Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

Yanlışım yoksa sanırım Temmuz 2010 gibi Blogspot (Blogger) bloglarında dahili, orijinal paylaş butonları kullanıma açıldı, bu özellik milyonlarca blogger kullanıcısına çok büyük kolaylıklar sağladı. Bilindiği üzere daha öncesinde bloglarımıza paylaş butonları eklemek istediğimizde şablonlarla uğraşmamız, kodlar eklememiz, grafikler hatta js dosyaları eklememiz gerekiyordu.

DİKKAT! Yazı, 6 Aralık 2010 tarihinde yayınlanmıştır ve erişim sağladığınız tarihte güncelliğini yitirmiş olabilir.

Ayrıca bu butonların bazıları istediğimiz gibi de çalışmıyordu (örneğin url kısaltmıyordu).. Bloggerın kullanıma açtığı dahili paylaş butonları uzun url’lerimizi otomatik olarak kısaltıyor ve bu sayede 140 karakter sınırı olan Twitter paylaşımlarında da sorun yaşanmıyor..

Eğer orijinal blogspot teması kullanıcısıysanız, paylaş butonlarını aktif etmek çok kolay ama harici bir blogspot şablonu yüklediyseniz o zaman bu butonları aktif etseniz de temanızda görünmeme ihtimalleri var..

>> Blogger / Blogspot Paylaşım Butonlarını Temada Gösterme

Peki ne yapacağız?

Öncelikle Blogger temasında bu butonları nasıl aktif ediyoruz ona bakalım..

Blogger yönetim panelinize giriyorsunuz ardından düzenleme yapacağınız blogun başlığına tıklayıp, blog yönetim paneline geçiyor ve sol taraftan Yerleşim bağlantısına tıklıyorsunuz.

Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

Yerleşim bağlantısına tıkladığınızda aşağıdaki bölüm açılıyor (zaten normalde buradan widgetları düzenliyordunuz o yüzden pek yabancı değilsinizdir) hemen aşağıdaki resimde işaretlediğim yerden Düzenle butonuna basıyor ve açılır pencerede kayıt ayarlarına ulaşıyoruz.

Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

Blog Kayıtları bölümündeki Düzenle bağlantısına tıkladığımızda açılır pencere içerisinde kayıtlar bölümünün bazı özelliklerini değiştirebiliyoruz. İşte burada Paylaş butonlarını da görüceksiniz. Eğer göremediyseniz aşağıdaki resme bakın ve kırmızı ile işaretlediğim yere tik konmuş mu yoksa konmamış mı kontrol edin. Eğer tik konmamış ise tik koyup kayıt edin, tik zaten var ise hiç birşey değiştirmeden bir sonraki aşamaya geçin.

Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

Eğer yukarıdaki tik koyma işlemini yaptığınız halde butonlar görünmüyorsa şimdi biraz teknik konulara girmemiz ve birkaç kodu şablona eklememiz gerekiyor. Hazırsanız başlıyoruz..

Şuan yerleşim ayarlarının karşınızda açık olduğunu farz ederek anlatıyorum. Önce sol taraftan Şablon‘a tıklıyorsunuz ardından sağ tarafta  yer alan HTML’yi Düzenle butonuna basıyorsunuz.

Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

Hemen ardından karşınıza aşağıdaki ekran geliyor ve bu ekranda Devam Et butonuna basıyorsunuz.

Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

Devam et dedikten sonra karşınıza aşağıdaki ekran geliyor ve bu ekranda resimde işaretlediğim gibi önce widget şablonlarını genişlet yazısına tik koyuyor ve ardından kodların arasında şunu arıyoruz; (klavyeden CTRL + F tuşlarına basıp tarayıcı aramasını aktif ederek arayın)

<data:post.body/>

Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

Eğer şablonda <data:post.body/> kodunu aratıp bulduysanız hemen kodun altına şunu ekliyor ve kayıt ediyorsunuz.

<br/><div class='post-share-buttons'>    
<b:include data='post' name='shareButtons'/> 
</div>

Eğer kodları doğru olarak eklerseniz blogunuzu kontrol edin artık paylaş butonları yazılarda görünüyor olmalı.. Eğer yukarıdaki yöntemi uyguladıktan sonra hala temanızda butonlar görünmüyor ancak temada bir boşluk oluştuysa aşağıdaki yöntemi uygulayın..

HTML Düzenleme panelinde şunu bulun:

<b:includable id='shareButtons' var='post'>

Ve o kod dahil </b:includable> koduna kadar (oda dahil) hepsini şununla değiştirin:

<b:includable id='shareButtons' var='post'>
<b:if cond='data:top.showEmailButton'><a class='goog-inline-block share-button sb-email' expr:href='data:post.sharePostUrl + &quot;&amp;target=email&quot;' expr:title='data:top.emailThisMsg' target='_blank'><span class='share-button-link-text'><data:top.emailThisMsg/></span></a></b:if><b:if cond='data:top.showBlogThisButton'><a class='goog-inline-block share-button sb-blog' expr:href='data:post.sharePostUrl + &quot;&amp;target=blog&quot;' expr:onclick='&quot;window.open(this.href, \&quot;_blank\&quot;, \&quot;height=270,width=475\&quot;); return false;&quot;' expr:title='data:top.blogThisMsg' target='_blank'><span class='share-button-link-text'><data:top.blogThisMsg/></span></a></b:if><b:if cond='data:top.showTwitterButton'><a class='goog-inline-block share-button sb-twitter' expr:href='data:post.sharePostUrl + &quot;&amp;target=twitter&quot;' expr:title='data:top.shareToTwitterMsg' target='_blank'><span class='share-button-link-text'><data:top.shareToTwitterMsg/></span></a></b:if><b:if cond='data:top.showFacebookButton'><a class='goog-inline-block share-button sb-facebook' expr:href='data:post.sharePostUrl + &quot;&amp;target=facebook&quot;' expr:onclick='&quot;window.open(this.href, \&quot;_blank\&quot;, \&quot;height=430,width=640\&quot;); return false;&quot;' expr:title='data:top.shareToFacebookMsg' target='_blank'><span class='share-button-link-text'><data:top.shareToFacebookMsg/></span></a></b:if><b:if cond='data:top.showOrkutButton'><a class='goog-inline-block share-button sb-orkut' expr:href='data:post.sharePostUrl + &quot;&amp;target=orkut&quot;' expr:title='data:top.shareToOrkutMsg' target='_blank'><span class='share-button-link-text'><data:top.shareToOrkutMsg/></span></a></b:if><b:if cond='data:top.showDummy'><div class='goog-inline-block dummy-container'><data:post.dummyTag/></div></b:if>
</b:includable>

Ve kodları doğru olarak değiştirdiyseniz şimdi şablonu kayıt edin. Eğer bu yöntemin sonucunda da Google+ butonu görünmüyor ise son olarak HTML Düzenle panelinde </head> kodunu bulun ve hemen üstüne şunu ekleyip kaydedin..

<script src='https://apis.google.com/js/plusone.js'/>

Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

Sonuç:

Blogspot Paylaş Butonları Temanızda Görünmüyorsa!

(Takıldığınız yerler olursa yorum ile sorabilir yardım isteyebilirsiniz. Konuyu derlemek gayet zordu ve Haziran 2012’den sonra tekrar yazıda güncelleme yapmam, resimleri tazelemem gerekiyordu bu nedenle anlatımda bazı eksikler olabilir bu durumda yorum göndererek uyarabilir yazının tekrar güncellenmesini sağlayabilirsiniz.)