Paypal “Düzenli Ödeme” İptali Nasıl Yapılır?

Paypal "Düzenli Ödeme" İptali Nasıl Yapılır?

Bu yazımda, internet üzerinden sanal hesap oluşturarak güvenli bir şekilde para transfer etmemizi, ödemeler yapmamızı sağlayan Paypal’ın en sevmediğim özelliği “düzenli ödeme”yi nasıl iptal ederiz, onu anlatacağım. Ama anlatıma geçmeden önce bu özelliğin ne olduğundan kısaca bahsetmeliyim..

>> Paypal, Türkiye’deki Faaliyetlerini Durdurdu!
>> Paypal Sanal Para İşine Girdi! “1 USD = 1 PYUSD”

Düzenli Ödeme, bizlere sormadan, onay almadan, bizim yerimize gelecek için borç kaydeden bir Paypal özelliğidir. Fark etmediğimizde kayıtlı gelecek ödemeleri gerçekleştiren bu özellik daha sonra gördüğümüzde bizlere şok yaşatabilmek de ve bu nedenle de Photobucket gibi hizmetlere ödeme yaptığımızda sürekli kontrol etmemiz, yakalarsak da iptal etmemiz gerekmektedir.

Yani işin özetinde, aylık ödemeler alan bir yere Paypal hesabınız ile ödeme yapıyorsanız düzenli ödeme maduru olabilme ihtimaliniz yüksektir, bu nedenle de Paypal kullanan herkesin düzenli ödemeler kısmını iyi bilmesi, takip etmesi gerekmektedir.

Peki bunu nasıl takip ediyoruz?

Diyelim ki, düzenli ödemeler alan bir yerden hizmet aldınız ve ödemesini Paypal ile yaptınız. Hemen Paypal hesabınızda oturum açıyor ve hesap özeti sayfasında son faaliyetim bölümüne bakıyorsunuz.

Paypal "Düzenli Ödeme" İptali Nasıl Yapılır?

Eğer orada düzenli ödeme kaydı oluşturulduğunu görüyorsanız (kırmızı alan) düzenli ödemeniz aktif edilmiş demektir ve bunun düzenli olmasını istemiyorsanız iptali için aşağıdaki yolları izlemeniz gerekmektedir.

Yol 1:

Son faaliyetler bölümünde Oluşturuldu notunun sağındaki Ayrıntılar bağlantısına tıklayın ve ardından açılan sayfada İptal butonuna tıklayıp, onaylayıp düzenli ödemeyi iptal edin. Daha sonrada hesap özeti sayfasından son işlemde iptal edildi notunun olup olmadığını kontrol edin.

Yol 2:

Son faaliyetler bölümünde düzenli ödeme kaydı olmadığı halde düzenli ödemeler sayfasını kontrol etmek istiyorsanız; Sağ üstten Kullanıcı Profili‘ne ardından da Profili Görüntüleyin veya Düzenleyin bağlantısına tıklayın.

Paypal "Düzenli Ödeme" İptali Nasıl Yapılır?

Açılan sayfada sol taraftaki Param başlığına ve sağdan Güncelle bağlantısına tıklayın.

Paypal "Düzenli Ödeme" İptali Nasıl Yapılır?

Açılan sayfada eğer önceden onaylı bir ödeme aktif olarak görünüyorsa iptal için ödeme kaydının başlığına tıklayın. (Aşağıdaki resimde, Durum kısmında İptal Edildi yazıyor. Eğer sizde aktif bir ödeme kaydı var ise orada Aktif yazar.)

Paypal "Düzenli Ödeme" İptali Nasıl Yapılır?

Ve açılan onaylı ödeme detaylarında iptal butonuna tıklayarak düzenli ödeme kaydını iptal edin. İptal edildikten sonra düzenli ödeme kaydının detaylarında iptal edildi notunu görebilirsiniz.

Paypal "Düzenli Ödeme" İptali Nasıl Yapılır?

Not1: Düzenli ödeme yapılan yerlerden, örneğin Photobucket’den 1 yıllık hizmet yada 1 aylık hizmet satın almış olabilirsiniz. Fakat bu, aynı hizmeti gelecek ay yada gelecek sene yenilemek zorunda olduğunuzu göstermez. Bu nedenle düzenli ödeme özelliğini takip etmeli ve istemiyorsanız iptal etmelisiniz. Aksi halde hizmet size haber verilmeden sürekli yenilenecektir.

Not2: Normal şartlarda düzenli ödeme kaydı oluşturulduğunda mail adresinize bildirim mesajı gelir ve bu bildirim mesajı sayesinde düzenli ödeme kaydı oluşturulduğunu anında öğrenebilirsiniz. Bu yüzden Paypal adresi için kullandığınız mail adresini arada kontrol etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Not3: Konuyu özet bir şekilde anlatmaya çalıştım, eğer anlamadığınız, merak ettiğiniz birşey olursa yorum panelinden yorum göndererek sorularınızı iletebilirsiniz.