Battlefield 2042 Cephesinde Son Durum Ne? Satın Almaya Değer Mi?

Battlefield 2042 Cephesinde Son Durum Ne? Satın Almaya Değer Mi?

Topyekün savaş hissini iliklerinize kadar yaşatan oyun serisi Battlefield’in 2021 sonunda satışa sunulan üçüncü dünya savaşı temalı versiyonu Battlefield 2042, yepyeni bir güncelleme aldı. 31 Ocak 2023 tarihinde kullanıma sunulan güncelleme, uzun zamandır oyun severlerin istediği ve Battlefield serilerinin eskilerinde olup Battlefield 2042’de yer almayan sınıf sistemini geri getiriyor. Artık her uzman kendi sınıfına göre hareket ediyor ve bu sayede savaş alanında karşılaşmaların okunabilirliği artıyor. Peki başka neler getiriyor bu güncelleme ve oyunda son durum ne? Satın almaya değer mi?

>> Battlefield Mobil Oyunu “Battlefield Mobile!”
>> Battlefield 2042 4. Sezon “On Birinci Saat”

Önce Güncelleme Notları..

Oyuna gelen son güncelleme 3.2.0, yukarıda belirttiğim gibi sınıf sistemini geri getirirken buna ek birçok, hatta onlarca, yüzlerce değişiklik getiriyor. Kontrolcü değişikliği de bunlardan bir diğeri.. Detaylarına buradan ulaşabileceğiniz güncelleme, genel hatları ile şunları değiştiriyor veya geliştiriyor;

  • Sınıf sistemi ile her uzman kendi sınıfına ait yeteneklere, silah ve ekipmanlara sahip olacak,
  • Artık yenilenmiş bir Breakaway haritası bizi karşılayacak,
  • Yeni kasa silahları M39 EMR, MTAR-21, PP-2000 oyuna dahil olacak,
  • Yeni bastırıcı, susturucu, uzun menzilli dürbün, dürbünler ve termal dürbünler oyuna dahil olacak,
  • Aktif koruma sistemi, M1A5 ve T28 (tanklar) için kullanılabilir hale gelecek,
  • Hava araçları için radar altı özelliği aktif olacak,
  • Oyuncular tarafından rapor edilmiş onlarca hata ve sorun artık karşımıza çıkmayacak,
  • Ve oyunun Year 1 Pass, Gold ve Ultimate sürümlerine sahip olanlar özel ödüller kazanacaklar.

Peki sınıf sistemi nasıl olacak?

Sınıf sistemi eski Battlefield serilerinde bildiğimiz düzeni devam ettirecek ve her uzman beklendiği gibi kendi sınıfında, kendi silah ve ekipmanlarını kullanabilecek. Yani kafamıza göre uzman seçip kafamıza göre silahlar, ekipmanlar atamayacağız.

Uzmanına göre kim hangi sınıfta? ve hangi ekipmanlara sahip? detaylar şöyle;

Saldırı Sınıfında: Dozer, Mackay, Sundance, Zain
Sınıf Ekipmanı: Med Pen
Sınıf Gereçleri: C5 Patlayıcı, IBA Zırh Plakası, M18 Claymore, Duman Fırlatıcı

Mühendis Sınıfında: Boris, Crawford, Lis
Sınıf Ekipmanı: Tamir Aleti
Sınıf Gereçleri: AT Mine, C5 Patlayıcı, EOD Bot, FM-148 Cirit, FXM-33 AA, Geri Tepmesiz M5

Keşif Sınıfında: Casper, Paik, Rao
Sınıf Ekipmanı: Yerleştirme İşareti
Sınıf Aygıtı: C5 Patlayıcı, M18 Claymore, Prox Sensörü, SOFLAM, İzli Dart, T-UGS

Destek Sınıfında: Angel, Falck, Irish
Sınıf Ekipmanı: Defibrilatör
Sınıf Aygıtı: Cephane Sandığı, Sağlık Sandığı, M18 Claymore, Duman Fırlatıcı

Ayrıca hangi sınıfı seçerseniz o sınıfın kendine ait silah becerileri..

Gelelim asıl mevzuya! Oyunda Son Durum Ne??

Sırf bu soruyu yanıtlayabilmek için son 3 günde 10 saat Battlefield 2042 oynadım ve bu yazıyı yayınlayabilmek için 3.2.0 sürümlü güncellemenin gelmesini bekledim. Yani benim açımdan aslında oyun 3.1.2 sürümü ile dahi gayet iyi idi. Ve şimdi bunun üstüne birde sınıf sistemi geri geldi! Daha ne olsun?

Net bir şekilde şunu söyleyebilirim; Bazı yerlerde, bazı Youtube kanallarında ve hatta Steam’de oyuna dair eleştiriler görüyor olabilirsiniz, yerden yere vuruyorlar oyunu! fakat bu yorum ve videoların tarihlerine dikkat ederseniz göreceksiniz; o eleştirilerin çoğu, oyunun ilk satışa çıktığı ve gerçekten berbat olduğu zamanlara ait.. Oyuna dair yeni yeni göreceğiniz videolar ve Steam yorumları ise en doğru ve en güncel olanlar. Ve onların çoğu şunu söylüyor olacak; Bu oyun bir harika!

Ve katılıyorum; şuanda oyunun ilk halinden eser kalmamış! Bug yok, kasma yok, yerli yersiz oyundan atma yok ve genelde her sunucu arayışı başarı ile sonuçlanıyor.

Ki zaten oyuna dair en büyük sorunlar bunlardı. Birde sınıf sistemi gelince sorunumuz kalmadı. Diğer taraftan bu oyunu satın aldığınızda sadece 1 değil, 4 tane Battlefield oyunu satın almış gibi oluyorsunuz; Battlefield 2042, Battlefield 1942, Battlefield: Bad Company 2 ve Battlefield 3.

Nasıl Yani?

Tabi ki oyunun Portal modu sayesinde.. Battlefield 2042 içinde yer alan Portal modu sayesinde isteyen herkes istediği sayıda ve karmaşıklıkta savaş ortamları oluşturabiliyor ve ister botlarla botlara karşı, ister gerçek oyuncularla botlara karşı, isterse de gerçek oyuncularla gerçek oyunculara karşı mücadeleler verebiliyorlar.

Mesela Battlefield 1942 haritası Battle of the Bulge’de bir mücadele ürettiniz, iki tarafta da klasik yapıyı korudunuz, alın size Battlefield 1942 oyunu.

Mesela Battlefield: Bad Company 2 haritası Arica Harbor’da team deathmatch bir mücadele ürettiniz, alın size Battlefield: Bad Company 2..

Veya Battlefield 3 haritası Caspian Border’da ZOMBİ mücadelesi ürettiniz?! Alın size COD Zombies :))

Sadece haritalar yok, eski oyunların askerleri, silah ve ekipmanları ve daha ne ararsanız! Sadece tek yapmanız gereken EA üyeliğiniz ile portal.battlefield.com adresine giriş yapmak ve istediğiniz savaş ortamını üretmek.

Ondan sonra da isterseniz tek başınıza şifreli sunucuda full botlarla, isterseniz şifresiz diğer oyuncularla birlikte bıkana, sıkılana kadar oynayın.

Yani anlayacağınız üzere, Cyberpunk 2077’nin ilk satışa çıktığı zaman ile şimdiki hali gibi.. Özlediğiniz ve sevdiğiniz Battlefield geri döndü..

Battlefield 2042’de Portal kullanımını merak edenler hemen aşağıdaki videoya göz atabilirler.

Peki verilen parayı hak ediyor mu?

Sonuçta hikaye modu olmayan multiplayer bir oyuna para ödüyoruz..

Bu soruya cevabım şöyle olacak;

Eğer oyunun TL kuruna çevrilmemiş fiyatını baz alıyorsak; Fiyat gayet makul. Çünkü sadece 59,99$. Hele ki indirimde 19,79$

Fakat Türkiye’de yaşayan bizler için TL bazlı (indirimsiz) fiyat! Tam bir felaket.

Dürüst olalım; Battlefield’i ne kadar seversek sevelim 500 TL çok fazla. (Playstation fiyatından hiç söz etmiyorum!).. Fakat indirimde denk getirirseniz 200 TL gibi bir fiyat, üstüne Nays, Paycell  ya da diğer ön ödemeli kart iadeleri ile HA-Rİ-KA!. Yani indirimli fiyat tam hakkı. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi, sadece 1 oyun satın almıyoruz, daha yeni satışa çıkmış ve en az 4-5 sene güncelleme alacak, içinde de sandbox modu olan, 4 oyunun karması bir oyun satın alıyoruz.

Battlefield 2042’yi satın almak istiyorsunuz fakat kötü yorumlar sizi korkutuyor mu? Artık korkmayın! Şuan tek engeliniz, aşırı değersizleşen Türk Lirası. Youtube’da en yeni Battlefield 2042 videolarını izleyin ve oyunu satın almak için en iyi fırsat indirimlerini takibe başlayın.

Battlefield sosyal medya hesapları;

Battlefield 2042 için resmi satış kanalları;

Oyuna dair en yeni haberler ve son güncelleme notlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz.