İstanbul Kart Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme

İstanbul Kart Bakiye Sorgulama ve TL Yükleme

Yaklaşık 3 senedir İzmir’lilerin hayatını kolaylaştıran İzmirim Kart internet ve mobilden TL yükleme ayrıcalığı, şimdi İstanbul Kart kullanıcıları içinde kullanıma açıldı. Yani İstanbul kart kullanıcıları artık sıra beklemeden kartlarına TL yükleyebilecek ve kart bakiyem bitti mi korkusu yaşamadan rahatlıkla kart bakiyelerini mobilden kontrol edebilecekler. 

Belbim Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri AŞ tarafından geliştirilen İstanbulkart mobil uygulaması ile İstanbulkart’a para yükleme, bakiye görüntüleme ve hesap hareketlerini izleme işlemleri gibi birçok işlem hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde akıllı telefonlardan yapılabilecek.

İstanbulkart mobil uygulaması sayesinde artık NFC destekli her telefon bir İstanbulkart dolum noktasına dönüşecek.

Güncelleme: İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden BELBİM AŞ ile Mastercard, İstanbullular’ın hayatını kolaylaştırmak için bir araya geldi. İşbirliği sayesinde İstanbulkart bakiyeleri, mobil uygulama üzerinden tek tıkla, hızlı ve güvenli bir şekilde doldurulabilecek. Yeni özelliği, güncellenen İstanbulKart uygulaması üzerinden kullanmaya başlayabilirsiniz.

Güncelleme 2: Yeni eklenen “Dijital Kartım” özelliği sayesinde, Kare kod ile ödeme/geçiş işlemleri cep telefonu ile kolayca ve temassız yapılabilmektedir. QR kod ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda kendi adınıza kayıt etmeden, sevdiklerinizin İstanbulkart’ına da ödeme talimatı oluşturabilirsiniz.

Güncelleme 3: 15 OCAK 2021 TARİHİNDEN İTİBAREN HES KODU EŞLEŞTİRİLMEYEN İSTANBUL KARTLAR, ARTIK ULAŞIM İÇİN KULLANILAMAYACAK!

>> İstanbul Kart ile Hes Kodu Eşleştirme!

Aslında bakiye sorgulama ve TL yükleme için yine fiziksel dolum noktalarından yararlanabileceksiniz fakat bir akıllı telefonunuz ve aktif internet bağlantınız varsa istediğiniz an uygulama üstünden hızlı bir şekilde sonuca ulaşabileceksiniz.

Ayrıca istanbul kart web sitesi üzerinden de bakiye sorgulayıp TL yükleyebileceksiniz fakat İstanbul kart web sitesinden işlem yapabilmek için ilk olarak siteye olmanız gerekecek. Sonrasında aşağıdaki bağlantıdan siteye giriş yapıp, kart bakiyenizi sorgulayabilecek ve TL yüklemesi yapabileceksiniz.

>> İstanbul Kart Online İşlemler

Benim önerim tabi ki mobil uygulamayı kullanmanız.

Peki Nasıl Yapacaksınız?

Uygulamayı Android yada Apple ios telefonunuza indirecek,

>> Google Play’de İstanbul Kart

>> Apple Store’da İstanbul Kart

Uygulamaya tek seferlik kayıt olacak, giriş yapacak ve;

  • Bakiye sorgulamak için uygulama üstünden Bakiye Görüntüleme menüsüne geçip, kartınızı da nfc özellikli telefonunuzun arkasına yaklaştıracak,
  • TL yükleme için ise İstanbul Kart’ıma Yükle menüsüne geçip, yüklemek istediğiniz miktarı seçip, kredi kartı bilgileriniz ile kartınıza TL yükleyeceksiniz. Tabi yüklemenin gerçekleşmesi içinde yine kartınızı NFC destekli telefonunuzun arkasına yaklaştırmanız gerekecek.

NOT: İzmirim Kart TL sorgulama ve Bakiye yüklemelerinde Eshot web sitesine yada mobil uygulamaya üye olmanız gerekmiyor, Ayrıca bakiye sorgulama ve TL yükleme içinde NFC şartı yok. Her şey kart numarası üzerinden gerçekleştiriliyor.

GÜNCELLEME: 

Mart ayında hayata geçirilecek pilot uygulama ile artık İstanbul Kart olmadan da akıllı telefonlar üzerinden ödeme yapılabilecek. İlk olarak Metrobüslerde hayata geçirilecek sistem; akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulama üzerinden metrobüs’te yer alan kare barkodu okutmanız sayesinde çalışacak. Böylece yanınızda İstanbul kartı taşımanıza gerek kalmayacak.

Konuyla alakalı Belbim A.Ş. genel müdürü Yücel Karadeniz, şu bilgiyi aktarıyor;

“İndir, yükle, okut, geç mottosuyla artık mobil uygulamalarda karekod uygulamasıyla İstanbullular telefonlarını ulaşımda kullanabilecek. Sanıyorum ilk uygulama metrobüs üzerinde olacak. Sonra da metro, vapur, Marmaray gibi diğer ulaşım araçlarında da kullanabilecek. Vatandaş herhangi bir şekilde üzerinde plastik bir kart taşımadan pratik bir şekilde telefonuyla istediği yerde ulaşım hizmetlerinden faydalanacak. Cebinde fazladan kart taşımayacak”

Konuyla alakalı İstanbul Kart tanıtım videosunu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

İstanbulKart Mobil Uygulaması ile; 

Anlık Bakiye Görüntüleme: NFC destekli telefonlarda İstanbulkart’ı telefonun arkasına yaklaştırarak anlık bakiye görüntüleyebilirsiniz.

Talimat Oluşturma: Anlaşmalı banka kartları ile İstanbulkart’a seçilebilen tutarda talimat oluşturulabilirsiniz.

TL Yükleme: NFC destekli telefonlarda İstanbulkart’ı telefonun arkasına yaklaştırarak oluşturulan talimatın yüklemesini gerçekleştirebilirsiniz.

NFC özellikli olmayan telefonlarda ise uygulama üzerinden dolum talimatı oluşturularak, en yakın otomatik dolum makinesi (biletmatik) veya akıllı duraklarda yer alan istanbulkart talimat yükleme noktalarına İstanbulkart okutularak dolum işlemi tamamlanabilecek.

Hareket Detaylarını İzleme: Son üç aya ait yükleme, harcama ve talimat işlemlerini inceleyebilirsiniz.

Neden NFC? 

Muhtemelen İstanbul kart’ın altyapısının bu şekilde olması daha uygun görüldü ve böyle yapıldı. Peki kullanıcı açısından sorun yaratmayacak mı? Çok büyük sorun olmayacak. Çünkü yeni nesil çoğu akıllı telefonda NFC özelliği mevcut. Telefonunuzda NFC özelliğinin olup olmadığını kontrol etmek için bildirim çekmecesi kısayollarına göz atabilir yada Ayarlar  sayfası altından Bağlantılar kategorisinde NFC seçeneği olup olmadığına bakabilirsiniz.