Paypal Hesabından Türkiye’deki Bankalara Para Transferi

Paypal Hesabından Türkiye'deki Bankalara Para Transferi
Merhabalar bu seferde bir Paypal.com yazısıyla karşınızdayım. Paypal.com nedir ve nasıl paypal bakiyemizi banka hesabımıza gönderiyoruz bu konuda tecrübemden faydalanarak sizlere yardımcı bilgiler aktaracağım… Belki bazılarınız için kolay şeyler ancak bazıları yeni başlıyor olabilir.

>> Paypal, Türkiye’deki Faaliyetlerini Durdurdu!
>> Paypal Sanal Para İşine Girdi! “1 USD = 1 PYUSD”

>> Paycell ile Yurt Dışından Türkiye’ye, Türkiye’den Yurt Dışına Para Transferi!

Öncelikle Paypal Nedir?

Paypal.com tıpkı normal bankalar gibi güvenilir bir kuruluş ve internet üzerinden para transferine izin veriyor. Paypal.com sitesine giriş yapıyor tüm bilgilerinizi doğru girerek kendinize hesap açıyorsunuz ve bu işlemlerin hiçbirinde sizden kuruş para talep edilmiyor. Yaklaşık 4 senedir paypal hesabım var ve hiçbir şekilde ödeme vb ücret kesmediler. İnternet üzerinden para göndermeniz veya para almanız paypal sayesinde çok kolaylaşıyor, bunun yanında kredi kartınızdan paypal hesabınıza, paypal hesabınızdan kredi kartınıza ve paypal hesabınızdan bankadaki mevduat hesabınıza para gönderebiliyorsunuz…

Paypal’dan Banka Hesabımıza Nasıl EFT Yapıyoruz?

Şimdi gelelim işin bizi ilgilendiren kısmına..Paypal bir süre önce Türkçe dil desteği vermeye başladı, Türkçe çeviriyle birlikte sitedeki tüm işlemler dahada kolaylaşmış oldu ve bundan birkaç gün önce benimde paypal’a işim düştü..Ancak daha önce hiç aktif olarak kullanmadığım ve hatta kredi kartıyla verified yapmadığım hesabımı nasıl kullanıcam gelen parayı nasıl kullanıcam bilmiyordum..

Beklenen gün gelmişti, tarih 9 Mart 2011 karşı taraf almam gereken 90 Dolar’ı paypal hesabıma göndermişti, para kısa süre sonra paypal hesabımda göründü. Kredi kartı kullanmadığım için Paypal hesabıma gelen parayı internette harcamam yada başka birine göndermem gerekiyordu çünkü Paypal’ın banka hesaplarına EFT yaptığını bilmiyordum. Paypal sitesini kurcalarken Hesabım Menüsü altındaki Para Çekin bağlantısına girdim ve burada Banka Hesabınıza Para Çekme yazan bağlantıyı gördüm hemen sağında ücretsiz diyordu buda ayrı bir güzellikti..

Paypal Hesabından Türkiye'deki Bankalara Para Transferi

Hemen Banka hesabınıza para çekme bağlantısına tıkladım, bana banka hesap bilgileri sordu ve bilgileri doğru olarak girip onayladım bu aşamadan sonra banka hesabımın eklendiğini gördüm..

Paypal Hesabından Türkiye'deki Bankalara Para Transferi

Yukarıdaki resimde İlk banka hesabı ekleme bölümü görünüyor. Öncelikle şunu tekrar vurgulayayım yukarıdaki işlem ile adımıza açılmış bir Türk bankasındaki hesabımızı paypal’a tanımlıyoruz, bunu yapabilmek için Paypal hesabımızın kredi kartıyla verified yapılmış olmasıda gerekmiyor!..

Resime tıkladığınızda büyük halini göreceksiniz, resimde neler isteniyor ülkeniz Türkiye seçili zaten onu ellemeyin, gireceğiniz banka hesabında adınız nasıl yazılıysa aynı şekilde yazın, Soyad kısmı zaten paypal’a tanımlı olan şekilde görünüyor sıra geldi Banka adı kısmına ben Akbank ile çalıştığım için bankanın uluslararası adı Akbank T.A.S yerine sadece Akbank yazmıştım ve bundan ötürü sorun olabilir diye korkuyordum neyseki hiçbir sorun olmadı..En son olarak İban kısmına bankamızın bize verdiği iban numarasını aralarda boşluk bırakmadan TR ile birlikte yazıyoruz ve Devam butonuna basıyoruz, sonraki ekran bilgileri onaylayıp onaylamadığımız soruluyor onaylayarak banka hesabını tanımlamış oluyoruz..

Bankanızın adını nasıl yazacağınız konusunda şüpheniz varsa bu bağlantıda pek çok Türk bankasının adını bulabilirsiniz.Örneğin İş Bankası için Türkiye İş Bankası yazmanız yeterli olacaktır Türkçe karakterler konusunda Paypal’ın sorun çıkaracağını sanmıyorum çünkü para gönderimini yaparken sizin yazdığınız banka adını birebir kullanacaklardır ve karşı tarafta banka bu isimle bulunduğunda sorunda olmayacaktır. İban numaranızı bilmiyorsanız bankanızın web sitesine girin her bankanın web sitesinde kesinlikle bir iban sorgulama sayfası var bu sayfadan banka hesap numaranızı iban numarasına çevirebilirsiniz, hiç olmadı bankanızın müşteri hizmetlerine bir telefon açarak da iban konusunda yardım alabilirsiniz..

Paypal Hesabından Banka Hesabına EFT

Evet banka hesabımızı doğru olarak paypal’a tanımladık banka bilgilerini onayladıktan hemen sonra aşağıdaki ekran gelecek resimi biraz inceleyin hemen alttan anlatmaya devam edelim..

Paypal Hesabından Türkiye'deki Bankalara Para Transferi

Resime tıkladığınızda büyük halini görebileceksiniz, yukarıda da dediğim gibi bu kısımdan Paypal hesabımızda bulunan parayı daha önce tanımladığımız banka hesabımıza EFT olarak göndericez. Tutar kısmına içeride paranız varsa istediğiniz miktarı küsürat var ise araya virgül ekleyerek yazıyorsunuz. Banka adının sağındaki x-1234 benzeri kısıma takılmıyorsunuz çünkü orada güvenlik ve kısaltma amaçlı iban numaranızın son 4 rakamı kullanılıyor..Aylık limitiniz hemen altta görünüyor eğer limiti aşmadıysanız Devam butonuna basıyor ve EFT talimatını veriyorsunuz…

Aylık limit Paypal hesabınızı verified yapmadığınızda size verilen limit oluyor bu limitin üstünde para transferi yapmak isterseniz (sahtekarlık vb. durumlar için önlem olarak) kredi kartı girerek hesabınızı verified yapmanız gerekiyor..Bildiğim kadarıyla banka hesabından, paypalınızı verified yapamıyorsunuz, çünkü paypal doğrulama amaçlı hesabınızdan para çekemiyor..

Konuda atladığım nokta yok ise yukarıda dediğim gibi EFT yapılacak miktarı girip Devam butonuna basıyorsunuz (ardından bir onay daha olması gerekiyordu tam hatırlamıyorum) ve EFT işleminin başladığına dair bir mesaj görüyorsunuz. EFT transferi başladığında önce beklemede yazısı göreceksiniz bir yada iki gün sonra tamamlandı yazacak ancak banka hesabınıza baktığınızda paranın hesabınızda olmadığını görürseniz panik olmayın paranın gönderenden çıkıp banka hesabınıza girmesi arasında geçen süreçten ötürü böyle olabiliyor..

Kendimden örnek verirsem paypal’a 9 Mart ödeme talimatı verdim, 10 Mart EFT işleme konuldu, önce beklemede yazıyordu, 11 Mart tamamlandı yazıyordu, paranın Akbank hesabıma yatış tarihi ise 14 Mart..

Bu kadar uzun ve detaylı anlatım yapmamın nedeni benim gibi Türk kullanıcıların Paypal sitesine güvenini sağlayabilmek ve paypal’a gelen paralarının çar çur olmadan banka hesaplarına aktarılabilmesi..Bildiğiniz üzere Paypal.com internet üzerinden alışverişe imkan veriyor ancak Türkiyede Paypal geçen yani paypal ile alışveriş yapılabilen çok az site var, bu nedenlede eğer kredi kartınız yoksa paypaldaki paranız çar çur olmak ile karşı karşıya kalıyordu. Neyseki Paypal’ın Banka hesabı ekleme özelliği ile rahat ve güvenli bir şekilde paypal paranız banka hesabınıza aktarılabiliyor…

Son olarak şunuda ekleyeyim, eğer banka hesabınıza para ulaşamaz ise paranız paypal hesabınıza geri yatıyor ve sizden bu hatalı işlemden ötürü 10 TL kesinti yapılıyor..(Kesinti paypal bakiyenizden yapılıyor..) Eğer para banka hesabınıza ulaşırsa bir kuruş bile kesmeden geliyor yani paypal’ın bu işlemden bir kazancı olmuyor…

Konuyla ilgili sorularınız varsa yorum olarak yazın elimden geldiğince yardım etmeye çalışıcam..