Disney Grubu Eski Fox Türkiye, Yeni Now TV’yi Rakibine mi Satıyor?

Disney Grubu Eski Fox Türkiye, Yeni Now TV'yi Rakibine mi Satıyor?

Biliyorsunuz, Disney grubunun 21st Century Fox şirketini satın almasından sonra FOX markasında büyük bir dönüşüm başlamış ve Avrupa’daki çoğu FOX kanalı isimlerini Disney Grubunun diğer markaları Star ve FX ile değiştirmeye başlamıştı. 2024 senesine girmemiz ile birlikte bu değişim son aşamaya gelmiş, Yunanistan ve Türkiye’de son kalan FOX kanallarının da isimlerini değiştireceği duyurulmuştu. Bende şurada bir yazı yayınlamış ve Avrupa’daki örneklerden yola çıkılarak kanalın yeni adının muhtemelen FX olabileceğini paylaşmıştım. Fakat çok garip bir olay oldu ve RTÜK üyesi İlhan Taşçı, FOX Türkiye’nin yeni adının NOW TV olacağını duyurdu!

PEKİ NEDEN FX DEĞİL NOW!?

Bakın bu basit bir şey değil, bu garip bir değişim. Disney grubunun belki ülkemizden tamamen çekileceğinin habercisi. Çünkü Disney, Avrupa’da çoğu ülkede STAR ve FX markaları ile varlığını devam ettirirken Türkiye’de bunu yapmadı, FOX gibi büyük ve yer edinmiş bir markayı NOW yaparak sıfırlamayı tercih etti. Peki NOW kimin markası dersiniz?

NOW, yıllar önce Disney’in 21st Century FOX markasını satın almak için yarıştığı rakibi COMCAST‘in bir markası.

Comcast, 2016, 2017 senelerinde 21st Century Fox markasının tamamını satın almak için birçok kez teklif vermiş fakat Disney’in her seferinde teklif arttırması sonucunda şirketler Comcast yerine Disney’e kalmıştı. Bunun hemen ardından, 2018 senesinde ise Comcast, İngiliz SKY medya grubunu satın almıştı.

Comcast, hali hazırda Amerika’da NBC markasının sahibi konumundayken, Avrupa’da SKY grubunun sahibi olarak görünüyor. SKY grubunun alt markalarına baktığımızda ise internetten hizmet veren Netflix benzeri ücretli platform NOW TV‘yi görüyoruz.

https://www.nowtv.com/
https://www.skygroup.sky/

Henüz FOX Türkiye’nin yeni logosunu görmedik fakat benim anladığım şu; Disney Grubu Türkiye’den çıkmayı düşünüyor ve elinde hiç olmayan, hatta rakibinin elinde bulunan bir markayı, FOX Türkiye gibi yılların markasının yerine ikame diyor. Halbuki şurada paylaşmıştım, Avrupa’daki çoğu ülkede NOW adı kesinlikle kullanılmamış, Star ve FX tercih edilmişti..

 • Latin Amerika’da yayın yapan Fox TV, Fox Life ve Fox Premium’un isimleri Star Channel, Star Life, Star Premium oldu. (22 Şubat 2021)
 • Finlandiya’da yayın yapan Fox Finnish’in adı Star Channel oldu. (Ocak 2023)
 • Yunanistan’da yayın yapan Fox Greek’in adı FX oldu.. (2023 son yarısında.)
 • Bulgaristan’da yayın yapan Fox, Fox Crime ve Fox Life’ın isimleri Star Channel, Star Crime ve Star Life oldu. (1 Ekim 2023)
 • Sırbistan’da yayın yapan Fox Serbia’nın adı Star Channel oldu. (1 Ekim 2023)
 • Belçika’da yayın yapan Fox Belgium’un adı Star Channel oldu. (1 Kasım 2023)
 • Hollanda’da yayın yapan Fox Netherlands’ın adı Star Channel oldu. (1 Kasım 2023)
 • Polonya’da yayın yapan Fox Poland’ın adı FX oldu. (7 Kasım 2023)
 • Portekiz’de yayın yapan Fox Portugal’ın adı Star Channel oldu. (7 Şubat 2024)
 • İspanya’da yayın yapan Fox Spain’in adı Star Channel oldu. (7 Şubat 2024)
 • Türkiye’de yayın yapan Fox Türkiye’nın adı NOW TV ??? oldu. (12 Şubat 2024)

Türkiye’ye özel bu farklı markalaştırmanın sebebi sizce nedir dersiniz? Disney grubu eski FOX Türkiye’yi, yeni NOW TV’yi rakibine satmaya hazırlanıyor veya satmış olabilir mi?