ByteFence Nedir? Zararlı Mıdır? Nasıl Kaldırılır?

ByteFence Nedir? Zararlı Mıdır? Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayarınızda hiç ummadığınız bir anda bir uyarı belirir, ByteFence sisteminizde virüs olduğunu bildirmektedir. Fakat nereden çıktı bu yazılım? Muhtemelen siz kurmadınız yada kurulurken gözden kaçırdınız. Çünkü bunu hep yapıyorlar.. Basit bir yazılım kuruyorsunuz, örneğin video dönüştürücü fakat onun yüklemesi sırasında başka yazılımlarında kurulumunu onaylamış oluyorsunuz. 

ByteFence Nedir? 

ByteFence bir anti-malware yazılım. Sözde sisteminizi koruyor fakat alakasız şeyleri dahi virüs olarak algılayabiliyor. Bence sisteminizde ücretli bir virüs taraması yada Windows’un Defender yazılımı varsa buna ihtiyacınız yok.

ByteFence Zararlı Mıdır? 

İlk gözlemde zararlı olmadığını düşünüyorum. Tabi uzun süre kullanılırsa ne işler karıştırır bilemiyorum. Ben sisteminizde olmaması taraftarıyım. Birkaç yerde “taramaları ücretsiz yaptığını fakat zararlıları kaldırmak için para istediğini” duydum ama yazılımı sistemden silene kadar böyle bir şeyle karşılaşmadım.

ByteFence Nasıl Silinir? 

Yazılımı bilgisayarınızdan kaldırmak için öncelikle kapatmanız gerekiyor. Yazılımı, saatin olduğu yerdeki bildirim bölümünden bulup sağ tıklar ve Quit seçerseniz YES seçeneğinin pasif olduğu bir uyarı penceresi ile karşılaşırsınız.

ByteFence Nedir? Zararlı Mıdır? Nasıl Kaldırılır?

Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyerek (eskinin Ekle Kaldır‘ına) Windows 10’un Uygulamalar ve Özellikler sayfasına ulaşın. Burada ByteFence’i bulup Kaldır butonu ile sisteminizden kaldırın.

ByteFence Nedir? Zararlı Mıdır? Nasıl Kaldırılır?

Eğer yazılımın çalıştığına dair bir uyarı alırsanız Görev Yöneticisine gidip önce ByteFence ismi ile göreceğiniz 3 hizmeti görevi sonlandır yöntemi ile durdurun, ardından tekrar Uygulamalar ve Özellikler sayfası altından kaldırmayı deneyin.

ByteFence Nedir? Zararlı Mıdır? Nasıl Kaldırılır?

Yazıyı yayınladığım tarihte ByteFence zorluk çıkarmadan sistemden kaldırıldı fakat bundan birkaç ay, birkaç sene sonrasında ne yapar bilemiyorum. Eğer konuyla alakalı bir sorunuz, sorununuz yada bir gelişme olursa lütfen yazı altından yorum olarak yazın.