cihazlar tarafından görülebilir, kullanılabilir.

İsterseniz paylaşım klasörünü link.samsung.com adresinde Ayarlar menüsü altından değişebilirsiniz. Yeni ayarlanan klasör bilgisayarınız için geçerli olacaktır. Cep telefonu ve tabletlerde ise tüm medya içeriği paylaşılıyor bir ayar yapmak gerekmiyor. Televizyonlarda ise içerik diğer cihazlara aktarılmazken sadece televizyon diğer cihazlardan içerik sağlayabiliyor. Yani bir tek bilgisayarlar için paylaşım klasörleri önemli. Diyelim ki bilgisayardan paylaşılacak içeriği geçerli paylaşım klasörüne koymadınız bu durumda diğer cihazlardan bilgisayarınızı görebilir ancak paylaşılan bir içerik bulamazsınız.

– Telefon için Uygulamalı Anlatım:

Samsung Link aslında gayet basit bir sistem ama işleyişini tam olarak göstermek için konuyu detaylandırmak gerekiyor. 

İlk resimler akıllı telefondan. Örnek gösterimde Samsung Link uygulamasını akıllı telefonda açıyor ve sol açılır menüsünden aktif cihazlara bakıyoruz. Aktif cihazlar aynı Samsung hesabına kayıtlı, oturum açmış online cihazlar oluyor. Birde Samsung hesabına kayıtlı fakat o an offline olan cihazlar oluyor. Offline cihazlardan paylaşım yapmak için cihazları online yapmak gerekiyor. 

Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı

Hemen online cihazlardan Lordiz isimli olana dokunarak bilgisayarımıza bağlanıyoruz, karşımıza paylaşımdaki klasörler geliyor (yukarıda 2. resim). Ben paylaşıma Beyonce videolarını açtığımdan dosyalara ulaşmak için Videolar yada Dosyalar başlığına geçiyorum. Dosyalar karşımda. Şimdi paylaşımı gerçekleşecek dosyada parmağımı basılı tutup paylaşım seçeneklerine ulaşıyorum. 

Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı

Dosyayı indireceksek direk Alıcı seçeneğini kullanıyoruz. Alıcı seçeneğinde tabiki telefon ismimiz çıkıyor hemen dokunup indirme işlemini başlatıyoruz (yukarıda). İndirme işlemi başladığında (bildirim panelinden ulaşacağımız) Samsung Link indirmeler ekranından son durumu takip edebiliriz.

Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı

– Bilgisayar için Uygulamalı Anlatım:

Bilgisayardan paylaşımda ise doğrudan internet tarayıcımızdan link.samsung.com adresine gidip oturum açıyoruz. Karşımıza aşağıdaki ekran geliyor. Burada yine sol taraftan online cihazlarımıza erişip dosya kategorisi altından paylaşılacak dosyanın sol üstündeki ikona tıklıyoruz. Hemen karşımıza paylaşım seçenekleri geliyor bizde uygun seçeneği kullanarak paylaşımı başlatıyoruz.

Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı

Buraya Gönder seçeneğini kullanırsak dosyanın indirileceği cihazın ismi görünüyor. Onay vererek işlemi başlatıyoruz.

Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı

Eğer dosyaya indirmeden direk erişmek istiyorsakda Oynat seçeneğini yada doğrudan dosyaların önizlemelerini kullanıyoruz.

Samsung Link Kullanımı ve Dosya Paylaşımı

– Televizyon ile paylaşım

Televizyon ile paylaşımda ise sistem daha basit işliyor. Televizyonunuz zaten Samsung hesabınıza otomatik oturum açtığından medya içeriğine girmeniz yeterli oluyor.

Buradan ağ üzerindeki cihazları görüp, dosyalara erişebiliyorsunuz. Televizyonun dahili hafızası az olduğundan indirme yapamıyor sadece online izleme seçeneğini kullanabiliyoruz. 

Birde online depolama alanı kullanımı var ki onu kullanmadığımdan çok fazla bilgi paylaşamıyorum. Muhtemelen Samsung hesabınıza online depolama alanı bilgilerinizi girerek buradaki dosyalarınızada tüm uyumlu cihazlardan erişip paylaşıyorsunuz.

Biraz daha ek bilgi için aşağıdaki Samsung videosunu izleyebilirsiniz.

Yazı baya uzun olduğu için artık burada bitiriyorum fakat konuyla ilgili merak ettikleriniz olursa yorum panelinden gönderebilirsiniz. Elimden geldiğince sorulara yanıt vermeye çalışırım.

facebook share twittershare

  Qfflline 25 Ağustos 2014, 23:24

  Emeğine sağlık kardeşim.

  goksel unsan 22 Nisan 2015, 17:20

  Merhaba
  Samsung link te 6 adet kaydı gözüküyor ve cep telini kaydedemiyorum bu kayıtları nasıl silerim.

  admin 22 Nisan 2015, 19:05

  @goksel unsan; Merhaba. Aşağıdaki bağlantıdan giriş yaparak sol menüden Settings'e tıklayın. 

  http://link.samsung.com/main/home.do

  Sağda açılacak Registered Devices ekranında aşağı inerek kayıtlı cihazlar arasından silmek istedikleriniz için sağdan Deregister butonuna tıklayın. 

  Turgay Satıcı 21 Ekim 2015, 21:42

  Merhaba
  samsung link ile samsung smart tv ye baglanmaya çalışırken “Samsung hesabi kimlik dogrulama bilgileri alınamıyor” hatasi alıyorum. Iki cihaz da ayninwifi hattina bagli. Nasil bir çözüm önerirsiniz?

  admin 22 Ekim 2015, 16:03

  @Turgay Satıcı; Merhaba. Smart tv’de Menü > Smart Özellikler > Samsung Hesabı yolundan Samsung hesabında oturum açılıp açılmamış mı kontrol edin. Ayrıca Tv için yazılım güncellemesi var mı kontrol edin. Bendeki televizyonda bu aralar bilgisayara bağlanıyor fakat televizyona içerik göndermeye kalkınca tv görünmüyor. Windows 10 kaynaklı sorun olabilir ama sistemin tam düzgün çalıştığınıda söyleyemeyiz.

  baybird 02 Aralık 2015, 01:03

  samsung link üzerinden pc den telefonuma bir dosyayı nasıl gönderirim?
  pc den telefonuma girdiğimde sms klasrünü nasıl bulabiliri?
  tşk ederim

  admin 02 Aralık 2015, 01:45

  @baybird; Her iki cihazda da Samsung Link yazılımı kurulu ve Samsung hesabı ile oturum açılmış olacak. Bu sayede kayıtlı cihazlar listesinde her iki cihaz birbirini görecek. Ardından da bilgisayarda Samsung link sayfasında bir dosyayı seçip, “Buraya Gönder” seçeneği ile telefonunuza göndereceksiniz. Dosya otomatik telefona indirilecek.

  Bilgisayardan sms klasörünü göremezsiniz. Tabi kısa mesajlar Sms’den bahsediyorsanız. Sms’lere erişmek için Samsung Sync yazılımını deneyebilirsiniz.

  http://www.samsung.com/tr/support/convergence/sidesync/

  Dizo 16 Aralık 2016, 13:00

  Galaxy Note 4 cep tlf.kullanıcısıym.Son güncelleme sonrası arayan kişilerin isimlerini sesli olarak bildirme özelliği kayboldu.Ne yapabilirim.

  Lordiz 16 Aralık 2016, 18:51

  @Dizo; Merhaba. Talkback uygulamasının açık olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca erişilebilirlik ayarları ve rehber favorileriyle de alakalı olabilir.

Üyeliksiz Yorum Bırak

Sorularınıza gelen cevapları görmek için sayfayı CTRL+D tuşları ile Yer İmlerine eklemeyi unutmayın.


Lordiz.com © 2016