FOX TV Türkiye İsim Değiştirdi! Yeni Adı Artık NOW TV!

FOX TV Türkiye İsim Değiştirdi! Yeni Adı Artık NOW TV!

1993 ve 2007 seneleri arasında yayın yapan TGRT’nin, yayın haklarını devretmesinden sonra ülkemizde faaliyete başlayan FOX TV, tam 17 sene sonra mecburi bir şekilde isim değiştiriyor! Kanalın yeni adını henüz bilmiyoruz ve buna dair birkaç tahminim var ancak öncesinde başka bir konuya değinmem gerekiyor!..

>> Disney, Eski Fox TV (Yeni NOW TV)’yi Satıyor Mu?

FOX TV Neden İsim Değiştiriyor? 

Muhtemelen duymuşsunuzdur; 2019 senesinde Disney ve Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch arasında bir alışveriş gerçekleşmişti. Bu alışverişte Disney, toplam 71 milyar dolar gibi büyük bir servet harcaması yaparak, Rupert Murdoch’ın sahibi olduğu 21st Century Fox markasını, içindeki çoğu şirket ile birlikte satın almıştı.

Fakat bu satın alım sırasında, birkaç medya kuruluşu anlaşma dışında tutulmuş, anlaşma dışı kalan bu şirketler, Disney’in satın alımının hemen ardından kurulan Fox Corporation isimli yeni bir şirket altına toplanmıştı.

2019 senesinden beri halen Rupert Murdoch’un yönettiği Fox Corporation, bugün halen 30’a yakın medya kuruluşu ile şu markaları da bünyesinde barındırıyor; FOX News Media, FOX Sports, FOX Entertainment, FOX Television Stations, Tubi..

Yani sizin anlayacağınız, Amerika’da halen bir FOX markası var ve bu marka Rubert Murdoch‘a ait. Ancak bizim Türkiye’de izlediğimiz FOX TV Rupert Murdoch’a değil, Disney‘e ait.

Aynı şekilde Latin Amerika ve Avrupa’da FOX adı ile yayın yapan bazı tv kanalları da yine Rupert Murdoch’a değil, Disney’e ait idi..

Burada şöyle bir durum var; satın alım sırasında bir anlaşma yapılıyor, antitröst yasaları kapsamında FOX markası satışa konu edilmiyor ve Disney’e geçecek olan tüm FOX markalarının 2024 senesine kadar yeniden adlandırılması kararlaştırılıyor.

İşte bu nedenle 2024 senesine giriş yaptığımız şu ilk aylarda FOX Türkiye, tıpkı diğer sona kalmış FOX kanalları gibi mecburi olarak isim değiştiriyor.

Fakat, Amerika, Fransa gibi bazı ülkelerde yayın yapan FOX’lar, zaten Rupert Murdoch’un FOX’ları olduğundan, bu ülkelerde herhangi bir isim değişikliği gerçekleşmiyor..

Özetle; Disney, satın aldığı 21st Century FOX‘daki tüm FOX’ları kaldırıyor.

Peki FOX Türkiye’nin Yeni Adı Ne Olacak?

Gelelim asıl merak konusu mevzuya.. 17 senedir alıştığımız FOX TV’nin yeni adı ne olacak?

FOX TV’nin yeni adı NOW olarak açıklandı ve ülkemize özel farklı bir isimlendirme yapıldı.

Diğer ülkelerde nasıl bir yol izlendi? 

 • Latin Amerika’da yayın yapan Fox TV, Fox Life ve Fox Premium’un isimleri Star Channel, Star Life, Star Premium oldu. (22 Şubat 2021)
 • Finlandiya’da yayın yapan Fox Finnish’in adı Star Channel oldu. (Ocak 2023)
 • Yunanistan’da yayın yapan Fox Greek’in adı FX oldu.. (2023 son yarısında.)
 • Bulgaristan’da yayın yapan Fox, Fox Crime ve Fox Life’ın isimleri Star Channel, Star Crime ve Star Life oldu. (1 Ekim 2023)
 • Sırbistan’da yayın yapan Fox Serbia’nın adı Star Channel oldu. (1 Ekim 2023)
 • Belçika’da yayın yapan Fox Belgium’un adı Star Channel oldu. (1 Kasım 2023)
 • Hollanda’da yayın yapan Fox Netherlands’ın adı Star Channel oldu. (1 Kasım 2023)
 • Polonya’da yayın yapan Fox Poland’ın adı FX oldu. (7 Kasım 2023)
 • Portekiz’de yayın yapan Fox Portugal’ın adı Star Channel oldu. (7 Şubat 2024)
 • İspanya’da yayın yapan Fox Spain’in adı Star Channel oldu. (7 Şubat 2024)
 • Türkiye’de yayın yapan Fox Türkiye’nın adı NOW TV??? oldu. (12 Şubat 2024)

Yunanistan’daki FOX TV’nin adının STAR yerine FX olmasının sebebi, Yunanistan’da zaten Star adında bir tv kanalı olması. Polonya’daki FOX TV’nin adının STAR yerine FX olmasının sebebi, Polonya’da Stars adında bir tv kanalının olması.

Latin Amerika, Finlandiya, Bulgaristan, Sırbistan, Belçika ve Hollanda, Star Channel adını kullanıyorlar.

Portekiz ve İspanya, yine Star Channel adını kullanacaklar..

Eğer ülkede hem FOX, hem FOX Life kanalları varsa, kanalların isimleri FX, FX Life veya STAR, STAR Life oluyor..

Tüm örnekler bize, iki seçeneğe yoğunlaştıklarını gösteriyor; Star ve FX. 

Tıpkı Yunanistan’da olduğu gibi ülkemizde de Star adında bir tv kanalı yayında olduğundan, Star Channel seçeneğini eliyoruz, geriye FX kalıyor.

Hali hazırda ülkemizde Fox Networks Group altında yayın yapan bir FX kanalı bulunuyor olsa da, yukarıda gördüğünüz gibi mevcut kanal sayısı birden fazla olduğunda, yeni ismin sonuna Life, Crime, Premium eklemesi yaptıklarından, FOX Türkiye’nin yeni adının FX TV, mevcut FX TV’nin adının da FX Life veya FX Premium olacağını düşünüyorum..

GÜNCEL BİLGİ: Rtük üyesi İlhan Taşçı, FOX TV’nin yeni adının NOW TV olacağını duyurdu.

Hak verirsiniz ki, Disney’in 21st Century Fox satın alımından ve Disney Plus’ın hayata geçirilmesinden sonra, ülkemizde severek izlediğimiz tematik kanallar Disney Channel, Fox Life ve Fox Crime bir anda, hiç acımadan yayından kaldırılmışlardı. O zaman niye FX’i FX Life veya FX Premium yapmasınlar??

Bence böyle olacak..

Eğer böyle olursa, FOX’dan FX’e dönüşümde, animasyonlarda, kanal içi geçişlerde ve tanıtımlarda sadece O harfini kaldırmaları yeterli olacak.

İnsanlar, 17 senedir alıştıkları FOX’un FX olmasını yadırgamayacak, kanalın Türkiye’de yer edinmiş marka değeri değişmemiş olacak ve insanlar yine onu FOX TV olarak konuşacak..

Biraz Daha Kurgulayalım.. Başka Ne Olabilir? 

Ben FX TV harici seçeneklere pek ihtimal vermiyorum ama FX’i kullanmak istemezlerse ne yapabilirler diye düşündüğümde aklıma şunlar geliyor..

 • Mesela STAR adında diretirlerse, Doğuş grubunun Star tv’si ile bir anlaşma yapabilir, ikinci bir Star markası hayata geçirebilirler. Ancak bunu yaparlarsa FOX Star gibi bir isim, FX STAR veya Star Türk gibi bir isim kullanmaları gerekir ve bunu yaptıklarında izlenme açısından, rekabet açısından bazı olumsuz sonuçları olabilir..
 • YILDIZ KANAL diyebilirler.. Ancak zaten hali hazırda bir YILDIZ TV’miz olduğundan bunu da yapacaklarını sanmam..
 • Mesela ABC diyebilirler?? Çünkü American Broadcasting Company‘de Walt Disney Company’e ait bir marka.. Ancak bunu da sırf içerisinde American kelimesi geçtiği için en azından ülkemizde yapmayacaklarını düşünüyorum..

Başka başka??

 • FT TV olabilir. Fox Türkiye’nin kısaltması. Fakat şirket FOX adından arınmaya çalıştığı için ve yine FX Türkiye olarak kullanılacağından dönüp dolaşıp yine FX’e geliriz..
 • Disney TV olabilir mi? Disney Plus reklamı için iyi olurdu fakat bence yapmazlar.. Disney markası genelde sinema ve çocuk yapımları ile özdeşleştiğinden ve Rtük’ün Disney+ açısından bu duruma karşı çıkabileceğinden, bu seçeneği de eliyorum..
 • WDC Türkiye olabilir!! Yani Walt Disney Company.. Ancak FOX gibi güzel ve yer edinmiş bir markadan FX‘i pas geçerek buna düşeceklerini sanmam..

Sonuçta ben yine FX‘ciyim..

Tabi Şubat ayında çok daha farklı, tahmin edemeyeceğimiz bir isim ile karşımıza çıkarlar mı? Çıkarlar..

Bekleyip görelim..

Sizin de isim tahminleriniz varsa, yazı altından sebepleri ile yorum olarak yazabilirsiniz! Teşekkürler.