Dünyada En Çok Konuşulan Diller (Hangileri?)

Dünyada En Çok Konuşulan Diller (Hangileri?)

Canım sıkılıyordu, ne yapsam ne yapsam derken arkadaşım birazdan aşağıda okuyacağınız araştırma sonuçlarının olduğu sitenin linkini attı, biraz bakındım garibime gitti, derken internette yabancı kaynaklara baktım, çünkü Arapça’nın Türkçe’den az konuşuluyor olmasına şaşırmıştım. Birkaç arkadaşıma daha söyledim onlarda Türkçe’nin bu kadar çok konuşulduğuna inanamadılar. Niyetim asla öz dilimiz Türkçeyi kötülemek değil, ama sanki araştırmayı yayınlayanlar oraya Türkçe’yi kendi insiyatifleri ile ekleme yapmışlar gibi geldi. Neyse internette baktığım pek çok yerde Türkçe listede yoktu bende yazıyı buradan paylaşmak istedim.

Yazıyı okuyanlar kendi görüşlerini yazarlarsa çok sevinirim. Mesela siz Türkçenin çok konuşulduğuna inananlardan mısınız? yoksa listede hatalar var diyenlerden misiniz?.. Yorumlarınızı görüşlerinizi eksik etmeyin, ayrıca aşağıda birde anket ekledim oy kullanırsanız sevinirim..

Dünyada En Çok Konuşulan Diller Listesi;

 • Çince dünyada en çok konuşulan dillerin arasında 1. dir. Çince’yi dünyada toplam 1.300.000.000 insan konuşuyor.
 • Dünya dili olarak bildiğimiz İngilizce ise en çok konuşulan dillerin arasında 2. sırayı alıyor. İngilizce en çok konuşulan dil olmasa da en yaygın dil olma özelliğini taşımaktadır. İngilizce’yi 427.000.000 kişi konuşuyor.
 • İspanyolca dünya dilleri arasında en fazla konuşulan 3. dil. İspanyolca’yı 266.000.000 kişi konuşuyor.
 • Resmi dili İngilizce olan Hintlilerin kendi öz dili olan Hintçe ise en çok konuşulan diller arasında 4. sırayı almış durumda. Hintçe’yi 260.000.000 kişi konuşuyor.
 • Ural – Altay dil grubunun Altay dilleri ailesinde yer alan, dünyadaki en zengin dillerden biri olan Türkçe en çok konuşulan 5. dil durumundadır. Türkçe’yi Doğu Türkistan’dan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kadar çoğunluğu Orta Asya’da olmak üzere 220.000.000 Türk konuşuyor. (Bana pek inandırıcı gelmedi ama ne yapalım vardır bir bildikleri.)
 • Türkçe’yi 6. sırada Arapça takip etmektedir. Arapça’yı 181.000.000 kişi konuşuyor. Arapça’yı 181.000.000 kişi konuşuyor.
 • Dünyada en çok konuşulan diller arasında Portekizce 7. sıradadır. Portekizce’yi 165.000.000 kişi konuşuyor.
 • Bengalce ise dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında 8. sırada yer alıyor. Bengalce’yi 162.000.000 kişi konuşuyor.
 • Rusça en çok konuşulan diller arasında 9. sıradadır ve Rusça 158.000.000 kişi tarafından konuşuluyor.
 • Japonca ise 10. sırada yerini alıyor. Japonca’yı toplam 124.000.000 kişi konuşuyor.
 • Almanca’ en çok konuşulan diller arasında 11. sırada. Almanca’yı 121.000.000 kişi konuşuyor.
 • Avrupa dillerinden olup en zor dillerden biri olan Fransızca en çok konuşulan dillerden biridir ve 12. sırada yerini almaktadır. Fransızca’yı dünya üzerinde toplam 116.000.000 kişi konuşuyor.

En çok konuşulan dünya dilleri ile ilgili grafik araması yaptığımda iki adet grafik dikkati mi çekti bunları aşağıda paylaşıyorum. Bu iki grafik de dahil diğer tüm grafiklerin ortak özelliği en çok konuşulan dillerde Türkçe’nin olmamasıydı. Tamam Türküz dilimizi çok seviyoruz ama biraz gerçekçi olmak gerek, ben şahsen dilimizin dünya genelinde çok konuşulduğunu sanmıyorum ama inşallah o günleri de görürüz..

Dünyada En Çok Konuşulan Diller (Hangileri?)

(Üstteki grafik 2005 yılında yani 6 yıl önce yayınlanmış.)

Dünyada En Çok Konuşulan Diller (Hangileri?)

(Bu grafikte 2005 yılında yani 6 yıl önce yayınlanmış.)

Konuya dair yapılan anketimizin sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Dünyada En Çok Konuşulan Diller (Hangileri?)

Yabancı kaynak:

http://www.allcountries.org/.../world_language_maps.html